Poniedziałek, 13 lipca 2020. Imieniny Danieli, Irwina, Małgorzaty

Upały zżerają nam prąd. Uwaga, może go zabraknąć!

2018-08-14 07:14:50 (ost. akt: 2018-08-14 11:26:24)

Autor zdjęcia: as

Konsekwencje upałów mogą być bardzo nieprzyjemne. I myli się ten, kto sądzi, że wysokie temperatury wpływają negatywnie tylko na plony rolnicze i nasze samopoczucie. Okazuje się, że przez upały mogą nas czekać przymusowe kolacje przy świecach. Tyle tylko, że jedzenie będzie musiało być suche i zimne, bo nie będziemy go mogli podgrzać. Taki scenariusz wydaje się coraz bardziej prawdopodobny. Czy grozi nam blackout, czyli przerwy w dostawie prądu?

— Z roku na rok, a dokładniej z sezonu letniego na sezon letni, zapotrzebowanie na energię w Polsce systematycznie rośnie. Przyczyną jest oczywiście upowszechnianie się klimatyzatorów, zwłaszcza w biurowcach, ale coraz częściej także w domach — informuje portal Twojapogoda.pl.

Taka sytuacja sprawia, że zagrożenie masowymi wyłączeniami prądu staje się coraz bardziej realne.

Dr Wojciech Myślecki z Politechniki Wrocławskiej w rozmowie z dziennikarzami Radia Wrocław przyznał, że tegoroczne upały są powodem do zmartwienia. Przypomnieć trzeba bowiem, że już kilka razy w ciągu tego sezonu biliśmy rekord zużycia prądu. —Tutaj mamy wyjątkową sytuację, chyba niespotykaną w ogóle we współczesnej historii Polski, przynajmniej po 90’ roku – zauważył Myślecki.

Problem jest złożony, ponieważ odbiorcy zużywają więcej prądu (wspomniane wcześniej klimatyzatory dają się naszym sieciom we znaki), a chlodzenie jednostek odpowiedzialnych za jego wytwarzanie okazuje się bardzo trudne. Woda w rzekach, którą się do tego wykorzystuje, ma teraz dość wysoką temperaturę. Kłopot może być szczególnie wtedy, kiedy pojawi się kilka awarii, a o te nietrudno, bo jednostki wchodzące w skład naszego systemu elektrycznego są przestarzałe. Nie pomoże nam też bezwietrzna pogoda.

Przypomnijmy, że na przełomie lipca i sierpnia Polskie Sieci Elektroenergetyczne, jako Operator Systemu Przesyłowego, poinformowały o zagrożeniu bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. I choć ostrzeżenie dość szybko przestało obowiązywać, dostawcy energii i jej odbiorcy spać spokojnie nie mogą. Wraz z powrotem fali upałów, wrócić też może zagrożenie blackoutem.

BLACKOUT: rozległa awaria zasilania. W wyniku sekwencji kilku losowych zdarzeń (awarie sieciowe, wyłączenia elektrowni, ekstremalne warunki atmosferyczne) dochodzi do przekroczenia krytycznych wartości podstawowych parametrów technicznych pracy systemu (częstotliwość, napięcie), automatycznego odłączenia się od sieci elektrowni i utraty napięcia na całym obszarze objętym zakłóceniem. Źródło: Wikipedia.pl

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. englisz #2555440 | 185.33.*.* 14 sie 2018 16:35

  Blackout = przerwa w dostawie pradu... PO POLSKIEMU nie da rady?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. producent latarek i baterii #2555229 | 89.228.*.* 14 sie 2018 10:58

  czasy niepewne ocieplenie klimatu przybliża świat do katastrofy lodowce się topią ludzie coraz więcej samochodami kopcą a Trump wycofał się z porozumienia klimatycznego w Paryżu to przypominam ludzie kupcie sobie latarki i baterie bo są tacy co nie mają żadnego zabezpieczenia na wypadek różnych zdarzeń i gdy zniknie nie tylko prąd ale i nawet system społeczny i nie będzie sklepów to taka latarka z bateriami może się przydać

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ala #2555228 | 37.248.*.* 14 sie 2018 10:55

  No cóż, jedynym lekarstwem podwyżka cen prądu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Jarek #2555213 | 188.146.*.* 14 sie 2018 10:32

   Fotowoltaika głupcze. W czasie upałów panele sloneczne produkują dużo energii a w takich warunkach akurat zapotrzebowanie klimatyzatorów jest duże. Rozwiązanie jest proste.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. gm #2555204 | 109.241.*.* 14 sie 2018 10:16

    A premier się chwali, że tak wszystko pięknie idzie, dzięki niemu oczywiście.

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (15)