Sobota, 25 maja 2019. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

CBA rozbiło "mafię lekową". Wśród zatrzymanych lekarz i właściciel sieci aptek

2018-05-22 10:34:06 (ost. akt: 2018-05-22 11:00:42)

Autor zdjęcia: mat. arch. GO

Agenci CBA z Białegostoku rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która skupowała leki z aptek na terenie całego kraju. Wszystko działo się w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji, a leki miały być wywiezione za granicę. Wartość nielegalnie wykupowanych leków oszacowano na 100 milionów złotych. Na liście leków znalazły się nie tylko te ogólnodostępne, ale także ratujące życie.

Ustalenia CBA i zgromadzone dowody wskazują na członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się skupowaniem z ogólnodostępnych aptek leków, w tym ratujących życie i znajdujących się w specjalnym wykazie Ministra Zdrowia leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce. Na ministerialnej liście znajdują się m.in. leki onkologiczne i przeciwcukrzycowe, przeciwzakrzepowe, przeciwpsychotyczne i przeciwdepresyjne, stosowane w leczeniu ADHD, leki przeciwbólowe, szczepionki oraz hipoalergiczne preparaty dla dzieci z alergią czy specjalną dietą.

Agenci CBA z Białegostoku zatrzymali 7 osób w tej sprawie. W Warszawie wpadł organizator procederu - właściciel firm biorących w nim udział oraz dyrektor podpoznańskiej hurtowni leków. W województwie wielkopolskim i podlaskim zostali zatrzymani współwłaściciel i pracownicy hurtowni leków, a w woj. łódzkim lekarz wystawiający in blanco i wręcz hurtowo zapotrzebowania na leki. W Ostrołęce zatrzymano również jednego z właścicieli sieci aptek współpracujących z rozbitą grupą.

Agenci CBA przeszukali mieszkania zatrzymanych, samochody i pomieszczenia zajmowane przez 10 innych firm - m.in. hurtownie leków kontrolowane lub współpracujące z zatrzymanymi osobami.

W wyniku przeszukań zabezpieczono m.in. setki pustych, niewypełnionych druków zapotrzebowań - na każdym mogło się znaleźć wiele rodzajów poszukiwanych leków w dużych ilościach.

Jak ustalili agenci CBA, chodliwe leki były skupowane z aptek na podstawie fałszywych dokumentów zapotrzebowań. Czyste zapotrzebowania w tysiącach wystawiał zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA działający w grupie lekarz. Zapotrzebowania wystawiane były na rzecz jednej z kontrolowanych przez zatrzymanych przychodni lekarskich. Leki nie były przeznaczone dla pacjentów, ale do dalszej zyskownej hurtowej odsprzedaży. Poprzez współdziałającą w tym łańcuszku hurtownię farmaceutyków i medykamentów, skupione w nielegalny sposób z polskiego rynku leki, były zbywane do krajów europejskich.

Dopiero teraz, po zatrzymaniach, zgromadzone przez Delegaturę CBA w Białymstoku materiały trafiły do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku. Zatrzymani w prokuraturze usłyszą zarzuty m.in. sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów.

Jak ustalono od początku działalności, czyli od 2014 roku, rozbita przez CBA grupa mogła współpracować z ponad 6500 aptek i punktów aptecznych z całej Polski. Agenci CBA nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.


Źródło: Piotr Kaczorek, CBA
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mama #2506228 | 178.36.*.* 22 maj 2018 21:35

  O znikajacych z aptek lekach mowilo sie w Polsce od kilku lat. Smutne jest to, ze w tym procederze maczali palce lekarze, aptekarze i sluzba zdrowia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. sprawdzic wszystkich lekarzy #2506168 | 66.160.*.* 22 maj 2018 19:41

  ich prywatne gabinety do sprawdzenia ,stąd szpitale w długach bo ze wszystkiego okradli szpitale

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jak widać #2505943 | 88.156.*.* 22 maj 2018 11:11

  Dojna Zmiana dobrze doi - nawet w aptekach

  ! - + odpowiedz na ten komentarz