Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Olsztyńska Solidarność kontra dyrektor Olsztyńskiego Teatru Lalek

2018-08-10 12:00:00 (ost. akt: 2018-08-10 21:25:08)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Elżbieta Woronowicz

W poniedziałkowej Gazecie informowaliśmy o konkursie na dyrektora Teatru Lalek. Olsztyński oddział Solidarności postanowił nasz tekst skomentować.

Przypomnijmy, że ogłoszenie konkursu to efekt konfliktu, który targa olsztyńskim teatrem. Ewa Mazgal, komentując tę decyzję, napisała: — Olsztyński Teatr Lalek to bardzo dobry teatr. Także dzięki Andrzejowi Bartnikowskiemu, który jest bardzo dobrym reżyserem i twórczym menedżerem. Szkoda, że Urząd Miasta tak szybko podjął decyzję o konkursie nie ze względów artystycznych czy jakichkolwiek innych natury merytorycznej. Za konfliktem w OTL, jak się wydaje, stoją wyłącznie osobiste urazy.

Do artykułu postanowił się odnieść rzecznik prasowy Solidarności: — Olsztyński Teatr Lalek to dobry teatr. Także dzięki Andrzejowi Bartnikowskiemu, który jest podobno dobrym reżyserem miewającym warte uwagi pomysły artystyczne — napisał, parafrazując słowa Ewy Mazgal, Wojciech Kowalski. — Jednak widać, że to, co zapewnia dobre samopoczucie grupie aktorów i odpowiada oczekiwaniom widza, po prostu nie wystarcza do tego, żeby umieć dobrze kierować teatrem.

Przedstawiciel związkowców wytyka Bartnikowskiemu niedostateczne umiejętności zarządzania zespołem i zażegnywania konfliktów. — Część pracowników słusznie czuje się dyskryminowana i szykanowana do dziś. Potwierdzają to wyroki sądowe — czytamy w przesłanym dokumencie.

Rzecznik przypomina też o wymiernych konsekwencjach konfliktu w olsztyńskiej instytucji: — Teatr poniósł koszta związane z opłaceniem kancelarii prawnej, która miała za zadanie udowadniać w kolejnych procesach, niezasadność protestów pracowniczych, a także koszta odszkodowań wypłacanych pracownikom(...).

Do tematu wrócimy.

dbp
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. sad #2553715 | 88.156.*.* 11 sie 2018 10:38

  Jeżeli praworządny sąd orzeka o wypłaceniu odszkodowań pracownikom to chyba nie wszystko było takie wspaniałe jak czytamy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Vera #2553645 | 37.47.*.* 11 sie 2018 08:41

  Pani Mazgal i Gazeta Olsztyńska nie wspomina za to ani słowem, że 6 lipca odbył się konkurs, który dyrektor B. przegrał. Ma 10 wyroków i wielki minus w kasie teatru, a mimo to dalej pcha się na stołek. Czy łamanie prawa pracy i krzywda ludzi ma pójść w zapomnienie tylko dlatego, że określona grupa pracowników teatru korzysta na tym?

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. sk #2553565 | 83.31.*.* 10 sie 2018 23:11

  Pani Mazgal pisze: "W ubiegłą środę na spotkanie z prezydentem Piotrem Grzymowiczem do ratusza przyszła siedemnastoosobowa grupa, złożona z aktorów, pracowników sceny i administracji. Nie wszyscy chętni mogli się pojawić, bo w teatrze trwa okres urlopowy i wiele osób jest na wyjeździe poza miastem." Ilu osób faktycznie dotyczy rzekomy konflikt w Teatrze Lalek i czyje zachowanie go generuje, skoro duża część pracowników, również spoza zespołu aktorskiego popiera obecnego dyrektora?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)