Poniedziałek, 22 kwietnia 2019. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Rozmowa? Warto się przygotować!

2018-10-24 07:10:06 (ost. akt: 2018-10-23 20:15:17)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Znalazłeś ofertę pracy. Złożyłeś dokumenty i zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. O tym, jak dobrze przygotować się do rozmowy, rozmawiamy z Bożeną Babynko, doradcą zawodowym z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie.

— Czy na rozmowę kwalifikacyjną można pójść z marszu, czy lepiej się przygotować?
— Z mojego długoletniego doświadczenia wynika, że na przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej poświęcamy zbyt mało czasu. Zdarza się, że idziemy na nią właśnie z marszu. Jednak sukces rozmowy zależy przede wszystkim od dobrego przygotowania się do spotkania, aby odpowiadając na pytania, odkryć swoje prawdziwe kompetencje i osobowość. Nie ma nic gorszego dla obu stron, jak nieodpowiedni człowiek na nieodpowiednim miejscu pracy.

— W jaki sposób najlepiej to zrobić?
— Punktem wyjścia jest wiedza o sobie, czyli świadomość tego, co wiemy i co potrafimy robić dobrze. Powinniśmy przeanalizować swoje doświadczenie zawodowe, funkcje, jakie pełniliśmy, zrealizowane projekty. Zastanowić się, w jakich rolach czuliśmy się najpewniej, jakie czynniki i jakie cechy naszego charakteru pomogły w osiągnięciu sukcesu? Pamiętajmy, że sukces nie musi wiązać się z pracą zawodową. Sukcesem może być np. dobrze zorganizowane życie rodzinne, opieka nad dziećmi, dbanie o ich zdrowie, wszechstronny rozwój i postępy w nauce. Pracodawcy będą tego ciekawi. Pamiętajmy, że im również bardzo zależy, aby nie popełnić błędu i wybrać taką osobę, która płynnie wejdzie w nowe środowisko i podoła obowiązkom. Ta sytuacja może być stresująca dla obu stron.

— Czy jest jakiś sposób, aby ten stres pokonać?
— Odrobina stresu może nas mobilizować, natomiast jego nadmiar może nawet sparaliżować. Na pewno wiedza, co chcemy o sobie powiedzieć pracodawcy, wiedza o firmie, miejscu spotkania, z zakresu autoprezentacji, w tym wybór odpowiedniego ubrania. Dobre przygotowanie spowoduje, że poczujemy się pewniej, co ten stres ograniczy. Jednak to, co mi się wydaje najważniejsze, to sprawdzenie się w podobnej sytuacji stresowej. Chodzi o to, aby zobaczyć, jak w stresie reaguje nasz organizm, jak się zachowujemy, jakie błędy popełniamy. Namawiam do skorzystania z bezpłatnej pomocy doradców zawodowych w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Olsztynie lub Elblągu. Przygotowujemy do rozmów z pracodawcą. Proponujemy symulacje takich rozmów. Zadajemy trudne pytania, czasem prowokujemy, aby taki stres wywołać. Korzystając z naszej pomocy można ten stres oswoić i nauczyć się pożądanych zachowań.

— Eksperci mówią, że rynek pracy bardzo się zmienił, czy teraz rozmowy również wyglądają inaczej?
— Czasem zamiast tradycyjnej rozmowy kwalifikacyjnej, możemy spotkać się z bardziej nowoczesnymi metodami kwalifikacji kandydatów, m.in: Bio-dane, Assessment Centre, Grywalizacja, wideo rozmowa. Przygotowując się do spotkania z pracodawcą warto sprawdzić, jak to wygląda w konkretnej firmie, aby nie być zaskoczonym. Natomiast to, do czego namawiam przede wszystkim to bez względu na to, jakim metodom będziemy poddani, pozostańmy sobą, nie dostosowujmy się na siłę, nie „ubarwiajmy” swoich kompetencji. W interesie każdego z nas powinno być znalezienie takiej pracy, która spełni oczekiwania i nasze, i pracodawcy. Wybór innego kandydata nie mówi o naszej porażce. Pomyślmy o tym, jak o próbie odnalezienia bardziej odpowiedniego miejsca dla siebie i nie obawiajmy się korzystać z pomocy.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dasz bór #2608300 | 80.50.*.* 24 paź 2018 15:48

  Strefa w ełku to żenada radze omijac z daleka

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Julian #2608278 | 213.76.*.* 24 paź 2018 15:22

  Haha te baby z mupu poza urzędem w życiu by normalnej pracy nie znalazły, a jakie mądrości tutaj prawi, lol takie triki żeby pracę na kasie znaleźć, żenada, mup do likwidacji

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ftyro #2608264 | 88.156.*.* 24 paź 2018 15:05

  Czytam to i się śmieje bo ni3 chce się wk07wiac.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ox #2608217 | 5.173.*.* 24 paź 2018 13:44

  Najlepiej przed rozmową zapytać czy na rozmowie padnie propozycja zarobków czy pytanie o nasze oczekiwania bo szukają alurat tanich frajerów.Jak nie mówią o kasie nie iść szkoda czasu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. JONKOWO-ZAGINIONE PISMO-BRAVO TY #2607989 | 188.146.*.* 24 paź 2018 09:39

  http://gazetaolsztynska.pl/530618,Batali a-mieszkancow-Jonkowa-Gdy-leje-woda-wply wa-im-do-domu-VIDEO.html

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)