Sobota, 30 maja 2020. Imieniny Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama

Rusza nowa poradnia w Szpitalu Miejskim

2018-06-28 08:54:49 (ost. akt: 2018-06-28 09:01:16)

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Dziś wymaga się szybkiego leczenia, a przede wszystkim skutecznego. Jeśli pobyt w szpitalu jest krótszy, ma to szereg wymiernych korzyści dla pacjenta. O tym mówi dr hab. Maciej Michalik, prof. UWM, koordynator Kliniki Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Wieku Podeszłego Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.

— Od 1 lipca rozpoczyna działalność Poradnia Chirurgii Ogólnej. Tego brakowało w Olsztynie?

— Tak, tego rodzaju poradni, która świadczy komplementarne usługi pacjentom, rzeczywiście brakowało w Olsztynie. Dotychczas zajmowaliśmy się pacjentami od przyjęcia na oddział do momentu operacji czy zabiegu. Poradnia chirurgiczna będzie miała formę poradni przyklinicznej. Do te pory zmianę opatrunków czy zdjęcie szwów wykonywaliśmy grzecznościowo. Nie było to w jakikolwiek sposób rozliczane z NFZ. Od 1 lipca te usługi zostaną zinstytucjonalizowane. W poradni będą odbywały się kwalifikacje do zabiegów, m.in. chirurgii bariatrycznej czy chirurgii endokrynologicznej. Pacjenci po operacjach endokrynologicznych wymagają opieki zarówno przed, jak i pooperacyjnej, co w ich przypadku jest bardzo ważne. W poradni będziemy też przyjmować pacjentów z refluksem żołądkowym.

— Refluks jest jedną z wielu chorób cywilizacyjnych.

— W naszej klinice, niestety, w większości leczymy choroby cywilizacyjne, m.in. otyłość czy refluks. Polacy są najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie. Wydłużenie się życia wiąże się z dłuższym okresem starości. Na starość kumulują się schorzenia z wcześniejszych lat, które często ulegają zaostrzeniom. Skupiamy się więc na tym, by pacjentom w wieku podeszłym wykonywać procedury odpowiednie do wieku. Staramy się stosować metody jak najmniej inwazyjne. Pacjent w wieku podeszłym nie zniesie np. rozległej operacji, ale w przypadku niedrożności np. układu pokarmowego komfort życia poprawi na przykład założenie stentów. Stosujemy, o ile to jest możliwe, endoskopię zabiegową, która nie jest tak obciążająca dla organizmu.

— W Klinice Chirurgii Ogólnej, Małoinwazyjnej i Wieku Podeszłego od lat stosowane są nowatorskie metody leczenia.

— Przede wszystkim to chirurgia małoinwazyjna. Wyniki tego leczenia są bardzo dobre. Leczymy też chirurgicznie otyłość. Przez niektórych ta operacja jest traktowana jako zabieg kosmetyczny. A w przypadku pacjentów otyłych, w różnym wieku, mają oni szereg innych schorzeń, wśród nich jest m.in. cukrzyca, nadciśnienie, bezdech senny, zmiany zwyrodnieniowe stawów. zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory. Albo będą więc korzystać z opieki wielu specjalistów, albo też poddadzą się zabiegowi, który poprawi jakość ich życia. Dzięki temu rozwiązujemy problem schorzenia pierwotnego i pacjenci przestają mieć nadciśnienie, cukrzycę, bezdech senny. Dochodzą do zdrowia i nie są skazani na drogie i długotrwałe leczenie farmakologiczne.

— Osoby otyłe, i nie tylko, chorują również na refluks żołądkowy.

— Dzięki obecnie stosowanym metodom leczenie refluksu żołądkowego nie jest już tak inwazyjne. Stosowana obecnie fundoplikacja Nissena metodą laparoskopową jest metodą operacyjną stosowaną w leczeniu przepukliny zwieracza przełyku i refluksu żołądka, która nie wymaga długiej rekonwalescencji. Refluks żołądkowy dotyczy coraz większej liczby pacjentów i znacznie obniża jakość ich życia. Nie jest łatwo żyć z codzienną zgagą i bólem zamostkowym. Dodatkowo nieleczony refluks zwiększa ryzyko powstania raka przełyku, a trzeba podkreślić, że liczba gruczolakoraków znacząco się zwiększyła. Refluks można leczyć zachowawczo, podobnie jak cukrzycę i nadciśnienie, do końca życia. Leczymy objawy, a nie przyczynę. Dopiero operacja antyrefluksowa oddala m.in. ryzyko zachorowania na nowotwór przełyku.

— To jedna z wielu nowatorskich metod operacyjnych stosowanych na oddziale.

— W naszej klinice wykonuje się również najwięcej operacji zespołu ucisku pnia trzewnego, zwanego także zespołem Dunbara (pień trzewny to krótka tętnica, która jest jednym z większych i najwyżej położonych odgałęzień aorty brzusznej. U pacjentów z tym schorzeniem ból najczęściej pojawia się po posiłku. Chorobę leczy się operacyjnie – red.). Do Olsztyna przyjeżdżają pacjenci z całej Polski, bo właśnie u nas przeprowadza się zabiegi małoinwazyjne. Rozwija się też chirurgia onkologiczna, w przypadku której również używa się leczenia laparoskopowego. W przypadku pacjenta onkologicznego dzięki tej metodzie nie przyczyniamy się do dodatkowego obniżenia odporności organizmu.

— Jednak ta reguła sprawdza się także w przypadku innych chorób.

— Tak, bo dziś wymaga się szybkiego leczenia, a przede wszystkim skutecznego. Jeśli pobyt w szpitalu jest krótszy, ma to szereg wymiernych korzyści dla pacjenta. Przebywając krócej na oddziale nie jest narażony na zakażenia szpitalne. W przypadku pacjenta leżącego jest większe ryzyko zakrzepicy żylnej czy zatorowości płucnej. Jeśli zaczyna poruszać się, chodzić, to ryzyko oddala się. Im szybciej pacjent wyzdrowieje i nie wystąpią żadne komplikacje, tym szybciej wróci do normalnego życia, w tym także do pracy.

— Teraz wszyscy pacjenci, którzy cierpią m.in. na refluks żołądkowy, będą mogli zapisać się na konsultację w poradni chirurgii ogólnej. Czy potrzebne będzie skierowanie?

— Tak, a skierowanie do poradni przekazuje pacjentowi lekarz rodzinny. To jedna z niewielu poradni chirurgii ogólnej w województwie warmińsko-mazurskim. Dziś ważna jest indywidualizacja leczenia, co oznacza, że metody są precyzyjnie planowane w przypadku konkretnego pacjenta. Dzięki temu jego leczenie jest bardziej skuteczne.


Poradnia Chirurgii Ogólnej — Poradnia Specjalistyczna przy ul. Mariańskiej 4 w Olsztynie - pawilon D

Rejestracja osobista i telefoniczna 9:00 - 14:00
tel. 89/ 532 62 97

Godziny przyjęć:

Wtorek 13: 00 – 18: 00

Czwartek 9: 00 – 14: 00

Piątek 9: 00 -14: 00

Przyjmują lekarze:

· dr hab. n. med. Maciej Michalik, prof. nadzw. UWM

· lek. med. Piotr Firkowski

· lek. med. Michał Zdrojewski

· lek. med. Paweł Lech

· lek. med. Przemysław Rymkiewicz,

· lek. med. Anna Wojdyła,

· lek. med. Krzysztof Gajewski,

· lek. med. Natalia Dowgiałło-Wnukiewicz.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Cezary #2631930 | 188.146.*.* 27 lis 2018 07:36

  Oczywiście że musiała powstać po tym jak do przyspieszenia jej powstania przyczyniła się odpowiedz BRPP w związku ze skarga na ów team lekarski. Skarga zasadna.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. dr JERZY JAŚKOWSKI #2527703 | 31.213.*.* 28 cze 2018 22:14

  "....od 35 lat praktycznie ustały prace naukowe. Kliniki medyczne nie publikują w ogóle wyników swojej działalności medycznej. Czyli spadły do poziomu szpitali wojewódzkich. Jak spadła reszta, nie będę pisał. Podam tylko, że jeszcze w latach 70. odleżyna byłą pojęciem nieznanym w klinikach. Małe zaczerwienienie spotykane przy obchodzie powodowało spadanie gromów na prowadzącego salę lekarza...……….. http://www.polish club.org/2015/10/16/dr-jerzy-jaskowski-s mierc-przez-medycyne/

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. olsztynianin #2527502 | 88.156.*.* 28 cze 2018 16:27

  LEKARZE CHCA POPOMOC PO-PSLU , POWROCIC DO NORMALNOSCI

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. OBSERWATOR #2527496 | 88.156.*.* 28 cze 2018 16:20

  POPORADNIA DLA UZALEZNIONYCH PASORZYTOW OSZUSTOW I KRECIAZY ITD , NIE WIEM CZY SIE UDA JAK LEKAZE POPOPIERAJA TAKICH

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. youtube #2527460 | 5.172.*.* 28 cze 2018 15:13

  Weronika i Bartek - ratujmy ich !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz