Wtorek, 11 grudnia 2018. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Bukmacherzy z licencją na zakłady korzystają na zmianach prawnych

2018-04-16 14:04:18 (ost. akt: 2018-04-16 13:47:12) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Bukmacherzy działający w Polsce zgodnie z przyznanym zezwoleniem znacząco zwiększają swoje udziały w polskim rynku zakładów. Bukmacherzy działający bez potrzebnego zezwolenia wypierani są z rynku.

Czy zakłady bukmacherskie w Polsce są legalne? Jaki wpływ na branżę miała nowelizacja prawa przeprowadzona w grudniu 2016 roku (nowe prawo zaczęło obowiązywać od kwietnia 2017 roku)? Odpowiadamy, jak teraz wygląda sytuacja.

Legalność „bukmacherki”

Odpowiedź na najważniejsze pytanie jest prosta: tak, korzystanie z usług bukmacherów jest w Polsce legalne, ale tylko w niektórych firmach. Pozostali bukmacherzy, którzy nie dostosowali się do wymogów polskiego prawa i nie otrzymali licencji, nie mogą na naszym rynku funkcjonować legalnie. Ponadto, strony tych firm są blokowane na terenie Polski. Weryfikacja legalności bukmachera jest na szczęście bardzo łatwa – wystarczy sprawdzić czy nazwa firmy znajduje się na liście legalnych bukmacherów, która prezentowana jest na oficjalnej stronie rządowej.

Otrzymanie potrzebnego zezwolenia wydaje się być dość skomplikowaną i długo trwającą procedurą, dlatego bukmacherzy posiadający obecnie taką licencję zdominowali rynek zakładów w Polsce. Dostęp do rynku dla pozostałych firm został natomiast zamknięty. Prawdopodobnie skromna liczba legalnych bukmacherów jest jedynie zjawiskiem tymczasowym, ponieważ przewiduje się, że wielu zagranicznych bukmacherów będzie również ubiegało się o licencję pozwalającą na dostęp do naszego rynku zakładów, a niektóre firmy ponoć już złożyły wniosek o przyznanie takiego zezwolenia. Wzrost liczby legalnych bukmacherów wydaje się więc być kwestią czasu.

Legalni bukmacherzy powinni oferować swoim klientom wyłącznie zakłady bukmacherskie (nie mogą oferować kasyna czy pokera), strony internetowe takich firm powinny być dostępne w języku polskim, bukmacherzy powinni posiadać polską domenę internetową .pl, informować graczy o możliwości uzależnienia od zakładów oraz spełniać wiele innych rygorystycznych wymagań. Już sam fakt wypełnienia przez bukmacherów tych podstawowych wymogów pozwala graczom wstępnie ocenić, którzy bukmacherzy działają zgodnie z prawem. Definitywnym potwierdzeniem co do legalności bukmachera powinno być jednak sprawdzenie czy nazwa firmy znajduje się na oficjalnej liście legalnych bukmacherów, o czym pisaliśmy wcześniej.

Czy rzeczywiście mniejszy wybór bukmacherów?

Przed zmianami prawnymi wiele osób korzystało z usług najróżniejszych zagranicznych bukmacherów, których w Internecie działało mnóstwo. Po wprowadzonych zmianach, wiele osób uważa że wybór dostępnych firm bardzo się zmniejszył. Jednak to podejście do sprawy nie jest do końca właściwe, ponieważ wiele z dostępnych wcześniej firm bukmacherskich nie odprowadzało w Polsce podatków i nie były to firmy działające zgodnie z polskimi przepisami prawa, a graczom za korzystanie z usług takich bukmacherów groziły poważne kary (choć rozróżnienie legalnych bukmacherów wcale nie było takie proste i wielu graczy korzystało z usług firm bez polskiej licencji zupełnie nieświadomie). Po wprowadzeniu ostatnich zmian, strony firm bez licencji są blokowane, co z jednej strony może wydawać się ograniczeniem dostępu do oferty tych bukmacherów, ale z drugiej strony chroni graczy przed nieświadomym korzystaniem z usług firm bez licencji, a tym samym przed potencjalnymi karami za udział w zakładach bez zezwolenia.

Dlatego wrażenie że liczba dostępnych bukmacherów radykalnie zmniejszyła się nie jest do końca prawidłowe, ponieważ to nie liczba legalnych bukmacherów uległa zmniejszeniu, a jedynie dostęp do firm działających w Polsce bez zezwolenia został ograniczony.

Co jeszcze uległo zmianie

Temat zmian na rynku bukmacherskim z pewnością nie został jeszcze wyczerpany. Wprowadzone ostatnio zmiany nie odbiły się wyłącznie na bukmacherce, ale także na innych gałęziach hazardu, zarówno tego dostępnego w Internecie, jak i dostępnego „fizycznie”. Po wejściu w życie nowych przepisów z ulic polskich miast zniknęły automaty do gier, których widywało się naprawdę dużo. Zmiany objęły także kwestię internetowego kasyna, na które to został przyznany monopol państwu.

Dość istotna zmiana dotyczy również reklamy legalnych zakładów bukmacherskich, która choć z dość dużymi ograniczeniami, to jednak została dopuszczona. W godzinach nocnych możemy więc coraz częściej zauważyć w telewizji reklamy legalnych firm bukmacherskich.
Choć prawo hazardowe uległo w ostatnim czasie prawdziwej rewolucji, to już teraz nie brakuje osób, które oczekują kolejnych zmian. Bardzo często podnoszony jest temat zmiany rodzaju lub przynajmniej stawki opodatkowania zakładów (aktualnie jest to podatek obrotowy w wysokości 12%).

Zastosowanie w tej kwestii korzystniejszych dla bukmacherów i graczy regulacji mogłoby bowiem spowodować znaczący wzrost nowych bukmacherów występujących o licencję.
Być może w przyszłości będą miały miejsce kolejne nowelizacje prawa, ale czy tak się stanie pozostaje na dzień dzisiejszy zagadką.

Korzystając z usług bukmacherów, zawsze pamiętaj o ryzyku uzależnienia i graj odpowiedzialnie (zakłady dostępne są wyłącznie dla osób pełnoletnich).
Polub nas na Facebooku:

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. wirtualnybukmacher.pl #2588450 | 91.238.*.* 25 wrz 2018 11:43

    Doskonały tekst o branży obecnie.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz