Czwartek, 28 maja 2020. Imieniny Augustyna, Ingi, Jaromira

O oczach mówimy prosto w oczy

2018-09-14 18:00:00 (ost. akt: 2018-09-14 18:38:10)
dr Agnieszka Nowosielska

dr Agnieszka Nowosielska

Nie można być chorym człowiekiem i mieć zdrowych oczu – tłumaczy doktor Agnieszka Nowosielska, doświadczona chirurg okulista. – Okulary i tabletki nie dokonają za nas cudu, jeżeli nie będziemy dbać o własne zdrowie – dodaje.

Mamy 40, 50 czy 60 lat. I musimy coraz bliżej przysuwać do siebie swojego smartfona. Znacie to państwo? Znacie na pewno. Bo przecież wszyscy wiemy, że z każdym rokiem nasz wzrok jest coraz bardziej zmęczony. Wiadomo w końcu przychodzi czas na soczewki, okulary czy jakieś tabletki.

Jak wynika z najnowszych badań blisko 80% osób powyżej 55. roku życia ma wadę wzroku lub chorobę oczu. Zaburzenia widzenia często są nie tylko naturalnym skutkiem starzenia, ale mogą świadczyć o rozwoju poważnych chorób oczu, jak jaskra, AMD, zaćma lub choroby ogólnoustrojowej w tym cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.

Czy istnieje jakaś uniwersalna metoda na "sokoli wzrok"? Niestety nie. Starzenie się wzroku jest procesem nieodwracalnym. Na jakość widzenia wpływa charakter wykonywanej pracy, cechy uwarunkowane genetycznie, a także duży wysiłek fizyczny i nieodpowiednia dieta. Mimo wszystko istnieją skuteczne sposoby pozwalające opóźnić procesy prowadzące do pogorszenia wzroku. Chyba najważniejszym z nich jest po prostu dbanie o swoje zdrowie. Już od najmłodszych lat.

– Nie można być chorym człowiekiem i mieć zdrowych oczu – tłumaczy doktor Agnieszka Nowosielska, doświadczona chirurg okulista. – Okulary i tabletki nie dokonają za nas cudu, jeżeli nie będziemy dbać o własne zdrowie. W związku z tym, bardzo ważna jest na przykład regularna kontrola ciśnienia tętniczego, cukru, cholesterolu, trójglicerydów i dbanie o swoje zdrowie ogólne. Jeżeli chcemy zachować wzrok w jak najlepszej formie, to musimy prowadzić zdrowy styl życia i pamiętać o profilaktyce zdrowotnej.

W dzisiejszych czasach z oczami problem mają już nawet dzieci. Ma to oczywiście związek z komputerami i smartfonami. Co ciekawe nastolatki zapadają na choroby oczu zarezerwowane niegdyś dla starszych. Tak jest na przykład z zespołem suchego oka (zapalenie spojówek i rogówki spowodowane nieprawidłowym nawilżeniem gałki ocznej czyli brakiem łez). Ta dolegliwość jeszcze 10-20 lat temu dotyczyła głównie osób po osiemdziesiątym roku życia. – Istnieją badania, które w sposób jednoznaczny mówią o tym, że im więcej czasu dziecko spędza przed ekranem komputera, tabletu, telewizora, czy telefonu, tym większa istnieje szansa na wystąpienie u niego krótkowzroczności – wyjaśnia doktor Nowosielska.

Bardzo ważną rolę pełni również dieta. Jeśli człowiek zamiast jeść jak... człowiek, opycha się przekąskami popijanymi gazowanymi napojami, to wcześniej czy później będzie miał kłopoty z widzeniem. – Istnieją badania, z których wynika, że wszystko co naturalne, jest lepiej wchłaniane niż suplementy diety wytworzone chemicznie – tłumaczy doktor Nowosielska. – Przykładowo witamina C z dobrego, wyhodowanego na słońcu pomidora zostanie przez nasz organizm przyswojona o wiele lepiej niż witamina C z tabletki.

Milena Laura Siemiątkowska5 wskazówek, jak zadbać o własne oczy, aby służyły nam jak najdłużej:

1. Dbaj o zdrowie całego organizmu. Oko to bardzo czuły narząd, na który wpływ ma stan naszego całego organizmu. Dbając na przykład o serce, układ krążenia czy nerki pośrednio dbamy także o wzrok.

2. Jedz zdrowo. Pamiętając sentencję „lepiej zapobiegać niż leczyć” warto jest wzbogacić codzienną dietę w produkty, które pozwolą nam cieszyć się dobrym wzrokiem przez wiele lat. Wzrok potrzebuje odpowiednich witamin i składników odżywczych, a w szczególności: luteinę i zeaksantynę, witaminy z grupy B, witaminy A, C, E, cynk i kwasy omega-3.

3. Ćwicz swoje oczy. Gimnastykę oczu można robić gdziekolwiek, na przykład w trakcie kilkuminutowej przerwy w pracy, a nawet podczas jazdy autobusem. Ćwiczenia oczu, poprawiające wzrok są proste i nie wymagają nakładów finansowych. Jeśli będziesz je wykonywać codziennie, możesz skutecznie dbać o oczy, by służyły niezawodnie przez długie lata. Jednym z takich ćwiczeń jest patrzenie przez chwilę na przedmiot położony w odległości 30-40 cm, po czym przeniesienie wzroku na przedmiot bardziej oddalony, jak na przykład drzewo za oknem. Oprócz tego warto wykonywać ruchy gałek ocznych w płaszczyźnie pionowej, poziomej i po okręgu. Dobrym ćwiczeniem jest również wyciągnięcie ręki do przodu, a następnie przybliżanie jej i oddalanie, cały czas wpatrując się w koniec swojego palca wskazującego.

4. Nie eksperymentuj ze wzrokiem. Jeśli zauważysz, że Twoje oczy działają mniej sprawnie, że źle widzisz z bliska lub nie sięgasz wzrokiem tak daleko, jak dawniej - koniecznie zgłoś się do okulisty. Pożyczone lub przypadkowo dobrane okulary mogą Ci tylko zaszkodzić.

5. Unikaj dymu papierosowego. Dym tytoniowy jest niezwykle szkodliwy dla naszych oczu. Najlepiej unikać papierosów, jak również długotrwałego przebywania w zadymionych pomieszczeniach.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB