Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Leczą i głodzą jednocześnie. Kto powinien płacić za wyżywienie w szpitalach? [SONDA]

2018-07-02 15:20:53 (ost. akt: 2018-07-02 15:28:56)

Autor zdjęcia: czytelnik

Chory człowiek często nie ma apetytu. Ale to chyba nie powód, żeby źle karmić pacjenta. Szpitalom od lat potrzebne są kuchenne rewolucje. Bo leczą i głodzą jednocześnie. Powodem są oszczędności.

W polskich szpitalach pacjenci są źle odżywiani. I ci, którzy mogą jeść z talerza, i ci, którzy żywieni są dożylnie lub dojelitowo. Jedzenia jest albo za mało, albo jest fatalnej jakości. Jest źle, bo dyrektorzy szpitali nie mają obowiązku zatrudniania dietetyków. Sami więc ustalają dzienne dawki żywieniowe.

Stawki żywieniowe dla pacjentów w większości szpitali w Polsce to 5 zł dziennie. To za niska kwota dla osób wymagających wzmocnienia organizmu w chorobie czy po zabiegach. Tym bardziej, że rosną ceny energii, paliwa i żywności, stawka żywieniowa jest cały czas na tym samym poziomie. Dlatego szpitale oszczędzają na sprawach „pozamedycznych”, wychodząc z założenia, że chorych dożywiają rodziny. Jednak gdy oficjalnie pytamy o jedzenie, ma się wrażenie, że problem nie istnieje.

Więcej na ten temat przeczytacie we wtorkowej Gazecie Olsztyńskiej, a dziś zapraszamy do głosowania w sondzie.

Kto powinien płacić za wyżywienie w szpitalach?
pokaż wyniki »
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (30) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. wa-wa #2602692 | 88.156.*.* 15 paź 2018 19:53

  Dobrze by było gdyby sam dyrektor szpitala poszedł do chorych w czasie posiłku i sam zaczął jeść to świństwo co dają choremu. Z własnego doświadczenia widziałam jak mojemu choremu mężowi podano posiłek. To nie tylko jeść się odechciało a sam wygląd odrażał. To był pobyt na 5-ci dniowym pobyciu na poprawienie stanu zdrowia w tym wypadku głodówką. Bo jak powiedziałam Pani doktor że mąż nic nie je to taką odpowiedź dostałam "trzeba prz y nim być i karmić" oboje mamy po 80lat i nie wymagamy luksusów - takiego jedzenia to i pies by nie zjadł. Chorzy to jedli albo i nie bo rodzina im jedzenie donosiła - ale ci co jedli to pod nosem psioczyli i taki sam jak ja to mówili. Resztę daję pod rozwagę przyszłych chorych.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zniesmaczony #2529932 | 83.15.*.* 3 lip 2018 13:00

  zamienić racje żywnościowe z więźniami i po kłopocie!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ignacy #2529865 | 83.9.*.* 3 lip 2018 10:56

  Polsko języczna Gazeta Olsztyńska pomija dość istotny fakt. Na bezpłatne leczenie w szpitalach publizcnych w obecnych czasach (koszty zainstalowanej w nich aparatury badawczej które generują koszty leczenia a nei żywienie czy płace personelu) stac jedynie 3 kraje świata: , Kuwejt, ZEA i Quatar. Nawet USA takiej mozliwości nie posiadają. Polska ze swoimi możliwościami jest bardzo daleko. To po pierwsze. Po wtóre: nikt nie zna nazwiska Polaka któremu za pobyt w szpitali komornik zlicytował dom lub pozostały majątek. W USA takich przypadków są setki tysięcy rocznie. W 2018 roku "zalizcyłem już dwa pobyty w szpitalach w Olsztynie (jeden z operacją). Zawsze byłem SYTY i poza owocami rodzina (na moją prośbę) niczego mi nie donosiła. Jest inny sprawa w moim przypadku. Od 40 lat mam stałą wagę i mieszczę się w normatywie BMI. Można powiedzieć że jednego grzechu OBŻARSTWA nie popełniam. Stąd moja opinia. Karmią wystarczająco dobrze. Można zawsze domówić coś na "przekąskę" np w Holiday Inn. Przywiozą. A propos: jak to jest w Niemczech z tym leczeniem a zwłaszcza z opłatami, pismaki?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. natura #2529852 | 5.172.*.* 3 lip 2018 10:32

   to fakt otyłość jest obrzydliwa dbajmy o swoje ciało umysł, otyłość w tym nie pomoże słuszna uwaga ale ta byle jakość jest wszędzie

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Otyłośc to przyczyna wielu chorób #2529833 | 88.156.*.* 3 lip 2018 09:56

   i bardzo dobrze, ze daja mało jeśc. Szpital to nie sanatorium. Facecvi z cyckami i zbrzuchami jak w ciązy . cos obrzydliwego - jak mp, TW Bolek

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (30)