Niedziela, 15 grudnia 2019. Imieniny Celiny, Ireneusza, Niny

Rekordowe temperatury dają nam się we znaki. Jak radzić sobie z upałem?

2018-08-09 17:45:34 (ost. akt: 2018-08-09 17:36:34)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Jak jest lato, to musi być upał — można byłoby powiedzieć parafrazując kultową scenę z filmowego „Misia” o zimie i zimnie. A czeka nas kolejna fala upałów. Termometry w regionie mogą pokazać ponad 30 stopni Celsjusza.

W Polsce mamy kolejną falę upałów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed upałami dla 13 województw. Ostrzeżenia najwyższego, trzeciego stopnia obowiązują w województwie lubuskim, gdzie temperatura maksymalna może wynieść nawet 35 stopni.

Na Warmii i Mazurach nie będzie aż tak gorąco. Według IMGW w większości powiatów naszego województwa dziś i jutro temperatura maksymalna będzie wahać się od 30 do 32 stopni Celsjusza. Jedynie w trzech powiatach na wschodzie regionu: ełckim, oleckim i gołdapskim nie będzie aż tak gorąco.
Jednak upały w lipcu czy sierpniu nie są czymś wyjątkowym. — To nic nadzwyczajnego — zauważa Radosław Mistelski ze stacji meteorologicznej na olsztyńskich Dajtkach.

Skąd się bierze ta fala upałów? Dociera do nas gorące podzwrotnikowe powietrze z południa Europy. A upalnie będzie dziś i jutro. W sobotę już się nieco ochłodzi, ale w niedzielę słupki termometrów znowu skoczą w gorę i będzie ciepło. Natomiast w poniedziałek spodziewane są deszcze i zrobi się trochę chłodniej.

2 sierpnia w Olsztynie termometry pokazały z 30,9 stopnia Celsjusza, to jak do tej pory najwyższa temperatura w te wakacje. Czy teraz padnie rekord? Wprawdzie będzie upalnie, ale do rekordu ciepła chyba jeszcze nam daleko. W Olsztynie najwyższa stwierdzona temperatura to 36,2 stopnia Celsjusza. Tak gorąco było właśnie w sierpniu, a dokładnie 10 sierpnia 1992 roku. W kraju było jeszcze goręcej, bo rekord ciepła w Polsce to 40,2 stopnia Celsjusza. Tyle zanotowały termometry w cieniu w Prószkowie koło Opola 29 lipca 1921 roku.W taki upał każdy szuka ochłody, najlepiej nad wodą. Pamiętajmy jednak, żeby gwałtownie się nie zanurzać, bo może dość do szoku termicznego. Ratownicy apelują, żeby nie wbiegać do jeziora czy rzeki, a wchodzić powoli i stopniowo schładzać swoje rozgrzane ciało.Oczywiście wysokie temperatury i słońce mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale najbardziej narażone są male dzieci i osoby starsze. Im upały szczególnie dają się we znaki.

Dlatego w tak upalne dni, szczególnie w godzinach między godz. 9 a 17, najlepiej nie wchodzić z domu — radzi Emilia Klimek-Krankowska, lekarz rodzinny z Olsztyna. — A jeżeli już musimy wyjść z domu, bo mamy pilną sprawę, to zróbmy to wcześnie rano albo późnym popołudniem. Pamiętajmy też o nakryciu na głowę i lekkim przewiewnym stroju.

— I trzeba pić, i jeszcze raz pić dużo wody, jak też soki np. pomidorowy — dodaje doktor Klimek-Krankowska.

Rzecz w tym, by nie odwodnić organizmu, bo to jedno z największych niebezpieczeństw, na które jesteśmy narażeni w czasie upałów. Optymalne spożycie wody powinno wynosić w granicach 2-2,5 litra na dobę. Kobiety potrzebują jej nieco mniej niż mężczyźni, przeciętnie dwa litry. Podczas upałów powinniśmy unikać też ciężkostrawnych potraw, a w naszym menu powinno być więcej owoców, warzyw i sałatek. Należy też unikać alkoholu, który odwania organizm. I oczywiście pamiętajmy, że nie tylko nam jest gorąco i chce się pić. Pamiętajmy o zwierzętach, o misce z wodą dla nich. I oczywiście o tym, by nie zostawić dzieci i zwierząt w zamkniętych samochodach.
AM
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ed #2553142 | 95.50.*.* 10 sie 2018 14:02

  propaganda globalnego ocieplenia ma się dobrze na czele której stoi Al Gore a to wszystko dla kasy, głowa do góry i patrz w niebo rozpylają chemtrails z samolotów których nie zobaczysz na flightradarze dlatego mamy takie anomalia pogodowe to trwa już lata i żadne media nasze o tym nie mówią https://www.youtube.com/watch?v=5Yvteooh 4fM https://www.youtube.com/watch?v=yo6kHwEa 2ho&t=370s https://www.youtube.com/watc h?v=UUmFWGSAqSo słowa Wernhera von Brauna po wojnie z terroryzmem będzie zbrojenie pod pretekstem zagrożenia z kosmosu przesłuchanie w sprawie Haarpa https://www.youtube.com/watch?v=4odAK2Tl y9g!!!!!!!!!!!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. psikuta #2553096 | 95.160.*.* 10 sie 2018 12:54

  Czemu jest mało kurtyn wodnych w ols ?!?!?! Czy to wina urzędasów ?!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ll #2553006 | 188.146.*.* 10 sie 2018 10:05

  Trzeba pić dużo napojów !!! Zimne piwo!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zulugula #2552967 | 79.124.*.* 10 sie 2018 09:04

  to wina ciapatych , że w Europie jest tak gorąco - im więcej ciapatych przypływa do Europy , tym większe temperatury

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ... #2552963 | 188.146.*.* 10 sie 2018 08:56

  Ja moczę kilka razy w ciągu dnia mojego T-shirta i zakładam na siebie- rewelacyjnie chłodzi. Pracuję cały dzień na powietrzu...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)