Czwartek, 18 kwietnia 2019. Imieniny Apoloniusza, Bogusławy

Noc perseidów w Truszczynach

2018-08-12 18:18:29 (ost. akt: 2018-08-12 18:18:46)

Jak co roku, sierpniowe niebo rozbłyśnie blaskiem „spadających gwiazd” z roju Perseidów. Obserwatorium w Truszczynach w gminie Rybno, w województwie warmińsko-mazurskim, zapewnia możliwość obserwacji tego niezwykłego spektaklu.

Perseidy to rój meteorów, którego droga wokół Słońca każdego roku w lipcu i sierpniu przecina się z orbitą Ziemi. Maksimum roju astronomowie przewidują na noc z 12 na 13 sierpnia. Zjawisko będzie można zaobserwować gołym okiem. Średnio na godzinę można będzie wówczas zobaczyć niemal sto „spadających gwiazd”. Perseidy są rojem meteorów, który ludzie obserwują od blisko 2000 lat. Jego nazwa pochodzi od gwiazdozbioru Perseusza, z którego meteory zdają się "wylatywać". Są jednym z najaktywniejszych rojów meteorów, który powstał jako pozostałość po rozpadzie komety Swift-Tuttle (czyt. swift –tatl).

Gdy sierpniowe niebo rozbłyśnie blaskiem „spadających gwiazd” z roju Perseidów, najlepiej oglądać je z dala od blasku świateł miast i wielkich aglomeracji. Dlatego od kilku lat osobom pragnącym podziwiać nocne, rozgwieżdżone niebo niezanieczyszczone światłem miejskim, Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach w gminie Rybno, zapewnia możliwość obserwacji tego niezwykłego spektaklu.

Obserwatorium zaprasza w niedzielę 12 sierpnia na popołudniowo-nocne spotkanie z nauką, astronomią i kosmicznymi skałami.

— Dla naszych gości przewidzieliśmy wiele atrakcji — mówi Robert Szaj, organizator wydarzenia.

W programie: warsztaty budowy rakiet kosmicznych, możliwość operowania łazikami marsjańskimi, konkursy dla dzieci, wykłady, możliwość dotknięcia i poznania kosmicznych meteorytów, seanse w planetarium, zwiedzanie miniatury Układu Słonecznego autorstwa rzeźbiarza Andrzeja Renesa oraz Roberta Szaja. W ciągu dnia obserwacje Słońca, a w nocy główna atrakcja — obserwacje meteorów z roju Perseidów. Obserwatorium będzie otwarte dla gości już od godziny 15.00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Organizator prosi o zabranie ciepłego ubrania, ze względu na szybko spadającą temperaturę po zachodzie Słońca. Zwraca się również z prośbą o stosowanie się do zaleceń związanych z ruchem samochodów na drodze dojazdowej do obserwatorium (konieczność wyłączenia świateł w pobliżu miejsca obserwacji). Na miejscu będzie możliwość zakupu przekąsek oraz ciepłych i zimnych napojów. Będzie można również kupić meteoryty oraz inne kosmiczne pamiątki. Na terenie obserwatorium, a także na drodze dojazdowej obowiązuje całkowity zakaz spożywania napojów alkoholowych i palenia papierosów. O bezpieczeństwo uczestników dbać będzie firma Solid Security. Bezpłatny transport z Rybna i Lubawy oraz Nowego Miasta Lubawskiego.

Organizator zapewnia bezpłatny transport busem z Nowego Miasta Lubawskiego, Lubawy i z Rybna. Odjazdy z Rybna (przystanek autobusowy w centrum Rybna) do Obserwatorium: 14.00, 19.15, odjazd z Lubawy (parking przy Urzędzie Miasta): 15.15, 19.45, odjazdy z Nowego Miasta Lubawskiego (parking przy Zajeździe nad Drwęcą): 15.00, 20.00. Powrót do Rybna: 19.00, 23.00, Powrót do Lubawy i Nowego Miasta Lubawskiego : 14.15, 19.30, 23.30


Projekt realizowany dzięki wsparciu finansowemu: gminy Rybno, Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. GiT #2554343 | 81.190.*.* 12 sie 2018 19:52

    szkoda że będą chmury....nad północną Polską i słabo będzie widać

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. zenek #2554333 | 88.156.*.* 12 sie 2018 19:27

    dlaczego wszędzie mówi się o tych zabitych dechami Truszczynach? Jakby w Olsztynie nie było obserwatorium astronomicznego? Niemal codziennie w TVP 3 Olsztyn jest niejaki pan szaj. Why? Bo był w radzie programowej TVP a teraz jest przewodniczącym takiej rady w Radiu Olsztyn. Był też szefem sztabu wyborczego PIS. Macie jeszcze jakieś pytania?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)