Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Dlaczego dłużnicy nie spłacają swoich długów?

2018-06-26 18:04:15 (ost. akt: 2018-06-26 14:27:55)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Wymówek jest wiele — od błahych po poważne. Zwykle jednak wszystko to jest zasłoną dymną, żeby po prostu nie płacić.

Jedni spłacają, drudzy nie odbierają telefonów, jeszcze inni szukają wymówek. To najczęstsze postawy dłużników, z którymi spotykają się firmy windykacyjne. Ponad 2,4 mln Polaków ma do oddania prawie 43 mld zł. Z kolei 237 tys. przedsiębiorców powinno zwrócić swoim wierzycielom 8,6 mld zł. Tak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów.

Zwykle do sięgania po pożyczki skłania sytuacja losowa. Śmierć współmałżonka, utrata pracy lub choroba bliskiej osoby sprawiają, że zaczyna brakować nam pieniędzy. Wtedy bierzemy pożyczki, aby przeżyć. Tacy dłużnicy najczęściej nie unikają kontaktu pracownikami firm windykacyjnych. I pomimo trudnej sytuacji, starają się rozwiązać problem.

— Przy takiej postawie łatwo rozpoznać, że dłużnik faktycznie znalazł się w trudnej sytuacji. Opowiada o swoich problemach, ale jednocześnie stara się zrobić wszystko, aby spłacić chociaż niewielką część zadłużenia — i faktycznie, w takich przypadkach odnotowujemy nieduże wpłaty — tłumaczy Jakub Kostecki, prezes Zarządu Kaczmarski Inkasso.

Innym powodem zadłużania się jest życie ponad stan. Ludzie zapożyczają się na kupno luksusowego samochodu, kosztowne wyposażenie mieszkania czy drogi sprzęt elektroniczny. Pożyczają też pieniądze na ubrania znanych projektantów. Nie dziwią więc pożyczki wzięte na skórzaną torebkę czy kurtkę za 5000 zł. Bardzo często w grę wchodzą również ekskluzywne wakacje na rajskiej wyspie czy zorganizowanie wystawnego wesela, a nawet komunii dziecka. — Wszystko po to, aby pokazać, że wiedzie się im doskonale i stać ich na każdą zachciankę — dodaje Radosław Koński z firmy Kaczmarski Inkasso.

Potem, gdy przychodzi do spłaty zaciągniętej pożyczki, dłużnicy nie odbierają telefonów. Gdy jednak udaje się nawiązać z nimi kontakt, część przyznaje, że pożyczyli pieniądze, bo chcieli pozwolić sobie na odrobinę luksusu. Inni zasłaniają się chorobą rodziców i trudną sytuacją życiową. — Jeśli dłużnik mówi, że jest biedny i ledwo wiąże koniec z końcem, a w sieci chwali się zdjęciami z egzotycznych wakacji czy drogim sprzętem elektronicznym, wiemy, co jest prawdą, a co nie — zaznacza Radosław Koński.

Jeden z dłużników twierdził na przykład, że mieszka w starym, sypiącym się domu, bez dostępu do wody i nie ma nawet czego sprzedać, aby spłacić część długu. Prawda szybko wyszła na jaw. Na internetowej mapie okazało się, że stary, grożący zawaleniem dom jest willą, przed którą stoi luksusowy samochód.
Przedsiębiorcy zwykle tłumaczą się, że nie są w stanie spłacić zobowiązania, ponieważ sami nie otrzymali zapłaty od swoich klientów. Najczęściej tak bronią się mikroprzedsiębiorcy.

Właściciele małych firm twierdzą, że ich przedsiębiorstwie płatnościami zajmuje się żona lub córka i na pewno przelew został zrobiony, tylko pewnie zaginął gdzieś po drodze. Inni przyznają: „mamy bałagan w fakturach i jak tylko znajdziemy chwilę, odszukamy rachunek i go uregulujemy”. Z kolei w dużych firmach negocjator jest odsyłany od jednej do drugiej osoby.
I każdy umywa ręce. — Sztuka windykacji polega na tym, że negocjator musi nauczyć się rozpoznawać, co jest prawdą, a co jest kłamstwem i wymówką — dodaje Jakub Kostecki.

Gdy wierzyciel odda sprawę do sądu, a ten wyda nakaz zapłaty, sprawa trafia do komornika. Jak przed komornikiem tłumaczą się dłużnicy?
— Różnie — odpowiada Karolina Trykacz-Wnuk, komornik sądowy. — Najczęściej mówią, że nie wiedzieli, nie byli poinformowani, że w ich sprawie toczyło się postępowanie sądowe. Tłumaczą też, że czekali jeszcze na jakieś wezwanie do zapłaty. Od osób, z którymi spotykam się nie po raz pierwszy, słyszę na przykład, że zgubili dokumenty lub że to nie jest ich dług. Mówią też, że już dawno zapłacili, ale nie mają dokumentów na potwierdzenie tego faktu.

am
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (28) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Łukasz #2776743 | 51.68.*.* 14 sie 2019 00:24

  Jestem Łukasz z Polski, jestem tutaj, aby poinformować osoby potrzebujące problemu finansowego, że istnieje rozwiązanie i jest tutaj Zbawiciel w naszym kraju, ponieważ potwierdzam moją pożyczkę w wysokości 100 000 tysięcy i przybyłem na forum tutaj, aby zeznawać na temat tej firmy i nikt nie powinien wątpić w tę firmę, ponieważ są prawdziwe i uzasadnione po moim spotkaniu z firmą o nazwie firma pożyczkowa Stella Rene, podążyłem za nimi i przyznają mi kwotę pożyczki po skontaktowaniu się z tą firmą i przybyłem tutaj dzisiaj, aby powiedzieć wszystkim, że istnieje odpowiedź na wszystkie nasze problemy w tym kraju, i dzisiaj jestem bardzo szczęśliwy, ponieważ dostałem moją pożyczkę od firmy i proszę wszystkich, którzy potrzebują pożyczki, o skontaktowanie się z nimi dzisiaj przez e-mail mrsstellareneloanfirm1@gmail.com lub skontaktuj się z nimi na WhatsApp +971586972460 lub skontaktuj się z działem pomocy technicznej pod numerem 586972460, aby uzyskać więcej informacji na temat wymaganego kredytu już dziś. Łukasz

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Tomasz #2755545 | 51.68.*.* 1 lip 2019 10:28

  Dzień dobry wszystkim, którzy to czytają, nazywam się Tomasz i jestem z Polski, chciałbym wydać ostrzeżenie dźwiękowe, a także krótkie świadectwo o tym, jak udało mi się uzyskać legalną pożyczkę. desperacko potrzebuję pożyczki i wpadam w niepowołane ręce, nie wiedząc, że byli bandą złodziei on-line, straciłem z nimi około 9000 euro i nigdy nie pomagali niczemu, zamiast tego prosili o więcej pieniędzy, straciłem nadzieję i wszystko pomyślałem zakończyło się moje życie, ponieważ moja ukochana żona była tak chora, że ​​musiała iść na operację nóg, nie byłem w stanie zapłacić za rachunki szpitalne, a także zaspokoić potrzeby rodziny tylko dlatego, że straciłem małe pieniądze, które miałem ze mną, ku mojemu największemu zaskoczeniu dotarłem do legalnej firmy pożyczkowej po tym, jak byłem wielokrotnie oszukiwany przez innych, spotkałem się ze starym przyjacielem w moim miejscu pracy i rozmawialiśmy o wszystkim, przez co przeszedłem, a potem skontaktował się ze mną legit pożyczki firmy o nazwie Jorge Grace z siedzibą United State skontaktowałem się z nimi przez e-mail i byłem tak zaskoczony, że posłane przez Boga kobiety były w stanie mi pomóc z pożyczką w wysokości 80 000,00 złotych, nie zawiedli mnie, więc cieszę się dzisiaj i moja żona świetnie sobie radzi, więc postanowiłem przejść przez Internet i zeznaj o jej dobroci w moim życiu, Proszę, moi wielcy ludzie w Polsce, jeśli potrzebujecie jakiejkolwiek pożyczki i byliście w mojej sytuacji, tak jak poprzednio, proszę o kontakt dzisiaj pocztą (jorgegraceloanfirm@gmail.com) są zamierzam zmienić waszą wiarę, tak jak mi to zrobili, dzięki za czytanie i niech was Bóg błogosławi. Tomasz

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Patricia Martins #2750239 | 197.210.*.* 20 cze 2019 21:49

  Nazywam się Patricia Martins, samotny rodzic, zanim mój mąż umarł, zostawił nas z takim długiem, że byłem tak zdezorientowany i sfrustrowany, jak spłacić ogromny dług. Pewnego dnia przechodziłem przez internet. Znalazłem Świadectwo (Pedro Gonçalo) o tym, jak GINA MORGAN pomogła mu w udzieleniu pożyczki. Złożyłem więc wniosek o pożyczkę w wysokości 85 000 euro na okres 5 lat od firmy za pośrednictwem jej poczty (ginamorganloancompany@gmail.com). Kiedy ubiegałem się o pożyczkę, złożyłem ślub Bogu, że jeśli otrzymam pożyczkę, będę niech świat wie, co dla mnie zrobił, ku mojemu największemu zaskoczeniu, w ciągu niecałych 48 godzin moja pożyczka została udzielona z oprocentowaniem 2%. Teraz uregulowałem dług mojego męża i założyłem nowe życie i interes. Właśnie spełniłem mój ślub. Jeśli więc życzysz sobie pożyczki w wysokości nawet 2%, skontaktuj się z GINA MORGAN LOAN COMPANY LTD na jej e-mail ginamorganloancompany@gmail.com

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Hanna #2749262 | 51.68.*.* 19 cze 2019 00:14

  Szukasz pożyczki na spłatę długów, kupno domu, zakup samochodu, czy jesteś biznesmenem czy kobietą? Czy chciałeś otworzyć firmę dla siebie, jeśli tak, to nie martw się więcej, ponieważ tutaj jest legalna i legalna firma tutaj w naszym kraju, dziś zatwierdziła i przyznała mi pożyczkę w wysokości 300 000 dziś, ponieważ od czasu, kiedy szukam pożyczkę na spłatę mojego zadłużenia bankowego, a dziś w końcu udało mi się dziś pożyczyć, co za problem, może nie masz żadnego problemu, ponieważ firma pożyczkowa Stella Rene jest tutaj, aby pomóc biednym i potrzebującym ludziom, którzy potrzebują pilnej pożyczki usuń wszystkie rachunki z ich szyi, a dziś śmiało świadczę na stronie, że ta firma jest prawdziwa i legalna, e-mail kontaktowy (mrsstellareneloanfirm1@gmail.com) dla wniosku i zatwierdzenia pożyczki lub też na WhatsApp (+16313415478) skontaktuj się z Firma dzisiaj i wszystkie Twoje problemy się skończyły, jest to odpowiedź na cały kryzys finansowy i rozpocznij nowe życie. Hanna

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Sousa #2742012 | 51.68.*.* 3 cze 2019 23:23

  cześć, czy potrzebujesz pilnej pożyczki na opłacenie rachunków i rozpoczęcie nowej działalności? szukasz dziś bezpiecznej i autentycznej pożyczki, aby rozwiązać swoje problemy? skontaktuj się z e-mailem poniżej mrsstellareneloanfirm1@gmail.com dzisiaj, ponieważ jest to ta sama firma, w której potwierdziłem pożyczkę w wysokości 50 000 euro w piątek, a teraz przyszedłem na blogu, aby wspomnieć o tej wspaniałej i miłej firmie, która pomoże ci rozliczyć moje rachunki dzisiaj, a także wielkie podziękowania dla Mesa Stelli Rene, ponieważ jest miła i kiedy się z nią kontaktuje, proszę, nie krępujcie się i róbcie to, o co kiedykolwiek prosiła, bo dzisiaj moje nowe życie się zaczęło i moje marzenia się spełniły i nigdy nie zawiodły jej reklamy odnosisz dzisiaj sukcesy, ponieważ wszystko jest ze mną dobrze i dzisiaj bardzo dziękuję pani Stelli Rene. Sousa

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (28)