Czwartek, 18 kwietnia 2019. Imieniny Apoloniusza, Bogusławy

Żeby nikomu nie zabrakło chleba. Powiatowe Dożynki w Biskupcu [ZDJĘCIA, VIDEO]

2018-09-16 15:07:38 (ost. akt: 2018-09-16 15:21:19)
Dożynkowe wieńce

Dożynkowe wieńce

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Wszyscy chcą być lepsi, uciekają ze wsi, ale nie ty — śpiewał jeden z zespołów podczas Powiatowych Dożynek w Biskupcu. Tradycyjnie były dożynkowe wieńce i potrawy z lokalnych produktów, owoce, warzywa, miody i kwiaty.

Przykładem tych, którzy ze wsi nie uciekli, mogą być państwo państwo Magdalena i Andrzej Brejnakowie z sołectwa Adamowo. Podczas sobotnich Powiatowych Dożynek w Biskupcu pełnili rolę starostów. Prowadzą 32-hektarowe gospodarstwo, w którym hodują 50 mlecznych krów rasy holsztyńsko-fryzyjskiej. Jest to gospodarstwo ekologiczne. Krowy są karmione dynią i burakami. Rekordzistka Pusia w ciągu swego życia dała 100 tys. litrów mleka. — Ale pracujemy od poniedziałku do poniedziałku — powiedział nam Andrzej Brejnak. — Spłaciliśmy już wszystkie kredyty i teraz lecimy na czysto. Nawet nie mamy już czego unowocześniać.

Państwo Brejnakowie mają troje dzieci. I jak mówią — bez miłości nie byłoby tego gospodarstwa. 
Dożynkowe obchody zaczęły się od mszy w kościele. Stąd korowód ruszył na plac w dawnej jednostce wojskowej. Ogromne dożynkowe wieńce pojechały na specjalnej platformie. Te symbole udanych zbiorów są bardzo pracochłonne. W wykonanie jednego bywa zaangażowanych nawet 10 osób. Do wieńców wykorzystuje się nie tylko kłosy zbóż, ale też jesienne kwiaty, warzywa takie jak dynie, cukinie i pomidory, owoce jarzębiny i aronii, jabłka, nasiona i mchy.

Podczas spotkania na placu delegacje 13 sołectw wręczyły Kamilowi Kozłowskiemu, burmistrzowi Biskupca, dożynkowe chleby upieczone z mąki z tegorocznych zbiorów. Życzenie ofiarodawców było wspólne — by chleb podzielił sprawiedliwie, tak, by nikomu go nie zabrakło. 
— Dożynki to ważny element polskiej kultury, świadectwo przywiązania do ziemi i natury — powiedział burmistrz Kozłowski. — W rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości pamiętajmy o rolnikach. To oni przechowali polskie tradycje.


Burmistrz dodał, że ze względu na suszę był to jednak trudny rok dla rolnictwa. — Dlatego ważna jest solidarność i systemowe rozwiązania tego problemu.


Głos zabrała również Małgorzata Chyziak, starosta olsztyński, która podziękowała rolnikom, hodowcom, pszczelarzom i sadownikom za ich pracę. 
— Dożynki są za każdym razem dobrą okazją do tego, żeby pokazać dobrych rolników i żeby ich wyróżnić — powiedziała nam. — Ich praca nie jest łatwa, ale dzięki tym, którzy się jej podejmują, mamy na naszych stołach smaczną, zdrową, polską żywność. Polscy rolnicy mają osiągnięcia. Dzisiaj zmienia się oblicze rolnictwa i cieszę się, że starzy gospodarze mają młodych godnych następców, co widać na naszym dożynkowym spotkaniu. Przyszłość jest podążaniem za trendami, a one są takie, by stawiać nie na żywność przetworzoną, ale na ekologiczną. 


Zdaniem Wioletty Śląskiej-Zyśk, wicemarszałek województwa, dożynkowe święto jest bardzo potrzebne. — Przypomina o ciężkiej pracy rolników — powiedziała nam. — Z jej owoców korzystamy przecież wszyscy, a to nie jest praca od 8 do 16. Cieszę się, że ta tradycja dożynek jest kontynuowana. 


Z kolei burmistrz Kozłowski w rozmowie z Gazetą podkreślił, że w czasie mijającej właśnie czteroletniej kadencji samorządu w gminie spadło bezrobocie — m.in. dzięki powstałej ogromnej fabryce firmy Egger, ale też lokalnym przedsiębiorcom różnych branż. Rozwinęło się budownictwo komunalne i wykorzystano środki unijne. To kilkadziesiąt miliony złotych wykorzystanych na inwestycje remonty dróg rewitalizację miasta. — Chcemy unowocześniać Biskupiec i gminę, ale jednocześnie chcemy zachować warmińskiego ducha — tłumaczył. — Stawiamy na harmonijny rozwój. 


Burmistrz otrzymał też medal od kombatantów — najstarszego pokolenia mieszkańców gminy — za wspieranie tego środowiska. — To dla mnie wielki zaszczyt, że wyróżnili mnie ludzie walczący za wolność Polski — powiedział.

Podczas dożynkowego spotkania można było zjeść placki ziemniaczane, babkę ziemniaczaną, leczo, chleb ze smalcem i kiszonym ogórkiem, spróbować domowych chlebów i przeróżnych ciast oraz poznać smak Łez Sołtysa.


MZG 

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Terra #2581930 | 88.156.*.* 17 wrz 2018 05:36

  Mnie brakuje chleba........ szczególnie w niedziele niehandlowe :) :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Antyszczaw #2581907 | 94.254.*.* 16 wrz 2018 23:39

  średniowiecze...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. JONKOWO--PRYWATNY. FOLWARK. WÓJTA. KBN #2581874 | 188.146.*.* 16 wrz 2018 22:27

  http://gazetaolsztynska.pl/530618,Batali a-mieszkancow-Jonkowa-Gdy-leje-woda-wply wa-im-do-domu-VIDEO.html

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. xxxx #2581763 | 79.184.*.* 16 wrz 2018 20:24

  Milionerzy się bawią

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. PSL nie głosuję, nie ufam #2581745 | 83.6.*.* 16 wrz 2018 20:02

  Pasławska w pierwszej ławie w kościele??? Wybory tuż, tuż. Jakie to smutne jednak

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)