środa, 19 lutego 2020. Imieniny Bettiny, Konrada, Mirosława

Sprawdź, czy policja nie szuka... Ciebie!

2018-09-30 07:33:36 (ost. akt: 2018-09-30 13:42:30)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Policjanci, także z Olsztyna, nieustannie szukają nowych mundurowych. W komendach wiszą plakaty zachęcające do wstąpienia do policji, poszukiwania odbywają się w internecie. Wakatów jest teoretycznie niewiele, ale pracy coraz więcej.

Nabór do policji trwa bez przerwy. Precyzyjna rozpiska tego, co krok po kroku powinien zrobić kandydat, opublikowana jest na stronie każdej komendy. Także w Olsztynie. Chociaż akurat w olsztyńskiej Komendzie Miejskiej Policji problem, przynajmniej w liczbach, nie razi w oczy.

Jak informuje Izabela Kołpakowska z biura prasowego KMP, na 596 policjantów są teraz 33 wakaty. — To daje nam pięć procent. To niewielki odsetek brakujących na tak dużą jednostkę. Warto również podkreślić, że jest to jeden z najniższych wskaźników w skali naszego województwa. W odróżnieniu od innych garnizonów w Polsce, w garnizonie warmińsko-mazurskim, jak również w KMP Olsztyn, nie ma problemów z liczbą osób chętnych do służby. Mamy siedem osób na jedno miejsce — przekonuje Kołpakowska.

Doświadczeni policjanci na takie słowa kiwają głowami z ironicznymi uśmieszkami. — Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle? Ktoś tu próbuje zaczarować rzeczywistość — komentują.
Sławomir Koniuszy, przewodniczący NSZZ Policjantów garnizonu warmińsko-mazurskiego, mówi, że liczba wakatów nie odzwierciedla faktycznego stanu problemu. — Bo statystycznie na tle innych komend komenda olszyńska rzeczywiście może źle nie wygląda. Tylko że to nie jest tak, że wszyscy policjanci są na służbie. To nie jest równanie z jedną niewiadomą. Wśród nich wielu jest z niedawnych naborów. To osoby, które jeszcze długo, nawet rok, nie będą do dyspozycji komendanta miejskiego w Olsztynie. Zwyczajnie na razie ich nie ma — tłumaczy Koniuszy.

Jak mówi związkowiec, są jeszcze inne wskaźniki, które mają wpływ na pracę policji. Jednym z głównych jest nieobecność z powodu choroby. Nasz region, także Olsztyn, pod tym względem robi wrażenie. Wielu policjantów będących na zwolnieniach lekarskich to osoby, które zachorowały w związku ze służbą albo uległy wypadkom związanym ze służbą. Przysługuje im sto procent wynagrodzenia.

Wpływ na codzienną służbę i na obciążenie pracą policjantów ma także to, że wciąż dochodzą im nowe obowiązki. Od roku funkcjonariusze mają obowiązek ścigać między innymi osoby niepłacące alimentów.

— W zasadzie narzekają przedstawiciele wszystkich wydziałów. To, jak jest w rzeczywistości, pokazują choćby statystyki dotyczące ujawnianych wykroczeń. Jest ich mniej. I nie wynika to wcale z tego, że policjanci odwracają się plecami od obywateli i nie chcą się tym zajmować. Oni są po prostu ciągle zajęci czymś innym. Jeżdżą z interwencji na interwencję i zwyczajnie nie ma kto i nie ma kiedy tego robić. To dlatego te 33 wakaty same w sobie nie pokazują rzeczywistej sytuacji — zaznacza przewodniczący.

Sławomir Koniuszy dodaje, że do tego wszystkiego trzeba doliczyć policjantów wyłączonych z codziennej pracy z powodu konieczności zabezpieczenia imprez masowych, wahadeł, przejazdów kolumn uprzywilejowanych czy demonstracji. Funkcjonariusze z warmińsko-mazurskiego jeżdżą na takie akcje tam, gdzie jest potrzeba, między innymi do Warszawy. Kiedy oddział prewencji jest na takim wydarzeniu, nie może w tym samym czasie odciążyć mundurowych choćby z KMP w Olsztynie, ale także z innych jednostek w regionie.

Chcesz wstąpić do policji? Kandydat musi:

• mieć obywatelstwo polskie
• mieć nieposzlakowaną opinię
• nie może być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe
• korzystać z pełni praw publicznych
• posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować
• dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych
• osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej

Gdzie się zgłosić?
Sekcja Doboru i Rezerwy Kadrowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, al. Piłsudskiego 5, 10-575 Olsztyn. Telefony: 89 522 44 00, 89 522 44 02, 89 522 44 03, 89 522 44 04.


