Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Srebrne pokolenie młodsze o 11 lat

2018-08-02 16:00:00 (ost. akt: 2018-08-01 09:31:58)

Trochę przypadkowo trafiłem na raport Biura Informacji Kredytowej dotyczący seniorów. I okazuje się, że współczesne srebrne pokolenie czuje się młodziej niż to wynika z ich wieku. Średnio o 11 lat.

Tak odpowiedziało 44 proc. badanych na pytanie dotyczące odczuć związanych z ich wiekiem. Obraz, jaki wyłania się z badań BIK, jest wielce optymistyczny.

I po raz kolejny zaprzecza stereotypowi wpatrzonego tylko w telewizor emeryta, choć telewizor niestety nadal jest ich głównym źródłem rozrywki. Seniorzy wpatrywaniu się w ekran poświęcają jednak mniej czasu, niż grupa powyżej 16 lat.

Stereotypy nadal trzymają się za to mocno, jeżeli chodzi o aktywność powiązaną z płcią. Mężczyźni w tej grupie wiekowej (65 plus) są o 5,3 proc. bardziej aktywni sportowo-rekreacyjnie niż kobiety. Z kolei panie wyprzedzają panów w aktywności kulturalnej. Np. więcej kobiet niż mężczyzn czytało książki (54,9 proc. wobec 40,7 proc.) i uczęszczało do instytucji kultury. Co jest najważniejsze dla pokolenia 65 plus? Tutaj nie ma niespodzianki. Na pierwszym miejscu jest zdrowie, na drugim rodzina i szczęście rodzinne.

A wracając do odczuwania swojego wieku. Z badań naukowców z University College London wynika, że seniorzy, którzy czują się młodsi niż są w rzeczywistości, żyją po prostu dłużej od tych, którzy czyją się starzej. Zatem na swój sposób potwierdzili tezę, że młodość to także stan umysłu.

Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB