Sobota, 7 grudnia 2019. Imieniny Agaty, Dalii, Sobiesława

Olsztyn — miasto czerwonych latarni?

2018-04-04 19:06:42 (ost. akt: 2018-04-04 19:30:54)

Autor zdjęcia: Archiwum GO/zw

W czasie świąt na polskich drogach doszło do 180 wypadków, w których zginęło 17 osób, a 232 zostały ranne. Zatrzymano też 651 nietrzeźwych kierowców. W Olsztynie, jak mówią mieszkańcy, też nie brakuje niebezpiecznych miejsc.

Zobacz także: Kierowca o bezmyślności pieszych w Olsztynie: "O mało nie zabiłem człowieka na Sielskiej" Zdjęcie jest ilustracją do treści Skontaktował się z nami pan Robert, kierowca z Olsztyna. I opisał sytuację, w której brał udział w wtorek (27.03) wieczorem na ul. Sielskiej. Jak wynika...
Zobacz także: Policja podsumowuje Wielkanoc na drogach regionu. Nie obyło się bez tragedii Policja podsumowuje Wielkanoc na drogach regionu. Nie obyło się bez tragedii Podsumowanie policyjnej akcji nie wygląda dobrze. Ze wstępnych danych wynika, że od piątku (30 marca) do poniedziałku (2 kwietnia) w naszym regionie doszło...
Po śmierci młodej kobiety na skrzyżowaniu ul. Synów Pułku i Orłowicza olsztyniacy domagali się zmian w tamtym miejscu. Zaczęli też wskazywać więcej niebezpiecznych punktów. Czy rzeczywiście czekają nas zmiany?

— We wtorek 27 marca skrzyżowanie ulic Synów Pułku i Orłowicza monitorowali członkowie komisji bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wśród nich byli przedstawiciele policji drogowej z Komendy Wojewódzkiej Policji oraz miejskiej — mówi Paweł Pliszka, rzecznik Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie.
I dodaje: — Oceniali m.in. prawidłowość oznakowania, widoczność i stan techniczny drogi. Są one prawidłowe. Zalecili też, aby zarządca drogi podjął działania zmierzające do wykonania aktywnego przejścia dla pieszych. Wykonanie takiego przejścia będzie zależało od możliwości finansowych ZDZiT i konieczności znalezienia niezbędnych środków.
Koszt wybudowania takiego przejścia, to około 130 tys. zł. Obecnie w Olsztynie funkcjonuje pięć aktywnych przejść dla pieszych: dwa na ul. Dworcowej i trzy na ul. Sielskiej. I ratują życie. Niedawno pisaliśmy o sytuacji pana Roberta, który zahamował tuż przed przejściem na ul. Sielskiej tylko dlatego, że zobaczył świecące się na jezdni punkty. Człowieka na środku pasów już nie.

Na nasz facebookowy profil trafił też film nagrany przez jednego z czytelników. Widać na nim, jak autobus komunikacji miejskiej przejeżdża na czerwonym świetle przed maską samochodu autora. Czy wobec kierowcy autobusu zostaną wyciągnięte jakiekolwiek konsekwencje?

— Nie mamy uprawnień do kontrolowania prawidłowych i zgodnych z kodeksem drogowym zachowań kierowców autobusów i motorniczych. Jeżeli otrzymujemy taki sygnał od innych uczestników ruchu, to przekazujemy go policji oraz ewentualnie operatorowi — wyjaśnia Paweł Pliszka.

I podkreśla: — Nie stosujemy kar w stosunku do kierowców w żadnym przypadku. Umowy na wykonywanie usług mamy podpisane z operatorami i to ich obciążamy ewentualnymi zobowiązaniami za nieprawidłową realizację usługi.

Okazuje się, że w Olsztynie takich sytuacji nie brakuje. Według mieszkańców jest niebezpiecznie, a na dodatek sygnalizacja świetlna nie działa tak, jak powinna.

— Prawoskręt z Obiegowej w Pstrowskiego (tak, wiem, że nazwa ulicy została zmieniona). 7 minut czekania jako pierwsza — pisze pani Monika. — A potem zdziwienie, że ludzie nie respektują późnego żółtego i robią wszystko, żeby tylko zdążyć przejechać. Wcale nie dziwię się kierowcy autobusu. Gdyby zatrzymał się na światłach złapałby niemałe opóźnienie, co zdenerwowałoby pasażerów czekających na przystanku.

Pan Krzysztof widzi takie sytuacje bardzo często. — Olsztyn to miasto czerwonych latarni i nie można się dziwić, że ludziom puszczają nerwy — uważa. — Ostatnio stałem ponad 3 minuty na prawoskręcie!

— Nie neguję błędu kierowcy autobusu, bo jest oczywisty. Nie zwalnia to natomiast z myślenia kierowców, jak i pieszych, mających zielone światło — pisze pan Emil. — Najłatwiej jest wjechać czy wejść, mając zielone, ale co z tego? Życie można stracić w ułamku sekundy. Zanim wykonasz ruch, włącz myślenie!

— Urzędnicy zafundowali nam paraliż komunikacyjny, wciskają nam na siłę nierentowną i mało sprawną komunikację miejską, obarczają winą kierowców i twierdzą, że po ich stronie wszystko jest dobrze — pisze pan Tomasz.
I dalej: — Dlatego kierowcy radzą sobie, jak mogą, w tym całym bałaganie. Ktoś tam obwinia kierowców autobusów... Tak, to racja, że łamią przepisy i zasadniczo powinni być za to karani mandatami, ale czy za to nie powinien odpowiadać ktoś, kto sporządził im grafik przejazdów? Ktoś na siłę chce pokazać, że komunikacja miejska jest szybsza i skuteczniejsza od prywatnego transportu i widać tego efekty. Na razie ulice przypominają posiekane szynami betonowe place, a zza drutów wiszących nad głowami niedługo nie zobaczymy słońca. Nawet plaże chcą nam zabetonować i odeskować. Piękny widok!

pj

Na polskich ulicach giną tysiące. To piesi, ale też kierowcy

Chcemy to zmienić. Ruszyliśmy z akcją #bezpieczneGOdnia. Bo edukacji potrzebują wszyscy. Nie tylko kierowcy, ale też rowerzyści czy piesi, którzy często nie uważają na swoje bezpieczeństwo.

Ruszyliśmy z akcją #bezpieczneGOdnia!Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (61) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Alan #2478730 | 81.190.*.* 5 kwi 2018 21:18

  Gdyby te komentarze czytali włodarze miasta i kierownictwo zdzitu to może by to coś pomogło i zmieniło się w Olsztynie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jol #2478658 | 83.9.*.* 5 kwi 2018 19:47

  lekiem na powrót do normalności jest zmiana gospodarza miasta które pod wieloma względami jest najgorzej zarządzanym miastem w Polsce -to jest moja opinia i tych co olewają gazete niemiecką

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. witciu #2478620 | 109.241.*.* 5 kwi 2018 18:33

  tam gdzie jest rondo na baltyckiej powinien byc wiadukt ci co jada baltycka do centrum dolem a ci z alteleryjskiej gora w strone dajtek to super bylby projekt i wielu zadowolonych kierowcow

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. witciu #2478613 | 109.241.*.* 5 kwi 2018 18:29

  wiem ze kasy brak i czasemmalo wykonalne ale mniej skrzyzowan nie inwestujcie w olsztynie w linie tramwajowe tylko w wiadukty taki jak obiegowa z zolnierska teraz super tam sie jezdzi

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. witciu #2478608 | 109.241.*.* 5 kwi 2018 18:27

  zgadzam sie olsztyn czerwonych swiatel ,,,gdzie jedziesz czerwone porazka !!1

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (61)