Egzaminy do policji
• test wiedzy: obejmuje 40 pytań z zakresu funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej oraz z zakresu bezpieczeństwa publicznego
• test sprawności fizycznej: zaliczenie następuje po pokonaniu sprawnościowego toru przeszkód w czasie nieprzekraczającym 1.41 sek. Test sprawdza szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość. Tor można zobaczyć na stronie: praca.policja.pl/pwp/rekrutacja/38731,dok.html,
• test psychologiczny MultiSelect: bada predyspozycje intelektualne i osobowościowe kandydata do służby w policji
• postępowanie sprawdzające przeprowadzane w celu potwierdzenia nieposzlakowanej opinii kandydata do służby oraz ustalenia, czy kandydat może uzyskać dostęp do informacji niejawnych, potwierdzony „poświadczeniem bezpieczeństwa”
• rozmowa kwalifikacyjna: ma na celu poznanie kandydata do służby i ocenę jego społecznych postaw wobec ludzi, jego motywacji do podjęcia służby w policji, a także ocenę jego umiejętności w zakresie skutecznego komunikowania się z innymi osobami
• komisja lekarska ocenia zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych
Źródło: praca.policja.pl


33 wakaty są obecnie w KMP Olsztyn


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. DNO #2594416 | 185.33.*.* 4 paź 2018 18:06

  jedna z bardziej skorumpowanych instytucji w tym dzikim kraju - pojdz do policji - pranie mozgu w pakiecie. Sluzyc takiemu ustrojowi zlodziejskiemu to troche hanba.... zycze wszystkiego najlepszego policjantom. szkoda mi was chlopaki i dziewczyny ze musicie reprezentowac ta nasza tzw ''wladze''.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Pan Z przez wielkie ZY..... #2592522 | 88.156.*.* 1 paź 2018 23:13

  Ona woli kasiastych!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Filip #2592343 | 37.47.*.* 1 paź 2018 18:44

  A ja sobie chwale prace w Policji bo mi zycie uratowala. Nic innego nie umiem robic. Tylko przesluchiwac umim

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Fred #2592338 | 37.47.*.* 1 paź 2018 18:40

   A co ja moge?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Lxx #2592037 | 89.229.*.* 1 paź 2018 09:57

   Kiedy ja się przyjmowałem, przyjęcie zajęło mi to dwa dni. Były to badania lekarskie i testy psychologiczne. Tak było w 1991 roku, obecnie trwa to kilka miesięcy. To jest jeden z problemów przy naborze. Jaka firma zatrudnia do pracy przez kilka miesięcy. Ponadto w policji jest okres próbny 3 letni. Jaka firma ma tak długi okres zatrudnienia na okres próbny. Skoro ktoś zdecydował się na pracę w policji wg mnie powinno się mu ufać, że chce pracować. Zacznijcie od zmiany sposobu zatrudnienia. Kolejna sprawa to zarobki. Może nie są zbyt wysokie ale od czegoś trzeba zacząć. Każda opcja dochodząca do władzy obiecuje złote góry, z których się nie wywiązuje. Ponieważ ta instytucja jak i inne mundurowe są strasznie drogie w utrzymaniu. Trochę to dziwne bo każda opcja dochodząca do władzy przekonuje się o tym po wygraniu wyborów. Wtedy zaczyna się bal, z obietnic pozostają tylko obietnice albo ulegają one dziwnej metamorfozie, że podwyżki tak, ale w okresie 3 letnim lub dłuższym. Przychodzi roczna inflacja i po podwyżkach nie ma śladu. Przy każdej zmianie władzy ulega zmianie władzy, zmienia się też dyrekcja w całej policji. Pytam się, w jakim celu się zmienia ludzi na stołkach, czy do tej pory byli nieudacznikami. To może należy ich zwolnic z policji a nie przenosić na inne stanowiska. Przy zmianie dyrekcji zmieniają się główne działania policji ( na papierze) bo ten biedny, przykładowy dochodzeniowiec, jak był zarzucony sprawami tak jest nadal i jeszcze dowala si jemu innych obowiązków i tzw. papierologii. Dlaczego w naszym kraju nie ma jakiejś długofalowej polityki w zakresie bezpieczeństwa a są jedynie tzw akcje. Bo nowi ludzie przychodzący doi władzy (cywile) nie mają zielonego pojęcia o problemach policji czy też innych służb mundurowych a chcą się wykazać. Jak to widać na przykładzie wiceministra MSWiA Pana na literę " Z" Jest jeszcze szereg innych problemów ale nie sposób o tym wszystkim pisać. Pozdrawiam wszystkich kolegów i koleżanki i życzę im wytrwałości.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (32)