Wtorek, 16 lipca 2019. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Angielki w polskim ogrodzie

2018-10-14 08:00:00 (ost. akt: 2018-10-14 15:37:53)
Różany Raj Renaty

Różany Raj Renaty

Autor zdjęcia: Arch. Różany Raj Renaty

Polski „Chopin” i angielki, czyli widowiskowe róże angielskie Austina. To tylko jedne z odmian pięknych róż, które można dziś podziwiać w Różanym Raju Renaty. Powstawał latami, a dziś zachwyca pastelowymi rabatami.

— Gdzie szukałam inspiracji, kiedy powstawał mój ogród? Dużo czytałam, przeglądam katalogi roślin, na przykład te przygotowane przez Związek Szkółkarzy Polskich — tłumaczy Renata Niedbałowska, właścicielka ogrodu. — Zbierałam najciekawsze artykuły, kolekcjonowałam wycinki. Podglądałam opisy róż z encyklopedii Mariana Sołtysa. Sam ogród zaczął powstawać już w trakcie budowy domu. Wtedy sadziłam pierwsze drzewa i krzewy.

http://m.wm.pl/2018/10/orig/dsc-4434-fotor-aleja-rozana-499844-500896.jpg
Ogród dzieli się na kilka części: oczko wodne, wrzosowisko, warzywnik, aleję różaną, zagajnik brzozowy, kącik azaliowo - różanecznikowy, białą rabatę z zawilcami pod lipami srebrzystymi. Znalazło się miejsce na grabowy ciennik i duży kompostownik. Jest również rabata traw z odmianami berberysów i rarytasami, jak metasekwoja, kuningamia chińska, enkiant, kielichowiec czy tulipanowiec.


Ogród ma rytm i przemyślaną kompozycję, której autorami są jego właściciele. Dzięki temu nie brakuje tutaj widowiskowych rozwiązań. Są więc odwrócone korzenie ogromnych topoli porośnięte rojnikami, karmnikiem ościstym i mchem, po których wspina się clematis lub róża. Całość otula ciekawy żywopłot złożony nie z jednej odmiany drzew iglastych, ale skupisk tuj, cyprysów, cisów, sosen, drzew liściastych, które wprowadzają rytm w ogrodzie. Dumą właścicielki są oczywiście róże.

— Rabaty różane powstały w 2010 roku. Otoczone są lawendą bądź bukszpanami — dodaje właścicielka ogrodu. — Zakątków różanych jest kilka. Pierwsza powstała aleja różana, gdzie rosną floribundy Tantau, Kordesa, Meillanda, Delbarda i parkowe Austina, Carrutha, Harknessa oraz kilkanaście róż pnących. Potem zamarzyła mi się rabata przy kuchni z pachnącymi różami wielkokwiatowymi do wazonu, a trzy lata później na miejscu sadzonych co roku jednorocznych i zielnika powstała rabata z obficie i długo kwitnącymi różami Flower Circus Kordesa. Potem zafascynowana Austinem poszerzyłam rabatę z różami angielskimi. Według mnie są najbardziej fotogeniczne dzięki niezrównanemu bogactwu pastelowych odcieni i widowiskowym, pełnym kwiatom.


http://m.wm.pl/2018/10/orig/dsc-4221-fotor-aleja-roz-499845-500895.jpg


Róże są dominantą, która jednocześnie spaja kolekcje roślin. Są okazy, które budzą zachwyt nie tylko u doświadczonych ogrodników. Rośnie tutaj na przykład ogromna biała róża „Nevada” Dota z 1927 roku i burbońska parkowa — „Gipsy Boy” Geschwinda, wprowadzona na rynek niemiecki pod nazwą „Zigeunerknabe”, czyli „Cygański Chłopiec”. Wdzięczne róże znalazły swoje miejsce w pobliżu zagajnika brzozowego gdzie rośnie wiele ich odmian. Są więc brzozy brodawkowate, pożyteczne Doorenbos o białej korze czy brzozy Maksymowicza o dużych liściach. W ogrodzie nie ma mocnych kontrastowo rabat, dzięki temu są one harmonijne i pełne kolorystycznej spójności.

http://m.wm.pl/2018/10/orig/dsc-9548-aspirin-18-499843-500898.jpg

Jak przyznaje pani Renata lubi pastele, ale też fiolety, burgundy, łagodne pomarańcze. Znawczyni róż radzi również, by jesienią pamiętać, by je nawozić. Dzięki temu zabiegowi pędy róż szybciej zdrewnieją i lepiej przygotują się do zimy.
— Kiedy mój ogród znalazł się w programie „Maja w ogrodzie” i zobaczyłam ich zdjęcia z drona stwierdziłam, że słoneczny trawnik zajmuje zbyt dużo miejsca — dodaje Renata Niedbałowska. — I choć jeszcze w programie mówiłam, że nie zamierzam nic już zmieniać, to w tym roku zrobiliśmy strumyk z małą kaskadą, z obsadzoną dokoła trawą niedźwiedzią i oczywiście pachnącymi różami. Mąż z zięciem wykonał gniazdo bocianie z kamerą, powstał też plac zabaw zbudowany z myślą o wnuku.
Wciąż pojawiają się nowe pomysły, a właściciele większość prac wykonują samodzielnie. Ogród jest ich pasją, która dostarcza wielu pozytywnych emocji.
Kajot

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB