środa, 24 lipca 2019. Imieniny Kingi, Krystyna, Michaliny

Statek z orkiestrą

2018-08-03 10:00:00 (ost. akt: 2018-08-03 13:34:55)

Autor zdjęcia: Wikipedia/ Tomek Broszkiewicz

Jazzu słuchałam w czasach licealnych i uniwersyteckich, a potem mi przeszło właściwie bez żadnego powodu. Po prostu stwierdziłam, że warto słuchać wyłącznie klasyki albo klasycyzującej awangardy. Tymczasem umarł Tomasz Stańko i jak to bywa przy takich smutnych okazjach, wróciłam do jego muzyki. I mnie olśniło!

NIby wiedziałam, jak brzmi trąbka Tomasza Stańki i co gra, ale dopiero teraz do tego wszystkiego dorosłam. Dorosłam do tej wyrafinowanej i jednocześnie surowej czystej melancholii. Najpierw posłuchałam w internecie, potem poleciałam do sklepu i kupiłam płytę Astigmatic. To kultowe nagranie z 1966 roku utworów Krzysztofa Komedy z udziałem kompozytora oraz Stańki, Zbigniewa Namysłowskiego, Guentera Lenza i Rune Carlssona.

Co tu dużo gadać — brzmi współcześnie, nowocześnie, fantastycznie, światowo. Taką muzykę robili chłopcy z Ostrowa Wielkopolskiego i Rzeszowa. 
Całe to zjawisko, jakim był i jest polski jazz jest światowym fenomenem. Powinna być Akademia Jazzu w Warszawie, a w szkole lekcje "polski jazz". To naprawdę ogromny dorobek, uniwersalny, zrozumiały w każdej kulturze, a jednocześnie głęboko oryginalny, nasz.

Tak, wiem. Ludzie, którzy wyssali z mlekiem matki disco polo raczej polskiego jazzu nie docenią. W dzisiejszych czasach chyba nikt już nie wierzy, że narodowa polska szkoła może kogoś zachęcić do kultury nieco wyższej i muzyki trochę bardziej wymagającej. Ale żeby nie popadać w biadolenie. Tej świetnej muzyki jest cały ocean. Można w niej schłodzić polityczne namiętności, zdystansować się od złości, wyhamować zniechęcenie.

Czasy zawsze były trudne, a nawet bardzo trudne, ale mimo wszystko nasz statek płynął i to ze znakomitą orkiestrą na pokładzie. A jak wiadomo orkiestra gra do końca.

Ewa Mazgal
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. . #2550764 | 188.146.*.* 7 sie 2018 08:09

    Jazz jest przestrzenią między tzw. muzyką poważną a rozrywkową. Czasem jest bardziej ,,poważny", czasem bardziej rozrywkowy, taneczny. Rzeczywiście w Polsce porwał w latach 50. wielu muzyków, którzy zapoczątkowali falę polish jazz - ten termin jest znany nie tylko u nas. Obecnie jednak polish disco polo prze do przodu jak lodołamacz, kogo obchodzi jakiś tam jazz, wydumana muzyka bez oczu zielonych.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz