Niedziela, 23 lutego 2020. Imieniny Damiana, Romana, Romany

Młodzi Polacy na garnuszku rodziców

2018-08-01 20:22:07 (ost. akt: 2018-08-01 20:49:00)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Prawie 41 procent Polaków w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami. Niektórych nie stać na wyprowadzkę z domu, a niektórzy po prostu nie chcą.

Czterech na dziesięciu Polaków w wieku od 25 do 34 lat dalej mieszka z rodzicami — wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego. Można w nim znaleźć dane (za 2016 rok) ze wszystkich krajów unijnych. I okazuje się, że podobny wskaźnik tzw. gniazdownictwa jak w Polsce występuje w Portugalii, Hiszpanii czy we Włoszech.

Najszybciej rodzinny dom opuszczają młodzi Skandynawowie, gdzie wskaźnik gniazdownictwa wynosi poniżej 10 procent. Wyższy (10-24,9 proc.) jest np. w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii i Wielkiej Brytanii.

O dorosłych już dzieciach nadal mieszkających z rodzicami mówi się „bumerangi”, bo po studiach wrócili pod skrzydła rodziców, albo „kidult” (od angielskich słów „kid” — dziecko i „adult” — dorosły). I takich bumerangów w całej Europie są miliony.

— Mam dwoje dorosłych dzieci — mówi pani Wanda, z którą rozmawialiśmy koło olsztyńskiej Zatorzanki. — Córka mieszka oddzielnie, ale syn ze mną. Ma 35 lat. Z jednej strony cieszę się, bo w razie czego mogę liczyć na jego pomoc, ale wolałabym, aby się ożenił, założył rodzinę. Nie wyprowadza się, bo nie stać go na wynajęcie mieszkania, nie mówić już o kupnie własnego. No bo czego? Jak zarobi 2500 złotych, to jest dobrze. Dlatego mieszka ze mną.

— Zaczyna u nas być trochę jak we Włoszech — zauważa z kolei córka pani Wandy.

Rzeczywiście, bo to właśnie Włosi przez lata byli uważani za największych europejskich maminsynków. Nawet złośliwie nazywano ich wielkimi bobasami. Dlaczego więc wielkie bobasy nie wyfruną z rodzinnego gniazda, nie usamodzielnią się?

Grażyna i Thomas są polsko-brytyjskim małżeństwem. — Wyprowadziłam się od rodziców w czasie studiów i już nie wróciłam — mówi Grażyna Domańska-Smith, olsztynianka, która mieszka teraz w Stanach Zjednoczonych. — Myślę, że jednym z powodów, dla których dzieci mieszkają rodzicami, jest to, że trudno im wynająć mieszkanie. Nie zarabiają tyle, żeby było ich na to stać. Być może niektórzy mieszkają z rodzicami, bo właśnie oszczędzają na swoje mieszkanie?

Tak jest nie tylko w Polsce.

— Ceny nieruchomości w Londynie tak poszły w górę, że młodzi ludzie nie dają rady, nawet przy średnich dochodach nie stać ich na własne mieszkanie. Dlatego wynajmują lokale w kilka osób albo mieszkają z rodzicami — dodaje Thomas Domańska-Smith.

Koszty to główny powód, dla którego młodzi wciąż mieszkają z rodzicami. Ale nie tylko ten jeden.

Na pewno jest to kwestia wygody, bo mama nam ugotuje, upierze, a my możemy poświęcić się swoim pasjom — zauważa dr Jacek Poniedziałek, socjolog z UWM. — Tylko tak naprawdę nie do końca dojrzewamy, a przesuwamy ten wiek samodzielności. Jeżeli połączymy to z kwestiami kulturowymi, z silnymi więziami rodzinnymi w Polsce czy innych katolickich krajach jak Włochy czy Hiszpania, to mamy jeden z powodów tego zjawiska. Inaczej jest w krajach anglosaskich, protestanckich, gdzie punktem honoru dla młodego człowieka jest wynieść się z domu w wieku 22-23 lat. To również kwestia braku dostępnych dla młodych ludzi mieszkań na wynajem, bo jeżeli ma się dwadzieścia kilka lat, to trudno, żeby taki młody człowiek brał wielki kredyt w banku i kupował własne mieszkanie.

AM
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anon #2548687 | 81.163.*.* 3 sie 2018 10:58

  A co was obchodzi czy ktoś mieszka sam czy ze starymi ? Każdy ma wybór i kreuje życie po swojemu, to jest takie głupie narzucanie przez media i inny syf żeby najlepiej skończyć maturę, wyprowadzić się na studia, od rodziny i dostać po tym robotę najlepiej za 3k i do tego najlepiej hajtnąć się, zrobić bachora i żyć jak stereotypowa cebula w tym kraju z kredytem na 20 lat ,to jest wasz cel życia ? co za propaganda. Nie jesteście od tego żeby kazać innym jak mają postępować w swoim życiu i jak ma ono wyglądać. Chce ktoś zostać z rodzicami ? Niech zostaje i kij wam do tego Będzie chciał to sam się usamodzielni, każdy ma swój plan na życie pajace i przestańcie słuchać tych bredni w TV czy mediach

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. sim #2548091 | 213.184.*.* 2 sie 2018 13:23

  a co maja robić pójść pod most ,nawet jak mają pracę to nie mają umowy na stałe więc nie dostaną pożyczki w Banku a jak nie dostaną pożyczki to nie kupią mieszkania itd itd.Nie mówiąc o zarobkach które są za niskie unia mordę wydziera jak coś nie tak ale jak 4 krotnie zarabiamy mniej to cisza

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. olo #2547987 | 109.241.*.* 2 sie 2018 10:03

  A jak było kiedyś? Też mieszkali z rodzicami (lub teściami), bo przez 20 lat wpłacali na książeczkę mieszkaniową, a dopiero potem (tak koło 40) "dostawali" swoje M-4. Dostawali w cudzysłowiu, bo najpierw musieli "na książeczce" zebrać wkład mieszkaniowy. Czyli najpierw spłacić kredyt, a później mieszkać i dalej spłacać "fundusz budowlany". Albo mieszkać dalej z rodzicami (lub teściami) bo następca musi przejąć gospodarstwo i zająć się rodzicami (lub teściami) na starość. A stary już z łóżka nie wstawał, a jeszcze synem rządził jak darmowym parobkiem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. uan #2547948 | 83.9.*.* 2 sie 2018 09:03

  Jak deweloper musi zarobić co najmniej 150% na metrze to nie ma co się dziwić, że ceny są horrendalne. Uczciwa cena, żeby deweloper zarobił swoje to maks 2500 zł za metr. Wszystko powyżej to chciwość. Więc banki razem z najczęściej warszawskimi deweloperami łupią nas ile wlezie a do tego zafajdują krajobraz swoimi ohydnymi blokowiskami. Takiego wała! Ode mnie nic nie dostaniecie!

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ,,, #2547907 | 37.249.*.* 2 sie 2018 08:03

   Jak jurz póblicznie siem wypowiadacie to se kupcie słownik języka polzkiego

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)