środa, 16 stycznia 2019. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Pozwali ich do sądu za sierp i młot

2018-03-23 17:47:13 (ost. akt: 2018-03-23 17:58:42)

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

Nam powinni medal dać, bo odkryliśmy coś, co Dunikowski schował z boku pomnika — mówi Władysław Kałudziński, który wraz Wojciechem Koziołem stanęli w piątek przed olsztyńskim sądem.

Przed olszyńskim Sądem Rejonowym ruszył wczoraj proces dwóch działaczy opozycyjnych z czasów PRL, którzy pomalowali czerwoną farbą olsztyńskie „szubienice”, jak zwyczajowo nazywa się pomnik wdzięczności Armii Czerwonej, który stoi w centrum miasta.

Władysław Kałudziński i Wojciech Kozioł w 2016 roku pomalowali czerwoną farbą znajdujące się na pomniku sierp i młot. To był ich wyraz protestu przeciwko symbolom komunistycznym, które znajdują się jeszcze w naszej przestrzeni publicznej.

Prokuratura i policja nie dopatrzyły się w tym przestępstwa. Jednak Zarząd Dróg Zielni i Transportu, na zlecenie którego specjalistyczna firma z Kisielic usnęła farbę, zażądał zwrotu kosztów czyszczenia pomnika. Chodzi o 1200 złotych. Kałudziński i Kozioł odmówili zapłaty i sprawa trafiła do sądu.

— Jeżeli nie było przestępstwa, to nie powinno być kary — uważa Władysław Kałudziński. — Jeżeli policja i prokuratura, które prowadziły w tej sprawie dochodzenie, umorzyły ją z powodu braku przestępstwa, to nie wiem, dlaczego nas teraz obciążają kosztami. My tylko uzewnętrzniliśmy to, co nie było dotychczas widoczne. Teraz mieszkańcy widzą ten sierp i młot. Wojtek poprawił i pomalował sierp i młot już lepszą farbą (po wyczyszczeniu pomnika Wojciech Kozioł ponownie pomalował sierp i młot – red.), bo przedtem – można powiedzieć – spartaczyliśmy tę robotę.

— Nam powinni medal dać, bo odkryliśmy coś, co Dunikowski schował z boku pomnika. Pewnie się wstydził tego sierpa i młota — stwierdził były działacz opozycji.

— Prosiliśmy wiceprezydenta zaraz po dokonaniu tego „haniebnego” czynu, żeby nie usuwał tej farby, bo zależało nam tym, żeby mieszkańcy Olsztyna widzieli, że w centrum miasta mamy zakazane polskim prawem symbole państwa totalitarnego. Myślę, że większość mieszkańców miasta nie wiedziała, że jest tam sierp i młot — dodał Wojciech Kozioł.

Byli działacze kwestionują kwotę, której żąda ZDZiT za usunięcie farby. — To kwota wzięta z sufitu — mówił Wojciech Kozioł. — Jeżeli zostaniemy zmuszeni do zapłacenia czegokolwiek, to chcemy zapłacić realną kwotę, ile to kosztowało naprawdę. Nikt nie zwrócił się do nas o usunięcie tej farby.

Podczas rozprawy pełnomocnik ZDZiT nie wyjaśnił, dlaczego instytucja miejska żąda kwoty 1200 zł. Dlatego sąd, chcąc poznać dowody, odroczył rozprawę do 20 kwietnia.

Jak ustaliliśmy, wynajęta przez ZDZiT firma nie tylko usunęła farbę z sierpa i młota. Przy okazji zostały też oczyszczone inne fragmenty pomnika, który później został zabezpieczony specjalnymi środkami, które pozwalają usuwać różnego rodzaju graffiti. W sumie firma wystawiła fakturę na prawie 4 tysiące złotych, w tym 1200 złotych kosztowało usunięcie czerwonej farby.

We wrześniu 2017 roku Wojciech Kozioł ponownie pomalował sierp i młot, a w styczniu tego roku rozwiesił na pomniku transparent z napisem „Pomnik Wdzięczności za zniewolenie”. — Przyszedł już taki czas, żeby coś z tym zrobić — mówi, nie wykluczając, że znowu może mu przyjść stanąć przed sądem.

am
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (61) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. REK #2490342 | 80.53.*.* 24 kwi 2018 12:32

  Teraz to te dziady odważne. Za PRL nikt o takich "opozycjonistach" nie słyszał. Zwykłe dwa chamy mają decydować co ma stać a co ma nie stać w mieście.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Plastuś #2470517 | 37.47.*.* 25 mar 2018 17:55

  Uszatek ma dobre radary ;))

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Scigacz #2470477 | 94.254.*.* 25 mar 2018 17:22

  siedzi jeden idiota i wali durne komentarze. Nie ma rodziny, hobby czy co...ech:/ Wywalić ten zboczony pomnik - symbol zbiorowych gwałtów na polskich kobietach i niewolenia Polski przez pół wieku!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Jarek #2470385 | 176.58.*.* 25 mar 2018 14:36

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Kozioł, Kozioł pokaż rogi. A twój przydupas uszy!

 5. Ada #2470380 | 93.115.*.* 25 mar 2018 14:30

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Teraz mogą sobie pomalować jajca. Zbliżają się swięta jet okazja.

  Pokaż wszystkie komentarze (61)