Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

ZUS: Coraz więcej cudzoziemców pracuje na nasze emerytury

2018-06-13 11:06:35 (ost. akt: 2018-06-13 11:26:33)

Autor zdjęcia: Pixabay

Jak informują przedstawiciele ZUS, rośnie liczba legalnie zatrudnianych cudzoziemców. W województwie warmińsko-mazurskim na koniec kwietnia ubezpieczonych było ponad 7,7 tys. obcokrajowców. Nadal największą ich grupę stanowią obywatele Ukrainy.

Coraz więcej cudzoziemców pracuje na nasze emerytury a największe grono to obywatele Ukrainy. To właśnie oni odprowadzają najwięcej składek na ubezpieczenie społeczne ze wszystkich przedstawicieli obcych narodowości. Liczba legalnie pracujących w Polsce obcokrajowców jest na pewno jeszcze większa, bo część może pracować na umowę o dzieło, której nie zgłasza się do ZUS.

W województwie warmińsko-mazurskim na koniec kwietnia 2018 było ubezpieczonych ponad 7,7 tys. obcokrajowców, w tym prawie 5,5 tys. Ukraińców. Do ZUS-u w Elblągu składki odprowadzane są za 1717, natomiast w Olsztynie za 3608 Ukraińców. Ogółem zatrudnionych jest ich w Polsce 360 304.

Wśród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w warmińsko-mazurskim większość pracuje na umowie o pracę. Część prowadzi własną działalność gospodarczą, a pozostali mają ubezpieczenie np. z tytułu zatrudnienia na umowie-zlecenie. Cudzoziemiec zatrudniony przez polskiego pracodawcę na terenie naszego kraju podlega ubezpieczeniom społecznym w Polsce i tu odprowadza składki, chyba że wyjątkowo umowa między Polską a macierzystym krajem pracownika wyklucza taką sytuację. Ubezpieczenie w Polsce wiąże się również z tym, że w przyszłości za przepracowane lata będzie wypłacona emerytura. Okresy zatrudnienia w różnych państwach będą łączone zgodnie z zasadami koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Jeżeli nie ma umowy międzynarodowej, pracownicy obcych narodowości mogą ubiegać się o świadczenie emerytalne w każdym kraju osobno, pod warunkiem spełnienia wymogów zawartych w ustawodawstwach tych państw.

Wśród obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS, zdecydowaną większość stanowią obywatele Ukrainy. Te dane mają odniesienie zarówno do woj. warmińsko-mazurskiego, jak i do całego kraju. Ich liczba w ciągu zaledwie roku wzrosła bardzo szybko. Biorąc pod uwagę ciągły wzrost liczby pracowników pochodzących z Ukrainy w ostatnich latach, możemy przypuszczać, że ten trend w najbliższym czasie utrzyma się .Drudzy w kolejności, jeśli chodzi o liczbę ubezpieczonych w ZUS w naszym województwie, są obywatele Białorusi – ok. 800 osób na koniec kwietnia 2018 r. Trzecim pod względem liczebności na terenie ZUS w Olsztynie są pracownicy posiadający obywatelstwo Mołdawskie, natomiast z terenu Elbląga są to Rosjanie.

W naszym województwie są również zgłoszenia do ubezpieczeń osób z obywatelstwem bardziej egzotycznym, np. afrykańskie, ghańskie, jamajskie, kameruńskie czy pakistańskie.


Źródło: ZUS/ Anna Ilukiewicz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ali #2532601 | 37.47.*.* 8 lip 2018 07:43

  Oni pracują na swoje emerytury, tak jak każdy pracujący, chyba tak miało byc

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Prusak #2518659 | 83.6.*.* 13 cze 2018 21:08

  Się rozglądam i widzę, że od 70 lat tutaj sami cudzoziemcy pracują u nas

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. nie inaczej #2518507 | 95.160.*.* 13 cze 2018 16:19

  Gdyby rządziło PO to byśmy robili na muzułmańskich nierobów, jak to jest w Niemczech, Francji, Anglii, Szwecji itd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ropa #2518446 | 94.254.*.* 13 cze 2018 14:20

  Jeszcze ze 2 lata i będzie tu kamieni kupa

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz