środa, 20 lutego 2019. Imieniny Anety, Lehca, Leona

Cena litra benzyny blisko piątki

2018-04-12 17:00:36 (ost. akt: 2018-04-12 13:18:58)

Autor zdjęcia: Arch. GO

Nowa opłata emisyjna ma wejść w życie od 1 stycznia 2019 roku i nie odbije się na cenie paliw. Tak nas zapewniano jeszcze w marcu. Jednak cena litra benzyny zbliża się szybko do 5 złotych.

W naszym województwie paliwo jest bardzo drogie. Nie wiem dlaczego, skoro jesteśmy biednym społeczeństwem — ocenia Marcin Łosiak, mieszkaniec Olsztyna. — Nie kupuję Pb 98, bo jest dla mnie za droga. Ale jak rośnie cena jednej, to i drugiej. Więc wkrótce pewnie i ta tańsza dobije do 5 złotych. Już teraz widziałem, że na niektórych stacjach Pb 95 kosztuje nawet 4,96 zł za litr. Paliwo coraz droższe, jedzenie, usługi, wszystko. A zarobki stoją w miejscu — dodaje zirytowany.

A nas zapewne wkrótce dobiją kolejne podwyżki cen żywności, które i tak stale rosną.
— Kiedy drożeje paliwo wszystko drożeje. Nie tylko żywność, ale wszystko, co wymaga transportu — dodaje Renata Studniak, mieszkanka Szczytna.

A już teraz mamy paliwo, którego koszt jest dużym obciążeniem dla domowego budżetu.
— W Polsce mamy najdroższe paliwo w Europie, chociażby proporcjonalnie do naszych zarobków — uważa Rafał Szukis, mieszkaniec Lidzbarka Warmińskiego. — U nas są niskie zarobki, a wysokie ceny paliw. A już nie mówiąc o Stanach Zjednoczonych, gdzie chyba nawet mleko jest droższe od paliwa.

Obecnie w cenie paliwa jest akcyza, opłata paliwowa i VAT. Te podatki znacząco podwyższają jej cenę. W przypadku Pb 95 wszystkie podatki wynoszą aż 59 proc. jej ceny. Bardzo ważną częścią ceny jest też opłata paliwowa. Te pieniądze trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego oraz Funduszu Kolejowego i finansują m.in. inwestycje drogowe i kolejowe. Teraz dojdzie nowa — opłata emisyjna, o której pisaliśmy już w marcu. 20 marca rząd przyjął projekt ustawy wprowadzającej nowy podatek paliwowy. Stawka opłaty emisyjnej ma wynieść 8 groszy od litra benzyny i oleju napędowego. Gdy doliczymy do tego podatek VAT, ceny paliw skoczą o ponad 10 groszy na litrze. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.

Aż 85 proc. pozyskanej w ten sposób kwoty trafi do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a pozostałe 15 proc. — do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Ten ostatni ma wykorzystać środku na rozwój elektromobilności w Polsce, czyli zakup m.in. aut elektrycznych. Z kolei NFOŚiGW zainwestuje pieniądze w walkę ze smogiem i poprawę jakości powietrza.

— Paliwo, papierosy czy wódka to obszary, gdzie zawsze szuka się dochodów do budżetu. Skoro z jednej strony rozdaje się pieniądze, to trzeba je też skądś pozyskać. A skoro nie można o tym mówić wprost, to szuka się szczytnych celów, jak np. walka ze smogiem — mówi dr Waldemar Kozłowski, ekonomista z UWM.

I dodaje: — W przyrodzie nic nie ginie. Jeśli komuś coś dajemy, to innym trzeba zabrać. I każdy rząd ma prawo do tego, żeby spełniać cele gospodarcze, ale czy one są dobre dla gospodarki? To już inna kwestia. Ja zawsze podkreślam, że najlepiej jak podatków jest jak najmniej.

I choć koncerny paliwowe zapewniają, że ceny nie będą rosnąć, to rzeczywistość wygląda inaczej. Czują to już kierowcy w portfelach.

kajot, pj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (35) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hp #2484561 | 94.254.*.* 15 kwi 2018 00:55

  i co z tego? Ważne że nagrody są.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. było #2484062 | 89.229.*.* 13 kwi 2018 21:38

  już blisko 6 -ki za PO

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Kierowca #2483831 | 84.138.*.* 13 kwi 2018 16:15

  Czym bedzie drozsze paliwo w Polsce , to tym bardziej bedzie slabsza jego jakosc , Poniewaz teraz do paliwa dolewaja wode , A jak bedzie drozsze to tym bardziej Bedzie wiecej wody niz paliwa !

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Dobromir #2483740 | 37.47.*.* 13 kwi 2018 13:38

  Na każdym zadupiu jest drogie paliwo dlatego takie ceny w Olsztynie , Ja tankuje w Ostudzie taniej zawsze praktycznie o 40/60 gr na lit. niż na PGR Olsztyn

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Heh #2483682 | 13 kwi 2018 12:22

  Łosiu wszelkie dobra są dla ludzi posiadających środki finansowe a że są ludzie biedni średniacy i bogaci to nie znaczy że dla biednych są dobra luksusowe tak jest na całym świecie i niestety Łosiu musisz się z tymi pogodzić nikt nie będzie ci sprzedawał benzyny po 2 zł bo tobie 5 jest za drogo mnie też nie stać na nowego Mercedesa bo za drogi i nie rozpaczam . Pozdrawiam

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (35)