Sobota, 16 lutego 2019. Imieniny Danuty, Daniela, Juliany

Czas na ogród, czyli pani Izabella Gościcka radzi

2018-05-19 11:00:00 (ost. akt: 2018-05-14 11:26:35)

Autor zdjęcia: arch. prywatne

Piękny trawnik to marzenie niejednego właściciela ogrodu. Wymaga wielu zabiegów i odpowiedniego nawożenia.

Najlepsze rezultaty przy grabieniu trawnika daje metoda krzyżowa. Polega ona na grabieniu go najpierw wzdłuż, a później w poprzek terenu. Ułatwia to równomierny wzrost trawy i zapobiegnie temu, by była zbyt gęsta. W przypadku gotowego trawnika dobrze jest dodatkowo napowietrzyć glebę. Wystarczą do tego zwykłe widły lub aerator (wałek z kolcami). Z kolei najbardziej skuteczną metodą w walce z chwastami jest częste koszenie. Dzięki temu osłabiają się ich korzenie, można też je później łatwiej usunąć.

Teraz można posadzić w ogrodzie wieloletnie byliny, ja dosadziłam lilie. Jeśli mamy zaciszne, słoneczne miejsce na działce, w duże pojemniki możemy posadzić pelargonie rabatowe. Teraz w ogrodzie mamy dużo prac pielęgnacyjnych, dzięki którym będzie wyglądał ładniej latem. Trzeba uważnie przyjrzeć się, które krzewy trzeba podciąć, z których trzeba usunąć przemarznięte gałęzie.

Dobrze jest przykryć warstwą torfu borówkę amerykańską, dzięki temu będzie ładniej rosnąć i owocować. Teraz zakwaszamy glebę wokół rododendronów i hortensji. W każdym sklepie ogrodniczym można kupić specjalne, gotowe środki. Zakwaszenie pomaga we wzroście rośliny i zapewnia bujne kwitnienie. Optymalny poziom pH gleby w przypadku hortensji wynosi od 4,5 do 5,5. Ta roślina lubi wilgoć i żyzną glebę.

A nawozić ją trzeba od kwietnia do sierpnia co cztery tygodnie. Warto spojrzeć na skład nawozu. Najlepszy ma dużo mikroelementów, takich jak cynk, bor i żelazo. Liście są wtedy ciemnozielone, a roślina bujnie kwitnie. Nie wystąpi chloroza, która świadczy o niedoborach pewnych składników mineralnych.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Polonista #2508037 | 89.228.*.* 25 maj 2018 22:35

    Ple a nie pieli☺

    ! - + odpowiedz na ten komentarz