Wtorek, 19 lutego 2019. Imieniny Bettiny, Konrada, Mirosława

Postęp i gen anarchii

2018-08-31 12:00:00 (ost. akt: 2018-09-03 11:53:12)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Kiedyś nauka była uważana za symbol postępu. I rzeczywiście — odkrycia i wynalazki — takie jak choćby szczepionki i czy pociągi zmieniły życie ludzkości i to zdecydowanie na korzyść. Ale czy postępowi są naukowcy?


Biolog Łukasz Sakowski i psycholog Michał Misiak sporządzili raport o poglądach polskich naukowców dotyczących m.in. kwestii politycznych światopoglądowych, społecznych i gospodarczych.

I co z niego wynika? Że ogólnie najbardziej postępowi, liberalni i otwarci są przedstawiciele nauk przyrodniczych, a najbardziej konserwatywni inżynierowie i rolnicy. I coś w tym jest. W końcu naszym krajem przyrodnicy nie rządzą. 
Ciekawe jest też to, że autorzy porównali wybory naukowców z nienaukowcami. Uczeni są zdecydowanie bardziej, jak mówi młodzież, "do przodu". Opowiadają się nie tylko za związkami jednopłciowymi, ale również za prawem do eutanazji, za rozwojem energetyki jądrowej, za zwiększeniem wykorzystania organizmów GMO (tego smoka wawelskiego XXI wieku) w medycynie i rolnictwie, za karaniem z urzędu znachorów i przeciw ruchom antyszczepionkowym.

Ale żeby nie było — nasze społeczeństwo też nie jest takie, jakim polska prawica chciałaby je widzieć. Jest, powiedziałabym, jednak trochę racjonalne. Może nie jak jak przyrodnicy, ale zawsze. 
To, co łączy jednych i drugich to niechęć większości do głębszej integracji z Europą — do waluty euro, do wspólnej armii, do federacyjności. Ale i temu trudno się dziwić, bo jak u nas europejska edukacja? Jaka w ogóle jest edukacja?


Może jest też i tak, do czego przekonuję coraz bardziej, że liberalna demokracja, oparta na solidnym prawnym szkielecie, jest nam genetycznie obca. Może i mamy gen anarchii, mylonej z wolnością, a nie mamy genu realizmu. 


Ewa Mazgal
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Anonymus #2569159 | 208.114.*.* 31 sie 2018 18:48

    DURNE. ZALECAM PRZERWE W MYSLENIU ,A POTEM ZWIEKSZONY WYSILEK.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz