Małe firmy - wielkie zmiany w Ełku

2018-10-18 12:56:49(ost. akt: 2018-10-18 13:10:17)
Wiceminister finansów Marian Banaś, MF: dzięki Konstytucji Biznesu mniej kontroli w firmach

Wiceminister finansów Marian Banaś, MF: dzięki Konstytucji Biznesu mniej kontroli w firmach

Autor zdjęcia: ABA/RMN

W piątek odbyło się spotkanie dla przedsiębiorców poświęcone przybliżeniu zmian w Konstytucji Biznesu
Wiceminister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś powiedział w piątek w Ełku, że dzięki nowym przepisom Konstytucji Biznesu jest coraz mniej kontroli u przedsiębiorców. Zapewnił, że skarbówka nie chce nękać przedsiębiorców uczciwie płacących podatki.

Konferencja „Prawo dla przedsiębiorczości - małe firmy, duże zmiany” została zorganizowana w Ełku przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Wzięło w niej udział ok. 100 przedsiębiorców. Celem konferencji było przekazanie przedsiębiorcom informacji o nowych uregulowaniach prawnych mających wspierać rozwój niewielkich firm.

W konferencji uczestniczył wiceminister finansów Marian Banaś, szef Krajowej Administracji Skarbowej. Wiceminister zapewnił przedsiębiorców, że dzięki nowym przepisom jest coraz mniej kontroli w firmach. Dodał, że często kontrole te były bezzasadne. - Teraz nie wchodzimy przypadkowo na kontrolę, nie chcemy nękać przedsiębiorców, którzy uczciwie płacą podatki. Nie trzeba chodzić na kontrole w miejsca, gdzie ta kontrola jest niepotrzebna, a tak bywało - powiedział Banaś.
Wiceminister poinformował, że ilość kontroli skarbowych w firmach zmniejszyła się blisko o połowę. Z 44 tysięcy kontroli w 2016 roku, do 23 tysięcy w roku 2017.
Banaś mówił o nowych uregulowaniach prawnych zawartych w Konstytucji Biznesu, która weszła w życie 30 kwietnia 2018 roku.

- Konstytucja Biznesu jest najbardziej kompleksową reformą prawa gospodarczego po prawie 30 latach. To pakiet pięciu ustaw zmieniający polską rzeczywistość biznesową. Nowe przepisy mają spowodować, że system podatkowy będzie dla przedsiębiorcy prosty, przejrzysty i przyjazny - powiedział szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Dodał, że niezwykle ważnym czynnikiem sukcesu walki z szarą strefą i karuzelami VAT-owskimi było powstanie w 2017 roku Krajowej Administracji Skarbowej. - Skomasowaliśmy w jednym organizmie (w KAS) służbę celną, administracyjną i skarbową i to nam pozwoliło mieć w jednym miejscu wszystkie informacje dotyczące podmiotów gospodarczych. Wcześniej każda służba miała wycinek informacji, teraz mamy pełną informację w jednej instytucji. Po zmianach jakie wprowadziliśmy tworząc KAS widać inną jakość działania - przekonywał Banaś.
Dodał, że rząd skutecznie walczy z szarą strefą. Według niego w latach 2008-2015 luka podatkowa wzrosła z 9 do 25 proc. Teraz zmalała ona do 14 proc. w ciągu jednego roku.

Spotkania „Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany” odbywają się w całej Polsce. Przedstawiciele małych i średnich firm dowiadują się na nich o zmianach i ułatwieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie prawa przedsiębiorców, prawa podatkowego i prawa zamówień publicznych, a także o ofercie wsparcia sektora MŚP.

Ich organizatorami są: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a partnerami - Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Pełnomocnik Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Urząd Zamówień Publicznych, Urząd Dozoru Technicznego, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Dotychczas w całej Polsce odbyło się kilkadziesiąt takich konferencji.

Materiał specjalny powstał we współpracy z PARP