Quantcast

Niedziela, 27 września 2020. Imieniny Damiana, Mirabeli, Wincentego

Chcą się uczyć, a nie sprzątać

2018-10-29 17:03:26 (ost. akt: 2018-10-29 15:31:28)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay

Każą jej sprzątać, myć podłogi i szorować siedzibę firmy. Czy to jest przygotowanie do zawodu fryzjera? — irytuje się matka szesnastolatki, która niedawno zaczęła praktyki zawodowe. A to wszystko za dwa złote za godzinę. Brutto.

Magda z Olsztyna niedawno zaczęła praktyki zawodowe. Od września uczy się w szkole zawodowej. Chce zostać fryzjerką. Myślała, że praktyki będą polegały na tym, żeby uczyć się zawodu. Tak zresztą wynika nawet z nazwy umowy, którą zawarła z zakładem fryzjerskim. — Jak byk jest napisane: umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego — mówi pani Renata, mama Magdy.

Jej córka sumiennie zgłasza się na praktyki, wykonuje polecenia przełożonych. Ale pyta: czy naprawdę muszę tam sprzątać? — Przecież nie kształcę się na sprzątaczkę — irytuje się.

Umowę podpisała na trzy lata. Ma świadomość, że musi się jeszcze nauczyć wszystkiego, co jest potrzebne do wykonywania tego zawodu. — Ale nie sądzę, żeby mycie podłogi mnie do tego przybliżało — mówi Magda. — Wolałabym choćby szczotki do włosów podawać fryzjerce, niż zajmować się sprzątaniem.

Jest to dla niej tym bardziej nie do przyjęcia, że za taką „naukę” dostaje tylko 180 zł pensji brutto. To minimalna stawka, jaką może zarabiać pracownik młodociany w pierwszym roku nauki zawodu. I najczęściej wypłacana uczniom. W drugiej klasie stawka wzrasta o niecałe 50 zł brutto, a w trzeciej o niewiele ponad 90 zł więcej niż w pierwszej klasie. Jak mówi mama Magdy, córka pracuje dwa razy w tygodniu po osiem godzin i w co drugą sobotę po sześć godzin. Licząc na szybko, wychodzi dwa złote za godzinę pracy. Brutto.

Zarówno nasza czytelniczka, jak i jej mama proszą, aby nie podawać nazwy pracodawcy zatrudniającego nastolatkę. Mówią, że boją się, że może mieć nieprzyjemności. I zwracają uwagę, że problem nie dotyczy tylko jej, bo w podobnej sytuacji są także jej znajomi. Dlatego też im obu zmieniliśmy imiona.

Fachowcy od kształcenia zawodowego z Krajowego Ośrodka Wspierania Edukacji Zawodowej i Ustawicznej już się nad tym problemem pochylali. Przygotowali plan nauczania mający zachęcać młodych ludzi do wybierania szkół zawodowych. Nie ma w nim ani słowa o tym, że praktykant to tania siła robocza. Pracownik kształcący się na fryzjera już w pierwszym semestrze nauki może na przykład oceniać stan skóry głowy i włosów, dobierać metody i techniki pielęgnacji, organizować stanowisko fryzjerskie, dobierać preparaty do pielęgnacji czy choćby przeprowadzać konsultacyjną rozmowę z klientem. Jest mowa o bezpieczeństwie i higienie pracy itp. Ale nie ma mowy o sprzątaniu zakładu.

Łukasz Sztych, wicedyrektor Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie, wiele razy kontrolował pracodawców zatrudniających praktykantów. — Nie zdarzyło się, aby kwota wynagrodzenia była problemem. Chociaż faktycznie pracodawcy płacili raczej wyłącznie tę minimalną stawkę, o jakiej mówią przepisy. Nie pamiętam, żeby któryś pracodawca płacił więcej. Jeśli młodociani pracownicy skarżyli się, to raczej na warunki i czas pracy. Między innymi na to, że wbrew przepisom musieli pracować w sobotę. Uczniowie przychodzili do pracy po lekcjach, a pracodawca kazał im pracować w dodatku także w soboty. Dotyczyło to przede wszystkim właśnie zakładów fryzjerskich. Podkreślam, że młodociany pracownik nie może pracować w nadgodzinach — mówi Łukasz Sztych.

Dyrektor dodaje, że wykorzystywanie pracownika młodocianego tylko do sprzątania jest niezrozumiałe. — Jeśli nie ma klienta, a trzeba wykonać jakieś drobne prace porządkowe, to pracodawca może zlecić takie zadanie uczniowi. Nie wyobrażam sobie jednak, że tak wygląda to cały czas i że pracownik młodociany zajmuje się tylko sprzątaniem, bo on nie takiego zawodu chce się nauczyć — podkreśla dyrektor.

Każdy, kto czuje się oszukiwany, może zgłosić się po poradę do Okręgowej Inspekcji Pracy w Olsztynie.

MK

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (50) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Paulina Rzeszów #2958319 | 188.146.*.* 10 sie 2020 22:16

  Odnoszę wrażenie, że nie wszyscy zrozumieli treść artykułu. Pracownik młodociany to uczeń który uczęszcza na zajęcia praktyczne w celu nauki zawodu. Oczywiste jest to, że dbanie o porządek w miejscu pracy to jego obowiązek, ALE nie powinno to wyglądać tak że uczeń przychodzący do pracy zajmuje się tylko sprzątaniem. Niestety pracodawcy nie uczą w tym jak i w innych zawodach, A pracodawca który uczy jest na wagę złota. Uczniowie są jako tania siła robocza.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. AlanP #2630887 | 81.190.*.* 25 lis 2018 08:34

  Do obowiązków fryzjerki, po ostrzyżeniu klienta, należy posprzątanie. Kształcenie tego nawyku bardzo dobrze zrobi uczennicy, jest wprost niezbędne w kształtowaniu jej postawy zawodowej.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Skin #2614544 | 37.248.*.* 1 lis 2018 00:10

  Szukam młodej, atrakcyjnej fryzjerki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mario J #2613971 | 5.173.*.* 31 paź 2018 09:14

  Czy to fryzjer czy sprzedawca w sklepie zaczyna pracę od sprzątnięcia miejsca pracy. Śmieszne by było żeby właściciel z-du fryzjerskiego czy sklepu sprzątał,układał towar a uczeń siedział przy telefonie i "klikał". Przed podpisaniem umowy należało nadmienić ŻE MOJA CÓRECZKA NIE BĘDZIE SPRZĄTAĆ ZAKŁADU i poszukać innego szefa.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Job #2613677 | 5.172.*.* 30 paź 2018 20:41

  Najlepiej niech zacznie sprzątać u męża szefowej to od razu jej się polepszy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (50)