Niedziela, 17 lutego 2019. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

Poradnik: Na co może liczyć samotna matka?

2018-07-27 17:51:18 (ost. akt: 2018-07-27 18:06:55)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Jeśli matka wychowuje dziecko bez partnera, to sytuacja prawna jej i dziecka jest nieco inna, niż w przypadku pary żyjącej w związku małżeńskim lub nieformalnym. Sprawdź, do czego masz prawo jako samotna mama.

• 500+
Jeśli masz jedno dziecko, 500 zł otrzymasz tylko wtedy, gdy twój dochód — jako samotnej matki — nie przekracza 1600 zł netto miesięcznie. Jeśli jest wyższy, świadczenie na pierwsze dziecko nie przysługuje. Pieniądze dostaniesz dopiero na kolejnego malca.

• Zasiłki pieniężne
Matka z dzieckiem stanowi rodzinę i może starać się o świadczenia dla samotnej matki, w tym o zasiłek rodzinny. Jednak — tak jak inni rodzice — musi spełniać kryterium dochodowe. Miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 674 zł netto (764 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego).
Uwaga! Zasiłek rodzinny nie przysługuje, jeśli na rzecz dziecka nie zostały zasądzone alimenty od ojca (chyba że ojciec dziecka nie żyje, jest nieznany albo sąd oddalił powództwo lub zobowiązał drugiego rodzica do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka). W razie przyznania zasiłku jest on taki sam jak w przypadku pełnych rodzin, czyli 95 zł miesięcznie na dziecko w wieku do 5 lat i 124 zł na dziecko w wieku 6-18 lat.
Ważne! Jest też specjalny dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka w wysokości 193 zł miesięcznie na dziecko, nie więcej jednak niż 386 zł na wszystkie dzieci. Gdy dziecko jest niepełnosprawne, kwotę dodatku zwiększa się o 80 zł na dziecko (nie więcej niż o 160 zł na wszystkie dzieci).

• Becikowe
Jednorazowa zapomoga w wysokości 1000 zł z tytułu urodzenia się dziecka przysługuje pod warunkiem, że dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1922 zł netto. Dochód rodziny to suma dochodów wszystkich członków rodziny. W przypadku, gdy o becikowe ubiega się osoba mająca nieślubne dziecko, nie wymaga się wpisania drugiego rodzica do wniosku i nie uwzględnia się jego dochodu wyliczając dochód rodziny stanowiący podstawę do przyznania tego świadczenia.

• Kwestie podatkowe
Matka samotnie wychowująca dziecko może się opodatkować wspólnie z nim (nawet jeśli ma dwoje czy troje dzieci, w rozliczeniu z fiskusem uwzględniane jest tylko jedno) — oblicza wówczas należny podatek identycznie jak małżonkowie, z których jeden nie pracuje. Polega to na podzieleniu swoich dochodów przez dwa, obliczeniu od tej kwoty podatku i pomnożeniu przez dwa — w ten sposób samotny rodzic zapłaci mniej, niż gdyby rozliczał się indywidualnie, ponieważ podatek jest liczony od mniejszej kwoty.

Uwaga! Z tej formy nie może skorzystać samotna matka, która prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym (19 proc.), kartą podatkową albo ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Aby móc się opodatkować wspólnie z dzieckiem, nie trzeba go wychowywać przez cały rok. Wystarczy nawet jeden dzień — jeśli samotna matka urodzi dziecko w ostatnim dniu roku, może się rozliczyć wspólnie z nim za ten rok.
Samotna matka może również skorzystać z ulgi na dziecko i odliczać od podatku kwotę do 1112,04 zł na jedno dziecko rocznie, o ile jej roczne dochody nie przekraczają 56 tys. zł. Gdy dziecko jest małoletnie lub niepełnosprawne (pobiera zasiłek rodzinny lub rentę socjalną), dochody matki nie mogą przekroczyć 112 tys. zł. Przy dwójce dzieci lub większej ich liczbie ulga przysługuje niezależnie od wysokości dochodów matki.

