Niedziela, 31 maja 2020. Imieniny Anieli, Feliksa, Kamili

Pięć punktów dla samorządu

2018-09-04 07:13:06 (ost. akt: 2018-09-03 20:04:19)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Za nami ogólnopolska konwencja wyborcza PiS, która symbolicznie rozpoczęła również kampanię wyborczą tej partii. Poznaliśmy też pięciopunktowy program dla samorządów.

Premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że Polskę można zmieniać tylko wspólnie. „My nie dzielimy Polski i Polaków. Chcemy łączyć i chcemy sklejać. Polska jest jedna” — mówił.

Zapowiedział też, że małe firmy od 1 stycznia będą płacić 9 proc. podatku. „Zakończyliśmy rozmowy z UE i mogę już powiedzieć, że wielkie firmy, które do tej pory nie płaciły podatków w Polsce, będą płacić 19 proc.” — powiedział Morawiecki.

Poznaliśmy również program dla samorządów. Jego pierwszy punkt to termomodernizacja mieszkań. Druga sprawa to niższe rachunki za odpady: w życie ma wejść program „Segregujesz — płacisz mniej”. Wśród propozycji na wybory samorządowe jest także program „Nowoczesna gmina”, w tym program renowacji dworców, a także dwukrotne zwiększenie środków dla gmin, które będą chciały odbudowywać połączenia autobusowe.

W ciągu najbliższych lat PiS chce przeznaczyć 500 mln zł na nowe place zabaw dla dzieci, otwarte strefy aktywności i siłownie plenerowe. Premier zapowiedział, że co najmniej dwukrotnie zwiększą się wydatki na domy seniora. PiS chce również przeznaczyć 300 mln zł na wsparcie gmin w budżetach obywatelskich.
Podczas konwencji premier powiedział, że Prawo i Sprawiedliwość jest europejską partią, której celem jest doprowadzenie do tego, aby Polacy mogli żyć na poziomie, jaki jest w Unii Europejskiej. „Europejskość rozumiemy nie jako poklepywanie po plecach czy ślepe posłuszeństwo, ale jako podnoszenie standardu życia Polaków do takiego poziomu, jaki jest w Europie zachodniej. I to robimy” — mówił.

— Nic ciekawego dla samorządów ani premier Morawiecki, ani prezes Kaczyński nie zaproponowali — komentuje poseł Jacek Protas, szef PO na Warmii i Mazurach. — Pan Morawiecki ostatnio jeździ po Polsce i obiecuje różne rzeczy. Może w zasadzie obiecać wszystko. Życie pokazuje jednak, że z realizacją tych obietnic jest różnie. Chwali się np. tym, że odkupili stocznie, a to przecież PiS sprzedał Stocznię Gdańską w 2007 roku. To małe kłamstwa, które mają omamić elektorat.

— Jeżeli podpisaliśmy konstytucję europejską, tzw. traktat lizboński, co przecież zrobił Lech Kaczyński jako prezydent, to zobowiązaliśmy się do przestrzegania pewnych zasad, które w Unii panują. To nie tylko pieniądze, które płyną wielkim strumieniem od 2004 roku, ale też zobowiązania cywilizacyjne, poszanowanie prawa. Tego PiS nie robi, dlatego jesteśmy z Unią w konflikcie. Mówiąc o poklepywaniu po plecach, premier chciał się usprawiedliwić w oczach Polaków — ocenia Jacek Protas.

Inaczej widzi to Wojciech Kossakowski, poseł PiS. — Konwencja była bardzo udana. Padło wiele dobrych propozycji dla samorządów — podkreśla w rozmowie z nami. — Od 1 września w życie wchodzi program termomodernizacyjny. Mowa też o poprawie infrastruktury, dróg, ścieżek. Wystawiamy do tego dobrą ekipę dobrej zmiany. Nastawienie jest bardzo pozytywne.

Wojciech Kossakowski dodaje, że ważny jest przekaz. — Dotrzymujemy słowa, idziemy z hasłem: „silni w rządzie, silni w samorządzie”. Chcemy pokazać, że samorząd może być lepszy od obecnego, tak samo jak pokazaliśmy to w rządzie. Myślę, że opozycja nie będzie miała większego pola do popisu, komentując naszą konwencję. Mówią, że jesteśmy źli, że robimy coś źle, a sami nie mają żadnego pomysłu — stwierdza.

Jerzy Szmit, szef PiS w okręgu olsztyńskim, powiedział nam w ubiegłym tygodniu, że na konwencji poznamy pełną listę kandydatów do Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Wczoraj powiedział nam jednak, że takiej listy jeszcze nie ma.


pj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AM #2573696 | 77.253.*.* 6 wrz 2018 09:16

  Świeżo upieczonym członkiem Ruchu Palikota jest Andrzej Muś były członek Prawa i Sprawiedliwości. Sołtys sołectwa Chruściel i lokalny przedsiębiorca, na swoim terenie postać popularna i wpływowa w rozmowie z 300polityką tłumaczy dlaczego zdecydował się na tak radykalne zmiany. - Są pewne rzeczy mądre w PiSie ale ludzie, którzy tam byli robili zawsze tak żeby nic nie zrobić, a jak patrzę na Ruch Palikota to widzę energię. Ludzi można przyciągnąć tylko działając a Palikot chce zmieniać- dodaje i narzeka głownie na to, że kolejne rządy przyczyniły się niemal do likwidacji ważnego lokalnie połączenia kolejowego Elbląg-Braniewo. Muś w Ruchu Palikota widzi nadzieję na przełom, a poglądy na sprawy społeczne czy kwestie ekonomiczne mniej go zajmują. Jedno z pierwszych spotkań z Palikotem trochę go jednak rozczarowało: - Gdy zaczął mówić o sprawach kolejowych usłyszałem z jego ust straszne brednie, ale wierze, że jest na tyle otwartym człowiekiem, że do wielu mądrych spraw uda się go przekonać

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Rolnik #2571989 | 83.9.*.* 4 wrz 2018 17:40

  Nie wiem skąd ten lament i narzekania. Sam jestem rolnikiem i mam kilkanaście hektarów zboża i wiem że w tym roku nie jest tak źle jak tu piszą... zborze obrodziło w granicach normy więc nie ma na co narzekać....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. jj #2571932 | 89.228.*.* 4 wrz 2018 16:04

  dwa pytania: 1. co naprawił pic? 2. jakie obietnice spełnił, oprócz niesprawiedliwego 500+?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zdążyć przed wyborami #2571775 | 83.6.*.* 4 wrz 2018 13:01

  https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/policja-m a-przekazac-nieruchomosci-do-programu-mi eszkanie-plus,865752.html

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Tylko PiS #2571718 | 176.52.*.* 4 wrz 2018 11:56

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Nie ma konkurencyjnej obcji.

  Pokaż wszystkie komentarze (22)