Wtorek, 23 lipca 2019. Imieniny Sławy, Sławosza, Żelisławy

Ogród, który wprowadza w euforię

2018-09-02 08:00:00 (ost. akt: 2018-09-02 11:07:27)
Ogród pod lasem

Ogród pod lasem

Autor zdjęcia: www.ogrodpodlasem.pl

Natura otacza mnie ze wszystkich stron i właśnie tym pięknem dzielę się na blogu — zapewnia Katarzyna Wojtyńska, która prowadzi blog ogrodpodlasem.pl. Przekonajcie się o tym sami!

Przewodnie hasło nie jest przypadkowe, a jego autorka — Gertrude Jekyll, projektantka twierdzi, że „ogród powinien przede wszystkim dawać szczęście i ożywiać umysł swoim pięknem”. Z pewnością to miejsce, które stworzyła Katarzyna Wojtyńska, spełnia ten warunek.

Ogród przed laty odziedziczyła po swojej matce. Sama mieszkała w Bawarii, a we Wrocławiu prowadziła wówczas firmę, więc na początku nie wiązała z nim swojej przyszłości. Na szczęście zmieniła zdanie.
— Dziś mija 12 lat, odkąd to zajmuję się ogrodem, choć na początku tam naprawdę tutaj go nie było, bo rosło tutaj kilka drzew — wspomina Katarzyna Wojtyńska. — Dziś jest pełen roślin i wciąż się zmienia.

Na początku jednak nie było łatwo. Z ogrodu trzeba było usunąć stare drzewa owocowe, krzewy malin i porzeczek. Wybrane zostały tony niepotrzebnych kamieni i gruzu. Potem trzeba było przywieźć jeszcze kilkanaście przyczep żyznej gleby i można było dopiero zabrać się za sadzenie krzewów i roślin. Dziś ogród wzbudza zachwyt, a jego ozdobą jest m.in. rozarium.

http://m.wm.pl/2018/09/orig/p9135826-490045-491031.jpg


— Przez kilka lat nazbierało się trochę tych różanych krzewów. Uwielbiam pachnące róże, które przez cały sezon mienią się różnokolorowymi barwami w sposób niewiarygodnie piękny — podkreśla.

Działkę o wielkości 20 arów właścicielka ogrodu podzieliła na cztery sektory. Jak pisze na swoim blogu, często są określane mianem „salonów ogrodowych”. Każdy z nich ma swój klimat i aranżację. Wszystkie elementy wzbogacają się wzajemnie i stanowią kompozycyjną całość. Opisy roślin, jak i wskazówki na temat aranżacji czy pielęgnacji można przeczytać na www.ogrodpodlasem.pl
— Blog zaczęłam prowadzić ponad dwa lata temu — wspomina Katarzyna Wojtyńska. — Ten pomysł dojrzewał długo. W dodatku nie jest to tak łatwe, ale dziś sprawia mi radość. Na pamiątkę zostawiłam sobie pierwszy wpis, który na nim zamieściłam. Może nie jest zamieszczony według "sztuki”, ale zrobiłam to z sentymentu.

Na co dzień jest mieszkanką Wrocławia. Zimą mieszka więc tam, ale kiedy tylko pojawia się wiosenne słońce natychmiast rusza do swojego ogrodu. By znów cieszyć się zielenią.
— Uprawianie ogrodu sprawia, że człowiek znajduje się wciąż w euforii — podkreśla pani Katarzyna. — Inni potrzebują używek, by wprowadzić się w taki stan. Ja nie muszę, bo mam ogród. To on jest źródłem dobrych emocji.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB