środa, 21 sierpnia 2019. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

Czas na ogród, czyli pani Izabella radzi

2018-09-01 08:00:00 (ost. akt: 2018-09-01 18:23:26)
Izabella Gościcka

Izabella Gościcka

Autor zdjęcia: arch. prywatne

Izabella Gościcka, społeczny instruktor ogrodniczy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Za gajem” w Wójtowie
— W naszych ogrodach kończą się zbiory. W tej chwili zbieramy warzywa, które jeszcze nam zostały. Mogą przyjść chłodniejsze noce i stracimy warzywa ciepłolubne, na przykład pomidory. Zbieramy je więc jak najszybciej, by cieszyć się zbiorami. Częstą praktyką jest, że jeszcze zielony krzak wyrywa się z ziemi i przekłada się do pomieszczenia o temperaturze 11-12 stopni Celsjusza. Jeśli nie mamy takiej możliwości, zrywamy zielone jeszcze owoce i zostawiamy je w chłodnym, zacienionym miejscu. Wybarwią się i będą nadawały do jedzenia.

W zbiorach możemy mieć na uwadze wskazówki, które zawiera kalendarz biodynamiczny. Tam opisane są terminy, w których należy zbierać poszczególne warzywa. W kalendarzu biodynamicznym znajdziemy również inne ważne informacje dotyczące np. faz księżycowych, które mają wpływ na zalecenia ogrodnicze, np. kiedy trzeba sadzić konkretne rośliny. W tym kalendarzu rośliny podzielone są na grupy: kwiatowe, owocowe, korzeniowe i liściaste. Do roślin korzeniowych zaliczamy np. pietruszkę, marchew czy buraka. Rośliny liściaste to np. jarmuż czy sałata. Do roślin owocowych zaliczymy np. pomidora.

Teraz też przygotowujemy nowe nasadzenia. Dzielimy karpy rabarbaru, cebuli siedmiolatki. Teraz jest też czas na przygotowania grządek, czyli wysiewać poplon, np. gorczycę czy łubin. Dzięki temu ziemia dostanie dobre składniki na przyszły rok. Możemy teraz przesadzać drzewa owocowe. Podobnie, jak zioła, jak na przykład miętę. Warto przypomnieć, że mięta sprawdza się w ekologicznych ogrodach, gdzie nie stosuje się chemii. W sąsiedztwie róży chroni ją np. przed mszycami. Tam, gdzie ziemię trzeba przekopać i w ten sposób przygotować przestrzeń na uprawy na kolejny sezon.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB