Poniedziałek, 30 marca 2020. Imieniny Amelii, Dobromira, Leonarda

Gdzie najtaniej? Gdzie najdrożej? Ranking wydatków za usługi komunalne

2018-09-12 07:12:00 (ost. akt: 2018-09-12 07:22:36)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Prawie 2600 zł - to różnica w rocznych opłatach za usługi komunalne między najtańszym i najdroższym pod tym względem miastem powiatowym w Polsce. Najmniej za wodę, śmieci czy komunikację publiczną płacą mieszkańcy Kozienic, Działdowa i Rawy Mazowieckiej; najwięcej - Rybnika, Mysłowic i Tarnowskich Gór.

Analizę kosztów usług komunalnych w miastach powiatowych opracowała na podstawie danych z 339 jednostek firma Curulis - Doradztwo Samorządowe. Pod uwagę wzięto roczne koszty, jakie ponosi przeciętna polska rodzina w pięciu obszarach: zaopatrzenie w wodę, odprowadzanie ścieków, odbiór odpadów, komunikację publiczną, strefy płatnego parkowania.

Liderem rankingu zostało miasto Kozienice z wynikiem 1 310,41 zł, zaś najniżej uplasowało się miastoTarnowskie Góry, gdzie łączne wydatki na usługi komunalne wyniosły 3 909,42 zł.

Biorąc zaś pod uwagę wielkość badanych miast, najwyższe wydatki występują w miastach średnich, których liczba mieszkańców wynosi od 100 do 200 tys. osób. Zaliczają się do nich miasta w większości znajdujące się w województwie śląskim, takie jak: Rybnik, Zabrze, Chorzów, czy Dąbrowa Górnicza. Z kolei najniższe koszty życia występują w miastach małych, których liczba ludności nie przekracza 50 tys. osób.

Jak wynika z rankingu, średnie wydatki na usługi komunalne wynoszą 2764,06 zł rocznie, a różnica rocznych kosztów pomiędzy najtańszym a najdroższym miastem wynosi prawie 2 600 zł, co - jak podkreślają autorzy rankingu - "wskazuje na duże dysproporcje i świadczy o różnych strategiach zarządzania przyjętych przez miasta w zakresie tych samych usług".

Biorąc pod uwagę poszczególne usługi, taryfa za wodę i ścieki najtańsza jest w Opolu Lubelskim i wynosi 6,37 zł za m3; Suwałki, Końskie i Jędrzejów to najtańsze miasta pod względem opłaty za odbiór odpadów komunalnych; najniższa stawka podatku od budynków mieszkalnych obowiązuje w Jarosławiu - 0,32 zł/m2.

Jeśli chodzi o komunikację publiczną, autorzy rankingu wyliczyli, że ponad 30 proc. miast powiatowych nie ma własnej komunikacji miejskiej; średnia cena biletu jednorazowego w badanych miastach to 2,63 zł. Z kolei 141 miast nie ma wytyczonych stref płatnego parkowania lub nie pobiera opłaty za pierwszą godzinę postoju; średni koszt pierwszej płatnej godziny to 1,13 zł.
>>> Zobacz pełne wyniki badania

Na potrzeby rankingu opracowano "model funkcjonowania przeciętnej polskiej rodziny", zakładając, że składa się ona z dwóch osób dorosłych i dwójki dzieci; zajmuje mieszkanie o powierzchni 74 m2; zużywa rocznie 31,8 m3 wody na osobę i wytwarza taką samą ilość ścieków; przez 48 godzin w roku zajmuje w mieście płatne miejsce do parkowania; a każdy z jej członków 98 razy w roku korzysta z komunikacji publicznej.

Zgodnie z tym modelem przeciętna rodzina żyjąca w mieście powiatowym najwięcej wydaje na wodę i ścieki (średnio 47 proc.), w dalszej kolejności na komunikację publiczną (31 proc.) oraz wywóz odpadów komunalnych (18 proc.). Podatek od nieruchomości oraz opłata parkingowa stanowią - według autorów badania - nieznaczny odsetek łącznych kosztów rodziny.

źródło: kurier.pap.plPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zula #2578506 | 83.14.*.* 12 wrz 2018 09:36

  ..a co to za durny artykuł, w którym nie ma nic o naszym województwie??? co mnie obchodzą inne? chcę wiedzieć, jak do tego ma się moja wioska rybacka...

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Hhh #2578489 | 37.47.*.* 12 wrz 2018 09:04

  Gmina Świętajno, powiat Szczytno, istna katastrofa! Pomimo kanalizacji, ludzie się nie chcą podłączyć, bo za darmo puszczają ścieki w glebę. Brak wodociągów, dlatego uczciwy płatnik za usługi komunalne ( podłączony do kanalizacji) musi płacić ogromne pieniądze za ścieki przy tym pić wodę z g.ownem sąsiadów. Oto Polska. Pani Wójt Świętajna noc z tym nie robi...NIC.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Uczeń #2578441 | 31.6.*.* 12 wrz 2018 08:10

  Może warto by się wysilić i napisać jak kształtuje to się w naszym województwie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz