Czwartek, 23 maja 2019. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Odszedł prof. Budzyński, współtwórca naszego uniwersytetu

2018-09-11 14:05:07 (ost. akt: 2018-09-11 14:09:44)
wojciech budzyński

wojciech budzyński

Autor zdjęcia: archiwum uwm

Zmarł wybitny naukowiec prof. Wojciech Budzyński, jeden z pomysłodawców utworzenia w Olsztynie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Miał 69 lat.

Prof. Wojciech Budzyński urodził się w 1948 roku. Z Kortowem naukowo związany był od początku lat 70. XX w. Był cenionym znawcą w dziedzinie nauk rolniczych i dyscyplinie agronomia. Był zaliczany do grona badaczy, których prace wniosły znaczący wkład w rozwój nauki.

Po ukończeniu studiów odbył staż na Uniwersytecie Rolniczym w Wageningen w Holandii. Po stażu został zatrudniony w Instytucie Uprawy Roli i Roślin na ówczesnym Wydziale Rolniczym ART w Olsztynie. Pracę doktorską obronił w 1976 r. W 1986 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego. Tytuł profesora nauk rolniczych uzyskał w 1995 r.

Dorobek publikacyjny profesora Budzyńskiego jest imponujący. Był autorem lub współautorem łącznie 429 prac. Ważną część jego dorobku stanowią również recenzje.

Wysiłek i osiągnięcia profesora Budzyńskiego dla rozwoju nauk rolniczych nie pozostały niezauważone. Wyrazem uznania są nagrody i odznaczenia, w tym Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej i odznaki: „Zasłużony dla rolnictwa” i „Zasłużony dla Warmii i Mazur” oraz tytuły doktora honoris causa uniwersytetów Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz Przyrodniczego w Poznaniu.

Imponujące są też dokonania profesora w zakresie przekazywania wiedzy praktyce rolniczej. W różnych spotkaniach branżowych organizowanych w całym kraju uczestniczyło ok. 28 tys. producentów zbóż i rzepaku. Ponadto przez 3 lata był profesor członkiem grupy doradczej prezydenta RP. A przez ponad 20 lat był opiekunem Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo.

red.

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB