Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Studenci UWM przeciwko reformie ministra Gowina

2018-06-18 16:06:54 (ost. akt: 2018-06-18 16:10:29)
Studenci UWM: Jesteśmy przeciwni marginalizowaniu uniwersytetów regionalnych

Studenci UWM: Jesteśmy przeciwni marginalizowaniu uniwersytetów regionalnych

Autor zdjęcia: Paweł Jaszczanin

Jako studenci i studentki UWM nie pozostajemy bierni wobec zmian procedowanych w szkolnictwie wyższym — napisali na Facebooku organizatorzy protestu przeciwko tzw. Ustawie 2.0.

W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu tzw. Ustawy 2.0 reformującej system szkolnictwa wyższego. Przewiduje ona m.in. zmianę modelu finansowania szkolnictwa wyższego, powstanie rad uczelni czy zwiększenie uprawnień rektora. Propozycja resortu ministra Gowina zawiera również nowe rozwiązania dotyczące m.in. uprawnień do prowadzenia studiów i nadawania stopni naukowych, ścieżek uzyskania doktoratu, publikowania w czasopismach oraz roli habilitacji.

Pojawiły się jednak obawy, że społeczność akademicka utraci na rzecz rad uczelni część swoich dotychczasowych przywilejów. Dlatego przeciwko przyjęciu zmian aktywnie protestuje środowisko akademickie.
Do protestujących już uniwersytetów Warszawskiego, Jagiellońskiego, Gdańskiego czy Wrocławskiego dołączył też UWM w Olsztynie. Akademicki Komitet Protestacyjny przygotował list poparcia.
Na co wskazują studenci?

„Kandydat na rektora nie będzie musiał poddawać się pełnej weryfikacji wyborczej, będzie wyłaniany przez rady uczelni składające się z osób spoza Akademii. W ustawie nie zagwarantowano, że w radzie nie będą mogli zasiadać politycy. Rodzi to więc niebezpieczeństwo wprowadzania faktycznej kontroli politycznej autonomicznych dotąd uniwersytetów” — czytamy w liście poparcia.

Studenci proponują inny rodzaj reformy szkolnictwa wyższego polegającej m.in. na zwiększeniu nakładów na naukę do 2 proc. PKB, wzmocnieniu praw pracowniczych, podniesieniu wynagrodzeń, wprowadzeniu jasnych zasad uzyskiwania stopni naukowych czy wprowadzeniu długoterminowego i stabilnego finansowania badań, gdzie krótkoterminowe granty nie będą podstawowym źródłem pozyskiwania funduszy w nauce.
— Chcieliśmy okazać wsparcie w obliczu procedowanych zmian. Przede wszystkim popieramy postulaty innych ośrodków akademickich — mówi Martyna Morawska, protestująca studentka czwartego roku prawa. — Jesteśmy przeciwni marginalizowaniu uniwersytetów regionalnych. Nie jesteśmy przeciwni samej reformie szkolnictwa, bo jest konieczna, ale w takiej formie, jak ta procedowana w Sejmie, jest niedopuszczalna — podkreśla.

W liście studentów UWM czytamy m.in.: „Naukowcy będą przymuszani do publikowania wyników swoich badań w czasopismach i wydawnictwach wskazanych przez ministerstwo, prowadzonych niejednokrotnie przez bogate uczelnie i komercyjne firmy wydawnicze z USA i Europy Zachodniej, wydawanych w języku angielskim (...). Działalność badawcza i dydaktyczna powinna być wolna od jakiejkolwiek presji politycznej, reforma 2.0 taką presję umożliwia”.

Protesty przyniosły już pewien skutek. W piątkowym bloku głosowań Sejm nie głosował nad reformą szkolnictwa wyższego. Głosowanie jest w planie następnego posiedzenia. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek wyraziła jednak nadzieję, że projekt zostanie przyjęty. Zwróciła jednocześnie uwagę, że do ustawy złożono „dużo poprawek, w związku z czym poniekąd zrozumiałe jest to, że komisja nie zdążyła tego przeprocedować”. Łącznie poprawek było ponad 240.

Nowa ustawa, zgodnie z propozycją resortu, ma zacząć obowiązywać od października.

Paweł Jaszczanin

Studenci zrzeszeni w Akademickim Komitecie Protestacyjnym żądają m.in.: 1. Gwarantowanych w ustawie wyborów przedstawicieli społeczności akademickiej do wszystkich organów decyzyjnych i kierowniczych oraz zwiększenia standardów demokratycznych przy wyborach rektorskich; 2. Autonomii uczelni. Pozbawienia rady uczelni prawa do przedstawiania kandydatów na rektora i ustalania strategii uczelni; 3. Uczelni bez polityków. Zaprzestania ataków na niezależność nauki i zabezpieczenia wolności badań przed stronniczą konstrukcją programów grantowych oraz ingerencjami politycznymi; 4. Zagwarantowania szerokiego dostępu do informacji publicznej oraz transparentności decyzji finansowych i administracyjnych w obrębie uniwersytetu; 5. Zwiększenia finansowania nauki i szkolnictwa wyższego w ciągu najbliższych lat; 6. Zapewnienia godnych warunków socjalnych. Upowszechnienia i waloryzacji stypendiów socjalnych i naukowych na wszystkich szczeblach kształcenia oraz ulepszenia infrastruktury: akademików i Domów Pracownika Naukowego; 7. Wzmocnienia praw pracowniczych. Zapewnienia godnych warunków pracy przez wprowadzenie zbiorowego układu pracy z możliwością podjęcia strajku całej branży względem postanowień ministerstwa oraz związków rektorów; 8. Twardych gwarancji dla możliwości prowadzenia i publikowania badań w języku polskim w humanistyce i naukach społecznych; 9. Zaprzestania uderzania w interesy regionów oraz wycofania się z przepisów ustawy umożliwiających degradację naukową i finansową uczelni regionalnych, a także otwarcia ścieżek kariery naukowej — aby awans był dostępny nie tylko dla wielkomiejskich elit, ale też dla wszystkich zdolnych badaczy i badaczek; 10. Aby wygaśnięcie umowy o pracę z pracownikiem akademickim następowało w przypadku prawomocnego wyroku sądu za przestępstwo umyślne.

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. UWM jest cienkie jak gumka od majtek #2526752 | 88.156.*.* 27 cze 2018 13:26

  i to LOGO - gdzie piorun wie o co chodzi - a che cyc jeszcze cieńsze

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Potomkowie i spadkobiercy #2526323 | 83.6.*.* 27 cze 2018 01:45

  PGR-owców to co się dziwić , że nie wiedzą o co kaman i reagują z miesięcznym opóznieniem .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kebiz #2521638 | 88.156.*.* 19 cze 2018 11:36

  "Obudzili się" o miesiąc za późno; natomiast logo jest nowoczesna, lecz dolne "daszko-rowki" powinny być zamienione miejscami bowiem symbolizują nazwę mazursko-warmiński zamiast warmińsko-mazurski.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Szymek #2521582 | 82.160.*.* 19 cze 2018 10:41

   Marnie wygląda ten protest. Widać, że studenci zgromadzeni przez prof. Astramowicz-Leyk (Nowoczesna) są tam na siłę i za karę. Studenci maja w dupie tę reformę bo Oni są tam dla papierka. A pani pożal się profesor powinna opuścić szeregi UWM, a szczególnie Instytuty Politologii, bo dla mnie nie jest już niezależną politolog, ale "partyjniaczką" partii debili, kótrzy nawet budżetu nie potrafią rozliczyć i tracą subwencję. Jak Pani ma uczyć studentów obiektywnego spojrzenia na politykę, skora sama się Pani sprzedała tak marnej partii, której już prawie nie ma. Wstyd, że wciąga Pani studentów w swoją polityczną, bezsensowną gierkę.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Kadrze - tym hab. 2 razy zalezy na ŻYWEJ gotó #2521497 | 88.156.*.* 19 cze 2018 07:30

    a tym studentom nieukom POżytecznym Idiotom zalezy na papierku

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (20)