Czwartek, 17 stycznia 2019. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Znamy tegoroczny temat pracy maturanej

2018-05-04 11:59:48 (ost. akt: 2018-05-04 13:46:08)

Tęsknota - siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Z takim tematem musieli zmierzyć się maturzyści podczas egzaminu z języka polskiego.

Większość z nas majówkę kojarzy z krótkim odpoczynkiem nad jeziorem, czy spotkaniu ze znajomymi przy ognisku. Nie powie tego jednak większość maturzystów. Ci, już dziś zmierzyli się z pierwszym egzaminem. Na pierwszy ogień poszedł język polski.

Jak zwykle największą zagadką było ostatnie zadanie, czyli dłuższa forma pisemna. Uczniowie mieli do wyboru dwa tematy. Pierwszy - podobnie jak w ubiegłym roku - dotyczył "Lalki" Bolesława Prusa. "Tęsknota - siła niszcząca czy budująca ludzkie życie?" - z takim pytaniem musieli zmierzyć się maturzyści. Drugi temat to interpretacja wiersza Ernesta Brylla "Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają".

Sprawdziliśmy, jak z pierwszym egzaminem poradzili sobie absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie.

— Myślałem, że będzie o wiele ciężej. Miałem trochę problemów z wypracowaniem, bo była "Lalka", a akurat najmniej się uczyłem właśnie z "Lalki". Z kolei uważam, że pierwsza część była bardzo łatwa, bo akurat tekst mi się spodobał. Wszystko zrozumiałem i przy rozwiązywaniu nie miałem żadnego problemu — powiedział w rozmowie z nami Alexis Lefevre, który w Polsce jest dopiero od... trzech lat. — Jestem Francuzem. Przyprowadziliśmy się tutaj 3 lata temu. To bardzo ciekawe zdawać maturę z języka polskiego — mówi maturzysta. I dodaje: — Wystarczą dwa miesiące, żeby już umieć pisać i czytać. Przyjeżdżając do Polski tego nie umiałem.

Według Zuzanny Borowskiej tegoroczna matura mogła nieco zaskoczyć uczniów. — Wszyscy obstawiali raczej Wesele, albo coś z patriotycznym motywem, ale "Lalki"- nie wiem czy ktokolwiek się spodziewał.

— Taki trochę miałki temat. Bez szału, ale do napisania. Nie był trudny — ocenia Juliusz Domara.

— Liczę na to, że poszło mi dobrze. Była Lalka, także to mój temat. Jestem zadowolona i myślę, że będzie dobrze — przyznała Ewa Piwowarska.

Przypomnijmy, że już w poniedziałek maturzyści zmierzą się z egzaminem z matematyki. Później czeka na nich test z języka obcego, egzaminy ustne i te z dodatkowych przedmiotów.

Kuch
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Polak #2496162 | 188.146.*.* 4 maj 2018 22:24

  http://petycja.eu/petycja-o-wpisanie-kon stytucji-ojcostwa-jako-wartosci-chronion ej/

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ba-Yu-Ba-Yu #2496018 | 78.88.*.* 4 maj 2018 16:38

  Napiszę morze directly: humaniści, to ludzie neproducktywni. U nas w Japan mogą sobie coś czytać, jakiejś stories, ale na własny szyczenie. My przykładam znaczenie do kształcenia technicznego inżynierów i scientists i dla to przodujem we świecie w zawansowaniu technique. Dziwi się, że Polska tak duży kraj nie skonstruować swojego auta, tylko co najwyżej jakiś składać.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zorz #2495942 | 109.241.*.* 4 maj 2018 13:32

  Do "Nauczyciela: a może zapytasz po co w ogóle jest szkoła? Matura nie ma otwierać żadnych drzwi, tylko umysły, człowieku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Nauczyciel #2495939 | 109.241.*.* 4 maj 2018 13:26

   I na co Wam ta matura skoro nie otwiera nigdzie drzwi nie to co kiedys

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz