środa, 23 stycznia 2019. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Na znaczkach jest cały świat. Filatelistyczna wystawa w Olsztynie [ZDJĘCIA]

2018-04-09 16:00:13 (ost. akt: 2018-04-09 16:28:30)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Do piątku w budynku poczty przy ul. Pieniężnego można oglądać ogólnopolską wystawę z okazji 665-lecia Olsztyna i 100-lecia Niepodległości. Znaczki i historie, które opowiadają, są arcyciekawe. 
Można też wziąć udział w konkursie.

Mamy czas rocznic. W tym roku przypadają nie tylko 665 urodziny Olsztyna i 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Swoje święto obchodzi też Poczta Polska, która powstała 460 lat temu — przypomniał Waldemar Zwierko, dyrektor regionu sieci Poczty Polskiej w Olsztynie.

Z kolei 250 lat temu pocztę na Warmii erygował biskup Ignacy Krasicki. Poczta służyła mieszkańcom Warmii za darmo do 1772 roku, czyli do pierwszego rozbioru.

9 kwietnia w budynku przy ul. Pieniężnego 21 (który pełni swoją funkcję niezmiennie od ponad 130 lat) otwarto ogólnopolską wystawę filatelistyczną z okazji jubileuszu Olsztyna i 100-lecia Niepodległości. Uroczystość otwarcia poprowadził Roman Przybyła, prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgu Polskiego Związku Filatelistów. Obecni byli także prezydent miasta Piotr Grzymowicz, ks. Edward Goliński wstępujący w imieniu metropolity warmińskiego oraz Barbara Strzymińska-Zdanewicz z Białegostoku, regionalny koordynator ds. filatelistyki Poczty Polskiej.


Jak się okazuje, prawie każdy zbierał znaczki. Przyznał się do tego prezydent Grzymowicz. Wspomniał, że znaczki wydawane przez Pocztę Polską były bardzo piękne i że swoją kolekcję przechowuje do dziś. Znaczki zbierał także dyrektor Zwierko. Zaznaczył jednak, że dzisiejszą młodzież bardziej interesują karty piłkarskie, a nie znaczki.

— Na wystawie swoje zbiory prezentuje 41 wystawców — mówił prezes Przybyła.

— Tematyka kolekcji dotyczy historii oraz historii poczty. Z okazji wystawy ogłaszamy dwa konkursy. Pierwszy dla zwiedzających, którzy mogą wybrać najciekawsze ich zdaniem obiekty, drugi na jubileuszowy znaczek o Olsztynie.

Na filatelistycznej wystawie w Olsztynie po raz kolejny można zobaczyć, że na znaczkach jest cały świat. Nie tylko dlatego, że pochodzą z najodleglejszych stron kuli ziemskiej. Znaczki opowiadają o odkryciach geograficznych, o sztuce, o kolei, a więc o pociągach, dworcach i mostach, o miastach, o latarniach morskich, o wybitnych postaciach historii.

Mnie zainteresowały znaczki dotyczące Zakonu Kawalerów Maltańskich, ponieważ działam w fundacji Pomoc Maltańska — powiedział Jarosław Tokarczyk, prezes Grupy WM, wydawcy „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego”.

O losach ludzi opowiadają też koperty i kartki pocztowe z adresami poczt polowych, wielkich miast i małych miasteczek. Dzisiaj znaczki nakleja się w prawym rogu koperty. Kiedyś można było je nalepiać na całej powierzchni. Zmieniały się też stemple pocztowe. Kiedyś zamiast nazwy miasta na znaczku odbijano jego numer pocztowy. Filatelistyka to cała wiedza.

wystwa znaczków

— Serdecznie zapraszamy na wystawę uczniów szkół podstawowych i średnich — zachęcał prezes Roman Przybyła. — Na miejscu będą członkowie naszego związku, którzy oprowadzą zwiedzających i odpowiedzą na ich pytania.

Wystawa jest czynna w godz. 10-17 do piątku włącznie. Trzeba się więc pospieszyć, podobnie jak z udziałem w konkursie na znaczek o Olsztynie. Mogą wziąć w nim udział uczniowie do 18 roku życia, studenci oraz inne osoby dorosłe. Termin składania prac mija w czwartek (szczegółowe informacje pod numerem telefonu 501 970 828).

Kiedy ostatnio Olsztyn był zaprezentowany na znaczku? — pytam obecnych na wernisażu olsztyńskich filatelistów.
— Na pewno w 1954 roku — odpowiada Ryszard Satława.

Jego kolega Piotr Kuskowski przynosi katalog. Jest Olsztyn — z Wysoką Bramą, zamkiem i katedrą — w wizji genialnego grawera Czesława Słani. Znaczek ukazał się w serii „500-lecie powrotu Pomorza”. Drugi raz Olsztyn znalazł na znaczku w 1971 roku. Była to seria „Na szlaku Kopernika”. Olsztyn na znaczku symbolizował zamek. Na tzw. przywieszce znalazło się astrolabium. Ostatni polski znaczek z Olsztynem ukazał się prawie 50 lat temu.

mzg

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. mm #2481347 | 89.228.*.* 10 kwi 2018 09:55

    cyt "Ostatni polski znaczek z Olsztynem ukazał się prawie 50 lat temu." Czyżby? A nie było w latach chyba 80-tych takiego malutkiego znaczka z planetarium? Taki zielonkawy, grafika...

    ! - + odpowiedz na ten komentarz