Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Pożyczkodawca naciąga klientów? Sprawie przygląda się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

2018-06-09 11:59:20 (ost. akt: 2018-06-09 12:11:56)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

UOKiK poinformował, że otrzymuje wiele skarg od klientów skarżących się na działania Profi Credit Polska. Z informacji od konsumentów wynika, że pożyczkodawca pobierał opłaty przewyższające pożyczoną kwotę oraz bez wiedzy konsumentów wypłacał kolejne pożyczki. Urząd zawiadomił już prokuraturę i Komisję Nadzoru Finansowego

Kwota pożyczki 1000 zł, koszt ubezpieczenia – 1622 zł, opłata przygotowawcza – 250 zł i odsetki – tyle do zapłaty miał jeden z klientów Profi Credit Polska. Na tę firmę pożyczkową wpływa wiele skarg do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wątpliwości UOKiK budzi opłata za ubezpieczenie – wyższa niż kwota pożyczki. Tak duża stawka może być sprzeczna z dobrymi obyczajami. Urząd postawił zarzuty Profi Credit Polska. Prowadzi także postępowania wyjaśniające w sprawie ubezpieczycieli, którzy wyliczali składki: Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group oraz Generali Życie TU.

Jak działa Profi Credit Polska

Profi Credit Polska doliczał do pożyczki ubezpieczenie na wypadek śmierci, które przekraczało wartość pożyczonych pieniędzy. Np. pożyczka – 1500 zł, ubezpieczenie – 2429 zł. Znaczna część składki pobieranej z tytułu ubezpieczenia była przekazywana Profi Credit Polska jako wynagrodzenie za obsługę polisy. Co więcej, wraz ze spłatą długu, mogła maleć suma ubezpieczenia. Ponadto, w umowie znalazło się postanowienie, zgodnie z którym Profi Credit Polska wypłacał konsumentom kolejne pożyczki, mimo że nie wnioskowali o nie, i naliczał od nich ponownie opłatę za ubezpieczenie na życie. Nie badał, czy są w stanie spłacać raty. – Konsumenci byli zaskoczeni swoimi długami i wezwaniami do zapłaty. Spółka poinformowała, że zaprzestała działań przewidujących kolejne wypłaty oraz opłacenie ubezpieczeń na życie. Mimo to, wiele umów nadal obowiązuje – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Działania UOKiK

Prezes UOKiK prowadzi postępowanie przeciwko Profi Credit Polska. Zarzuty dotyczą:

- zbyt wysokich opłat za ubezpieczenie, które mogą naruszać dobre obyczaje;
wypłaty kolejnych pożyczek bez wiedzy konsumentów i bez oceny zdolności do jej spłaty;
- żądania zapłaty całości składki ubezpieczeniowej oraz odsetek w maksymalnej wysokości zamiast niższych ustalonych w umowie, gdy umowa została rozwiązana przez to, że klient nie płacił rat;
- opłat windykacyjnych bez ustalenia zasad ich stosowania, co mogło znacznie zwiększyć kwotę do zapłaty.

W sprawie Compensa TU na Życie SA Vienna Insurance Group oraz Generali Życie TU toczą się postępowania wyjaśniające. Urząd chce ustalić zasady wyliczania składek ubezpieczenia na życie. O działaniach Profi Credit Polska i ubezpieczycieli zawiadomił Komisję Nadzoru Finansowego i Prokuraturę Okręgową w Bielsku-Białej, która prowadzi w tej sprawie śledztwo.

Ponadto, w postępowaniu wyjaśniającym urząd analizuje wzorce umów Profi Credit Polska pod kątem przestrzegania ustaw o nadzorze nad rynkiem finansowym i kredycie konsumenckim.

W przeszłości UOKiK wydawał decyzje dotyczące Profi Credit: 2008 r., 2013 r., 2013 r., 2015 r.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatruje pytanie prejudycjalne w sprawie Profi Credit Polska, które skierował Sąd Rejonowy w Siemianowicach Śląskich (sygn. akt w TSUE: C-176-17). Dotyczy ono kredytu konsumenckiego i weksla.

Pomoc dla konsumentów

W przypadku problemów z pożyczkodawcą, warto złożyć reklamację. Jeżeli zostanie odrzucona, polecamy kontakt z Rzecznikiem Finansowym.

Dodatkowe informacje dla konsumentów:

Tel. 801 440 220 lub 22 290 89 16 – infolinia konsumencka, płatna wg stawek operatora

E-mail: porady@dlakonsumentow.pl

Oddziały Federacji Konsumentów

Rzecznicy konsumentów – w Twoim mieście lub powiecie

Źródło: UOKiK
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Bogusław #2517107 | 95.160.*.* 11 cze 2018 13:16

  A pytam się czy ministerstwo finansów jest ślepe i głuche, wymiar sprawiedliwości w kraju nad Wisłą jest bez sprawiedliwości. Sprostowanie, za batonik do więzienia, za miliony salony. Pod decyzjami ministerstwa finansów podlegają urzędy skarbowe, ba uzbrojone po zęby, i działają te szwadrony u krawca czy szewca. A więc kto zawadzi o prawo skarbowe, siedzi . tak w państwie prawa, nie w państwie bezprawia. Każdy coś z wtajemniczanych coś z tego ma. Gość który roznosił mleko w Katowicach z dnia na dzień posiadał gotówkę na wykup stoczni gdańskiej. Delikatnie nazywając tajemnicą poliszynela jest że ci tzw. pożyczkodawcy to filie dużych banków. Totalne bezprawie, przykład a artykule, nie pierwszy ani ostatni. A nad Wisłą w ministerstwie sprawiedliwości, prokuraturze nie ma analityków. Ziobro zakazali myślenia samodzielnego???????????? Te grupy przestępcze naruszają prawnie, mir domowy. Następnie bogu ducha człek dowiaduje się że dostał telefon, zaciągnął pożyczkę. III RP dzięki przestrzeganiu prawa jest większym łupieżcą niż osławiony Al. Capone. Budował stołówki dla biedoty, szykował wyprawki do szkoły, o pardon, III RP ściągnęła ten pomysł, 300 zł. Kończ Wać pan wstydu oszczędzi sobie, nerwy stracisz a bandytyzm finansowy bezkarny.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zły obyczaj , nie pożyczaj #2516690 | 195.136.*.* 10 cze 2018 20:32

  Nie leż w długi jeden z drugim, żyj na ile cię stać, tzn, ile zarobisz.Najpierw zadłużasz się, żeby pokazać , a co nie stać mnie, a potem płacz. Da się żyć bez pożyczek, da się .

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Z"ukosa" #2516417 | 83.6.*.* 10 cze 2018 11:24

   Jak widać ..algorytm : "oszustwo = szafot "...nie ma poparcia......A jak państwo myślicie dlaczego....?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. dobry #2516339 | 88.156.*.* 10 cze 2018 07:34

   zwyczaj - nie pożyczaj. Pożyczasz - patrz co podpisujesz i czy cię będzie stać na spłatę.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Polak #2516314 | 81.190.*.* 9 cze 2018 23:36

    Lichwa powinna być zakazana i ścigana!

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (15)