Wtorek, 7 kwietnia 2020. Imieniny Donata, Herminy, Rufina

SUPERHUMAN, czyli Alicja na medal

2018-04-27 20:05:58 (ost. akt: 2018-04-30 13:13:33)

Autor zdjęcia: Arch. prywatne

egoroczna edycja konkursu, w którym walczono o tytuł SUPERHUMANA, była okazją, by przekonać się, jak zdolni i ciekawi świata są studenci Wydziału Humanistycznego UWM. W czwartej odsłonie plebiscytu tytuł zdobyła Alicja Sławińska.

W uzasadnieni nominacji swojej kandydatki do tytułu SUPERHUMAN Katarzyna Witkowska, doktorantka językoznawstwa na UWM, stworzyła listę cech, jakimi powinien charakteryzować się idealny student kierunków humanistycznych. Jakie to cechy? Aktywność naukowa, gotowość do realizacji własnych pasji, wrażliwość społeczna, zaangażowanie w życie wydziału.

Jako przykład takiej idealnej studentki Katarzyna Witkowska przedstawiła Alicję Sławińską z polonistyki. Komisja konkursowa zgodziła się ze zdaniem językoznawczyni, bo w czasie Dni Humana to właśnie Alicję nagrodzono tytułem SUPERHUMAN.

Trzeba jednak przyznać, że komisja konkursowa łatwego zadania nie miała.

Już krótkie biogramy zgłoszonych do tytułu studentów i doktorantów robiły wrażenie. W finale konkursu znaleźli się bowiem nie tylko wzorowi studenci, zaangażowani w życie uczelni społecznicy, ale także pasjonaci, gotowi swoim hobby dzielić się z innymi. Poza zajęciami na uczelni mają czas na wolontariat, sport, opiekują się zwierzętami w schronisku, fotografują, tworzą, angażują się w politykę i działania na rzecz swoich społeczności.

Tę mnogość pasji i wyzwań, jakie stawiają przed sobą najlepsi studenci kierunków humanistycznych naszego uniwersytetu, podkreślała sama zdobywczyni tytułu.

— Jak widać po informacjach o finalistach konkursu, zainteresowania studentów naszego wydziału są bardzo różne. Trudno zatem powiedzieć, czym kierowała się komisja konkursowa — mówiła Alicja Sławińska. — Moją pasją jest fotografia i praca z tekstem.

Wybór studiów nie był więc przypadkowy. — Polonistyka pozwala na rozwijanie różnych kompetencji — stwierdza z przekonaniem.

Jednym z dowodów na to, że podjęcie studiów filologicznych było strzałem w dziesiątkę, jest fakt, że dzięki swoim zainteresowaniom badawczym Alicja znalazła także kolejną przestrzeń, żeby się rozwijać. Temat pracy licencjackiej okazał się bowiem nie tylko przepustką na kolejny etap studiów. Problemy dzieci z dysleksją zainspirowały ją do podjęcia współpracy z młodzieżą ze specyficznymi problemami w nauce. Prowadzi prywatne zajęcia, z których korzystają przede wszystkim dzieci z autyzmem oraz dysleksją.

Alicja nie ma wątpliwości, że polonistykę wybierają osoby, które mają w sobie pasję. I dodaje: — Wśród moich koleżanek jest wiele osób, które robią coś więcej poza studiowaniem, ale niekoniecznie chcą o tym głośno mówić.

Zresztą, jak przyznaje tegoroczna zdobywczyni tytułu SUPERHUMAN, ją samą do udziału w konkursie trzeba było trochę ponamawiać. Pierwszą próbę podjęto już rok temu, ale wtedy nie podjęła wyzwania.

— Teraz uznałam, że może to jest ten czas, żeby opowiedzieć o tym, co robię — mówi.

Poza uczelnią Alicja także nie zwalnia tempa.

— Zawsze powtarzam, że nie samymi studiami człowiek żyje. Poza zainteresowaniami naukowymi staram się rozwijać także na innych polach — opowiada.

I dodaje: — Współpracuję ze stowarzyszeniem Tanecznik w Jedwabnie, współorganizowałam festiwal folklorystyczny, dużo fotografuję. Staram się wszystkie te pasje łączyć.

A co w przyszłości? — Po studiach chciałabym kontynuować moją przygodę z tekstem. Chętnie podjęłabym pracę w jakimś wydawnictwie albo czasopiśmie. Mam też kilka innych pomysłów na siebie. Z całą pewnością nie chciałabym porzucić fotografii, bo to jest moja wielka pasja — odpowiada Alicja.

Poza głównym tytułem SUPERHUMANA komisja konkursowa wręczyła dwa równorzędne wyróżnienia. Zdobyli je Damian Giczewski i Katarzyna Romancewicz. Damian studia na logopedii łączy z pasją muzyczną — jest chórzystą i ma w tej dziedzinie wiele osiągnięć. Katarzyna Romancewicz z kolei o analizie i kreowaniu trendów dowiaduje się nie tylko ze swoich studiów, ale i z pracy w Erasmus Student Network.

dbp


Tegoroczni finaliści konkursu SUPERHUMAN::
Łukasz Czarnecki-Pacyński (dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze)
Martyna Stefaniak (lingwistyka w biznesie)
Klaudia Łada (filologia germańska)
Gabriela Bury (dziennikarstwo i komunikacja społeczna)
Kinga Adamska (filologia polska)
Alicja Sławińska (filologia polska)
Katarzyna Romancewicz (analiza i kreowanie trendów)
Franciszek Brzozowski (doktorant historii)
Damian Giczewski (logopedia)

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. JG #2497488 | 89.228.*.* 7 maj 2018 21:15

    do Paszkwil: Czasami lepiej milczeć niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Paszkwil #2492956 | 213.76.*.* 27 kwi 2018 21:17

    Niezbyt urodziwa ta młoda dama

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)