środa, 20 lutego 2019. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Tańczymy, występujemy i naprawde dobrze się bawimy

2018-04-30 16:00:00 (ost. akt: 2018-05-14 10:53:14)

Autor zdjęcia: Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

Emeryci tańczą zumbę, podróżują i kolekcjonują dobre doświadczenia. Swoimi pasjami zaraża ich Lidia Lejszo, prezes Jarockiej Akademii Trzeciego Wieku. Teraz przed nimi kolejny turniej tańca, a potem? Kolejne pasje do zrealizowania.

Choć istnieje od niedawna, bo powstała w 2012 roku, Jarockiej Akademii Trzeciego Wieku wciąż przybywa uczestników. W założeniu miała integrować emerytów z olsztyńskich Jarot, Pieczewa i Nagórek. Lidia Lejszo zarządza Akademią, ale też znalazła się w grupie roboczej, która ma powołać do życia radę seniorów działającą przy marszałku województwa warmińsko-mazurskiego.
Sama ma wiele pasji. Wśród nich jest malarstwo.

— Nie mam wykształcenia plastycznego — podkreśla Lidia Lejszo. — Malował mój ojciec i to wyjątkowo pięknie. To była jego pasja, choć był intelektualistą. Malowanie było jego sposobem na stres. Zawsze go podziwiałam, więc widocznie to on mnie zainspirował do tego, żebym kontynuowała jego zainteresowania. Obrazy malowała też moja siostra. Kiedy zaczęłam zajmować się seniorami, nieprzypadkiem pierwsze kroki skierowałam do Galerii Sztuki BWA. Chciałam stworzyć grupę malarską seniorów, żeby tam pod okiem profesjonalistów poznali techniki malarskie.

Grupa malarska przy Jarockiej Akademii Trzeciego Wieku powstała i działa aktywnie do dziś.
— Zawsze jednak byłam indywidualistką. Chciałam tworzyć po swojemu. Tak jak ja chcę i na swój własny sposób — podkreśla. — I teraz w wolnych chwilach, choć naprawdę ich brakuje, maluję i w ten sposób się odstresowuję. A nasza grupa malarska działa już sześć lat. Mało tego, mieliśmy już nawet wernisaż w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie.

Tematem jej obrazów są postaci. Maluje również pejzaże, ale zawsze bardzo indywidualnie podchodzi do technik malarskich. Dzięki temu jej obrazy mają charakterystyczny styl, którego nie zapożyczyła od innych autorów.

Grupa malarska była jedną z wielu, których była inicjatorką. Uwielbia taniec, więc postanowiła szukać przestrzeni, w której będzie mogła zrealizować ten pomysł. Znalazła miejsce, instruktora Piotra Mastalerka i teraz zachęca innych, żeby w tej dziedzinie spróbowali swoich sił.
— Stworzyłam grupę zumba gold. Tańczymy, występujemy i naprawdę dobrze się przy tym bawimy — zapewnia Lidia Lejszo. — Mamy za sobą pierwszą edycję Jarockiego Festiwalu Tanecznego „Podróż do krainy tańca”. W tym roku druga edycja odbędzie się w listopadzie. I będzie miała jeszcze szerszą formułę. Uczestnikami są seniorzy. Ostatnia edycja zgromadziła wszystkie olsztyńskie kluby taneczne z Olsztyna, a festiwal trwał kilka godzin. I udało nam się zdobyć złoty medal!
W czasie zajęć, które odbywają się dwa razy w tygodniu, bawią się tańcem. Szukają pomysłów na stroje i kolejne układy. Bo kto powiedział, że seniorzy nie mogą rozwinąć skrzydeł? Mogą. I to robią.
Kajot

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB