Poniedziałek, 21 października 2019. Imieniny Celiny, Hilarego, Janusza

NFZ poszerzył działania mające wspomóc osoby niepełnosprawne

2018-06-28 10:49:43 (ost. akt: 2018-06-28 19:41:28)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadza zmiany, które mają pomóc osobom niepełnosprawnym. Wśród nich: zwiększenie budżetu na wyroby medyczne i nielimitowana rehabilitacja.

Korzystne zmiany dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności - dodatkowe pieniądze na leczenie i łatwiejszy dostęp do świadczeń.

Od 1 lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach będą mogły skorzystać poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w poradniach specjalistycznych (ambulatoryjnej opiece specjalistycznej), w szpitalach, z usług farmaceutycznych realizowanych w aptekach oraz ze świadczeń rehabilitacji leczniczej, zgodnie ze wskazaniami medycznymi.

Świadczenia opieki zdrowotnej dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności udzielane są poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonych w placówkach medycznych list oczekujących.

To oznacza, że: placówka medyczna udziela świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia,w przypadku, gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, poradnia wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez nią listy oczekujących,
świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
Ważne: niezbędne jest okazanie dokumentu potwierdzającego przysługujące uprawnienie, tj. orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Na realizację zapisów ustawy wspierającej osoby niepełnosprawne zabezpieczono dodatkowe środki. Narodowy Fundusz zdrowia zwiększył swój plan finansowy o dodatkowe 1 509 918 tys. zł. Pieniądze, które pochodzą ze zwiększonego wpływu składki oraz rezerwy ogólnej zostaną przeznaczone m. in. na realizację zapisów ustawy tj. wyroby medyczne dla osób niepełnosprawnych, bezlimitową rehabilitację osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności poprzez zwiększanie wartości już obowiązujących umów lub zawieranie nowych kontraktów.

Np. na bezlimitową rehabilitację osób niepełnosprawnych przeznaczono 225 milionów zł. (to środki pochodzące z rezerwy ogólnej Funduszu). Z kolei na zaopatrzenie w wyroby medyczne przeznaczono kwotę 138,5 mln zł, która umożliwi realizację prawa do wyrobów medycznych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy o refundacji do wysokości limitu finansowania, według wskazań medycznych, bez uwzględnienia okresów użytkowania (o ilości miesięcznego zaopatrzenia w te wyroby decyduje każdorazowo osoba uprawniona do wystawienia zlecenia na te wyroby).

Pieniądze trafiły już do oddziałów wojewódzkich NFZ.

Źródło: NFZ Olsztyn
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ale mnie to W #2528277 | 83.28.*.* 30 cze 2018 07:21

  Odebrać przywileje i opodatkować panów księży i dać naprawdę potrzebującym . Zatrzymać mafię w sutannach bo doprowadzą oni nas do ruiny . Czemu karmi się pasożyta w sutannie a niepełnosprawnym nie chce nikt pomóc ?????

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Michal #2528092 | 195.136.*.* 29 cze 2018 16:47

  Nom ogrom Curke! Dej mnie!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. wersus #2527970 | 83.19.*.* 29 cze 2018 12:32

  Wydłuży to w sposób oczywisty kolejki dla sprawnych

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. bo ważne są tylko nienarodzone...... #2527843 | 193.46.*.* 29 cze 2018 09:20

  bo ważne są tylko nienarodzone......potem radzcie sobie sami .....

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. m #2527709 | 5.185.*.* 28 cze 2018 22:23

   Dalej żeby dostać dofinansowanie na parę pieluch muszę zapierd....... od sasa do lasa, za pieczatkami, w kolejkach itd. Tą ustawą, to propagandowe g......, nic z niej korzystnego nie wynika.

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (6)