• Dodatkowa pomoc dla rodziców samotnie wychowujących dzieci
Samotny rodzic ma pierwszeństwo (dodatkowe punkty) w rekrutacji do publicznego żłobka i przedszkola.
Bezrobotna samotna matka (lub ojciec) wychowująca dziecko do 6. roku życia może w chwili podjęcia pracy dostać refundację kosztów opieki nad dzieckiem, o ile jej miesięczne przychody nie przekraczają minimalnego wynagrodzenia (obecnie 2000 zł). Refundacja jest wypłacana do 6 miesięcy w przypadku podjęcia zatrudnienia albo przez okres odbywania stażu, przygotowania zawodowego czy szkolenia. By ją otrzymać, trzeba złożyć wniosek w urzędzie pracy i przedstawić dokumenty potwierdzające poniesione koszty na opiekę (np. faktura ze żłobka). Kwota refundacji nie może przekraczać 50 proc. zasiłku dla bezrobotnych — obecnie to 416 zł.

• Jak uzyskać alimenty na dziecko?
Przede wszystkim, aby się o nie ubiegać, ojciec musi uznać dziecko albo ojcostwo musi zostać ustalone przez sąd. Nie jest konieczna sprawa sądowa — jeśli oboje rodzice się zgadzają, można zawrzeć w tej sprawie ugodę przed sądem lub u notariusza. Pozew o alimenty — przeciw ojcu lub jego krewnym — składa się do wydziału rodzinnego i nieletnich sądu rejonowego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka lub osoby pozwanej. Pozew (wraz z załącznikami) trzeba złożyć w biurze podawczym sądu lub wysłać listem poleconym. W pozwie należy określić miesięczną wysokość żądanych alimentów — zależy ona od potrzeb dziecka i możliwości zarobkowych pozwanego rodzica.

Do pozwu dołącza się załączniki: odpis aktu urodzenia dziecka i wszelkie dokumenty potwierdzające wydatki związane z utrzymaniem i wychowaniem dziecka (np. faktury na zakup ubrań, leków, suplementów, na leczenie czy ewentualną rehabilitację), zaświadczenia o opłatach za mieszkanie i telefon, a także zaświadczenia dotyczące wysokości zarobków (zadłużeń) matki. Należy wymienić również argumenty uzasadniające zdolność ojca do płacenia alimentów (podać jego zawód, kwalifikacje, określić sytuację majątkową, tryb życia). Matka występująca o alimenty powinna też określić, ile pieniędzy sama przeznacza na utrzymanie dziecka, a także w jaki sposób się nim opiekuje i ile czasu z nim spędza. W pozwie można wnosić także o zabezpieczenie powództwa, czyli o to, aby sąd przyznał alimenty już na czas trwania sprawy.

• Alimenty z funduszu alimentacyjnego
Ważne! Jeżeli ojciec dziecka uchyla się od płacenia zasądzonych alimentów, a ich egzekucja komornicza jest bezskuteczna, można starać się o świadczenia z funduszu alimentacyjnego — pod warunkiem, że dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 725 zł miesięcznie. Fundusz alimentacyjny będzie wypłacał kwotę, w jakiej alimenty zostały zasądzone od ojca, jednak nie więcej niż 500 zł na dziecko miesięcznie.

Oprac. AT, źródło: www.mjakmama24.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (17) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pamela Rosa Flores #2614612 | 105.112.*.* 1 lis 2018 09:11

  Potrzebujesz pożyczki lub odrzuciłeś swój bank wcześniej, jest to okazja, której szukasz. Oferujemy wszystkie rodzaje pożyczek, takie jak kredyty dla przedsiębiorstw, kredyty samochodowe, kredyty korporacyjne, venture capital, kredyty mieszkaniowe, pożyczki studenckie lub dowolne kredyty z oprocentowaniem 2%. Zainteresowane osoby powinny teraz skontaktować się z nami: pamelarosaflores11@gmail.com

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gość #2546324 | 87.205.*.* 31 lip 2018 10:08

  Nie znam żadnej samotnej matki, która była by samotna... :) ogólnie gościnne w kroczu są bardzo

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Bolec #2545518 | 77.253.*.* 29 lip 2018 16:23

  SAMOTNE to one są tylko z nazwy. Zmieniają bolca co miesiąc i doją kasę ile wlezie. :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. to jest straszne i?? #2545336 | 83.28.*.* 29 lip 2018 08:38

   Odebrać wszystko i wszystkie przywileje kościelnym panom a dać matkom i dzieciom . To jest wszystko jakieś po........e żeby POLSKA MATKA I JEJ DZIECI klepały biedę a pasożyty w sukienkach z wielkimi krzyżami na klacie żyli za pieniądze podatnika .

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Mła #2545223 | 195.136.*.* 28 lip 2018 21:22

    Na co może liczyć samotna, pracująca matka 6-latka, która zarabia 2000?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (17)