Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

UKOiK: "Złotówka" roluje pożyczki

2018-10-16 18:45:34 (ost. akt: 2018-10-16 19:30:20)

Autor zdjęcia: Pixabay

Emerytka pożyczyła 400 zł, których nie spłacała. Za namową "Złotówki" przez rok zawierała co miesiąc nowe umowy, a firma pobrała w sumie 960 zł opłat.

Prezes UOKiK postawił zarzuty podmiotom z grupy Złotówka (tj. Spółce Złotówka Bis, Złotówka Duo oraz Złotówka Three), które oferują konsumentom pożyczki gotówkowe. Jeden z zarzutów dotyczy rolowania pożyczek.

Na czym polega rolowanie? Jedna spółka z grupy Złotówka pożycza konsumentowi kilkaset złotych i pobiera prowizję. Jeżeli klient, z uwagi np. na trudną sytuacji finansowej nie spłaca rat wówczas kolejne spółki z grupy Złotówka, na zmianę, zawierają z nim umowy na spłatę poprzednich zobowiązań. Pieniądze nie trafiają jednak do pożyczkobiorcy. Spłaca on natomiast cały czas koszty kolejnych pożyczek, tym samym Złotówka ma stały dochód, a dług rośnie. Przykładowo: emerytka pożyczyła 400 zł, których nie spłacała. Za namową Złotówki przez rok zawierała co miesiąc nowe umowy, a firma pobrała w sumie 960 zł opłat. Czyli ponad 2 razy więcej niż pożyczyła.

Zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim: jeżeli konsument nie spłacił pożyczki w ciągu 120 dni i zaciąga kolejną, to jest chroniony – wszystkie pobierane w tym czasie opłaty muszą się zmieścić w limicie kosztów pozaodsetkowych naliczanych od kwoty pierwszego kredytu. Ten przepis ma wyeliminować rolowanie, czyli zadłużanie się, aby spłacić poprzednie zobowiązania.

Euroexpert

UOKiK prowadzi też postępowanie przeciwko firmie Euroexpert. Zastrzeżenia dotyczą m.in. sytuacji, gdy przy wcześniejszej spłacie pożyczki przez konsumenta spółka zatrzymuje całość pobranych opłat związanych z przygotowaniem umowy (prowizja za udzielenie pożyczki). Zgodnie z prawem, zwrot powinien obejmować wszystkie naliczone przez kredytodawcę opłaty proporcjonalnie do czasu, w którym umowa już nie będzie realizowana. To mogą być duże kwoty dla konsumenta, ponieważ Euroexpert pobiera prowizję, która wynosi nawet 30 proc. kwoty pożyczki.

UOKiK a pożyczki

Prezes urzędu prowadzi prawie 60 postępowań dotyczących firm pożyczkowych. W 2017 r. wydał 9 decyzji z tej branży (Net Credit, Meritum Polska, Incredit, Provident Polska, Wonga.pl, Compass Money, EGF Council, Council, For you).

Porady dla konsumentów

Koszt kredytu to odsetki i pozostałe opłaty (np. za przygotowanie umowy, prowizję, ubezpieczenie).
10 proc. – tyle mogą wynieść obecnie odsetki maksymalne. Limity określa kodeks cywilny. Jest to dwukrotność odsetek ustawowych (wyliczamy je, dodając 3,5 proc. do stopy referencyjnej NBP, która obecnie wynosi 1,5 proc.).

Pozaodsetkowe koszty nie mogą być większe niż kwota, którą pożyczamy. Kredytodawca oblicza je według wzoru. Ich maksymalna wysokość to suma 25 proc. pożyczki i 30 proc. kwoty zmiennej, która zależy od tego, na ile dni czy lat się zadłużamy.

RRSO – to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli koszt kredytu określony w procentach w stosunku do kwoty, którą pożyczamy. Ułatwia porównanie ofert.

Formularz informacyjny – musisz go dostać od każdego pożyczkodawcy przed zawarciem umowy. Znajdziesz tam dane o kosztach zobowiązania, pobieranych opłatach.

14 dni - w tym czasie możesz odstąpić od umowy o kredyt konsumencki Będziesz musiał oddać jednak odsetki za czas, w którym pieniądze były na twoim koncie.

W każdym momencie możesz wcześniej spłacić pożyczkę. Instytucja finansowa musi się z tobą rozliczyć z pobranych opłat – dostaniesz zwrot proporcjonalnie do okresu, w którym wcześniej spłacisz dług.

Sprawdź, czy w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego widnieje firma pożyczkowa lub pośrednik kredytowy.

Pomoc dla konsumentów:

Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka
E-mail: porady@dlakonsumentow.pl


źródło: UKOiK
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Paul Moritz #2666093 | 1.39.*.* wczoraj, 08:33

  Dzień dobry Panie / Szanowna Pani Oferujemy kredyty dla podmiotów prywatnych i komercyjnych o bardzo niskiej rocznej stopie procentowej w wysokości 3%, 1 rok do 25 lat spłaty. Rozdajemy pożyczki w przedziale od 5 000 do 500 000 000. Ma to na celu zlikwidowanie rosnącej historii Bad Credit, a także zapewnienie stabilnego zysku zarówno naszej firmie, jak i naszym klientom. Czy tracisz noce, martwiąc się, jak uzyskać pożyczkę? Kontakt: Paul Loan Agency teraz przez e-mail: paulhelpfund@yahoo.com lub WhatsApp: +91 733 787 3110 Oferujemy pożyczkę przy niskim oprocentowaniu 3% i oferujemy. *Pożyczki osobiste * Kredyty konsolidacyjne zadłużenia * Kapitał podwyższonego ryzyka * Pożyczki biznesowe * Pożyczki na edukację *Kredyty mieszkaniowe * Pożyczki z jakiegokolwiek powodu Aby uzyskać więcej pilnych informacji, natychmiast skontaktuj się z nami. paulhelpfund@yahoo.com lub WhatsApp: +91 733 787 3110 pozdrowienia Pan Paul Moritz

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Adrian Bayford #2658615 | 109.106.*.* 9 sty 2019 06:54

  cześć   Czy potrzebujesz pożyczki? Oferujemy kredyty i usługi finansowe wszelkiego rodzaju. Nasze pożyczki są zarówno długie, jak i krótkie, o korzystnych stopach procentowych. Oferujemy pożyczki o oprocentowaniu 2%, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem (lehmannschulz07@gmail.com)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. nat #2605842 | 185.103.*.* 19 paź 2018 14:13

  https://telpozyczka.pl/r/16 ja korzystałam na zasiłki 500 + i mimo wpisów w biku dostałam

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ryszard/1945Olsztyn #2603913 | 89.64.*.* 17 paź 2018 09:00

  Ludzie, wydawajcie tą kasę którą macie a nie jakąś wirtualną, nie dajcie różnym cwaniakom zarabiać waszym kosztem, a ty Pamela weź się do uczciwej pracy a nie kręć tu lodów jest już po sezonie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Pamela Rosa Flores #2603892 | 105.112.*.* 17 paź 2018 08:27

  Cześć, jestem Pamela Rosa Flores, wiarygodna i wiarygodna pożyczkodawca. Udzielam pożyczki z jasnymi i łatwymi do zrozumienia warunkami z 2% odsetkami. Zapewniam kredyty na działalność gospodarczą, pożyczki osobiste, kredyty studenckie, kredyty samochodowe i pożyczki na spłatę rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się ze mną bezpośrednio: pamelarosaflores11@gmail.com

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz