Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Urszula Pasławska: "Rząd nie chce finansować reformy edukacji"

2018-04-10 16:41:44 (ost. akt: 2018-04-10 17:15:55)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Pod koniec lutego Urszula Pasławska zapytała przedstawicieli ministerstwa edukacji o wysokość środków z budżetu państwa otrzymanych przez samorządy województwa warmińsko-mazurskiego z przeznaczeniem na dofinansowanie realizacji reformy edukacji. Wnioskami po lekturze odpowiedzi ministerstwa podzieliła się na swoim blogu.

— Rząd PiS rękami minister Anny Zalewskiej zafundował Polakom reformę edukacji, za którą płacą samorządy — pisze posłanka PSL na swoim blogu. I wylicza: — W naszym województwie tylko 16 ze 116 gmin dostało dofinansowanie z budżetu państwa na niezbędne remonty budynków szkół! Jedynie 35 otrzymało pieniądze na wypłacanie odpraw nauczycielom, choć 1,1 mln zł na cały region okazało się kroplą w morzu potrzeb.

Jak zauważa Pasławska, szkoły w niektórych powiatach naszego regionu nie doczekały się nawet symbolicznego wsparcia. Tak było w przypadku powiatu olsztyńskiego, gołdapskiego czy węgorzewskiego.

Tymczasem, zdaniem Urszuli Pasławskiej... — Samorządy nie mogą z własnych budżetów finansować cudzych kosztownych pomysłów. Będziemy więc domagać się pełnych rekompensat poniesionych przez nie wydatków z budżetu państwa.

Koszty reformy edukacji w Olsztynie zostały przez władze miasta oszacowane na około 3 miliony. 2,4 mln zł pokrył budżet miasta. Rząd, jak zauważa posłanka PSL, przekazał czterokrotnie mniej, czyli zaledwie 600 tys. zł.

— W gminie Kurzętnik na wdrożenie reformy wydatkowano 2 mln złotych — odnotowuje Pasławska. I dodaje: — Za te pieniądze można zbudować od podstaw 20 kilometrów dróg.

Zdaniem Urszuli Pasławskiej na pochwałę zasługują szefowie samorządów, którzy sobie poradzili z udźwignięciem kosztów reformy.

— Polskie Stronnictwo Ludowe już dwa lata temu alarmowało, że reforma edukacji spowoduje chaos w edukacji i obciąży finansowo samorządy — pisze Pasławska. — Taki właśnie był cel — osłabienie samorządów akurat w roku wyborów samorządowych. Dlatego będziemy konsekwentnie domagać się od rządu pełnego sfinansowania kosztów reformy edukacji, czyli wypłacenie samorządom pełnych rekompensat poniesionych wydatków — podsumowuje posłanka PSL
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (36) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PiS oszukało suwerena #2482875 | 83.0.*.* 12 kwi 2018 09:41

  Oszczędzają na szkołach i dzieciach - mają na nagrody :-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Rogata żaba #2482710 | 83.9.*.* 11 kwi 2018 23:07

  Jest takie stare powiedzenie JEŚLI NIE POTRAFISZ NIE PCHAJ SIĘ NA AFISZ. I to powinno być kredo dla tej kobiety ze zdjęcia.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. PSL-nie głosuję #2482607 | 83.6.*.* 11 kwi 2018 20:38

  PSL to partia dzieląca wyborców, sprzyjająca swoim aparatczykom. Z całą pewnością PSL-owcy nie myślą o dzieciach i nauczycielach. Pasławska to na każdy temat te wywiady daje. Czyli jak ktoś tak o wszytkim to o NICZYM.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Kokolino #2482524 | 89.228.*.* 11 kwi 2018 19:08

  Droga Urszulo nie pal głupa, że jesteś z ludźmi...jak PSL z PO chciało likwidować przedszkole nr 5 to Urszula wjeżdzała nocną porą i głównych strajkowiczów do auta zapraszała na rozmowy wychowawczze .Teraz śmieję się z tych nauczycielek , które podlizują się tej dwulicowej pani....nie chce mi się tu pisać o Urszuli bo PSL w Biskupcu jest mocny...paniu Ulu niech mąż nie wykorzystuje na maksa swoich ratowników medycznych w Szczytnie ...niech zapewni im podstawowe waruni ki do pracy

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. wymyslec deforme i ozrzucic wprowadzenie na s #2482412 | 193.46.*.* 11 kwi 2018 16:01

  wymyslec deforme i ozrzucic wprowadzenie na samorzad.....a przed wyborami samorządowymi krytykować samorząd za sytuacje w TVPiS taki plan Jarusia Małego

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (36)