Sobota, 25 maja 2019. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Wielkie pasje pana Antoniego

2018-05-17 12:00:00 (ost. akt: 2018-05-14 11:03:09)

Autor zdjęcia: Ryszard Ulatowski

Antoni Bałaszewicz mieszka w Lipinkach pod Biskupcem Pomorskim. Jest „świeżym” emerytem, ale nie potrafi usiedzieć na miejscu. Młodzież i dzieci uczy grać na tradycyjnych instrumentach, pisze wiersze i... hoduje kozy. Jest ślusarzem, miał swój zakład. — Wyuczyłam zawodu 56 uczniów — nie kryje dumy.

Od najmłodszych lat kocha instrumenty dęte. Pasją zaraził rodzinę rodziny. Syn jest organistą, a wnuk Szymek doskonale radzi sobie z trąbką, pianinem i akordeonem. — Jestem samoukiem. Już jako młody chłopak pogrywałem w orkiestrze dętej OSP w Turznicy. W wojsku grałem na trąbce. Na tej samej gram do dzisiaj — opowiada.
Marzy o założeniu małej orkiestry dętej. Teraz uczy uczniów z Łąkorza nie tylko gry w zespole, ale również przyśpiewek.

— Chcę, by młodzi ludzie nie siedzieli tylko przy komputerze — dodaje.
Zespół pana Antoniego występuje podczas lokalnych uroczystości kościelnych. Doskonale wkomponowuje się w klimat imprez muzealnych w Łąkorzu organizowanych przez kustosza Jana Ostrowskiego.
Pan Antoni pisze też wiersze. Do dzisiaj, jak mówi ma ręcznie zapisanych 40 grubych brulionów.

Nasz bohater z ogromną pasją hoduje... kozy. Może opowiadać o nich godzinami.

— Jeden z moich znajomych wygrał na loterii małego koźlaka, którego nazwano Matołkiem. Nie wiedział co zrobić z kłopotliwą wygraną. Zadeklarowałem, że wezmę kózkę do siebie. I tak się zaczęło. Kozy są figlarzami. Prawdą jest, że skaczą na drzewa, a moje, to nawet na samochód wejdą — żartuje pan Antoni.
— Za moim dziadkiem trudno zdążyć. Mógłby na emeryturze trochę odpocząć, ale ciągle w głowie ma jakieś nowe pomysły — mówi Szymon Lenga, wnuk pana Antoniego.

Stanisław R. Ulatowski

Zobacz: Strefa 3 Młodości

Człowiek jest młody tak długo, jak długo czuje się młodo. Tworząc Strefę 3 Młodości kierowaliśmy się właśnie tą myślą. W każdą środę chcemy Wam dać mocną dawkę witamin, która pomoże Wam czuć się młodymi.
Strefa 3M to miejsce spotkań wszystkich, którzy czują, że mają w swoim życiu jeszcze wiele do zrobienia. Zapraszamy do nas. Nie w gości, ale jako współgospodarzy. Chcemy bowiem nie tylko pisać o Was. Chcemy też oddać Wam nasze łamy. Opowiedzcie nam swoją historię, pokażcie co was pasjonuje, jakie macie hobby.
Strefę 3 Młodości stworzyliśmy specjalnie dla Was. Ludzi młodych duchem, którzy potrafią cieszyć się życiem. Czekamy na Was. Doładujcie nas wszystkich swoją pozytywną energią.

Igor Hrywna
facebook.com/hrywna
i.hrywna@gazetaolsztynska.pl
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB