Poniedziałek, 22 kwietnia 2019. Imieniny Łukasza, Kai, Nastazji

Zapalmy razem ogień wolności

2018-03-20 12:00:00 (ost. akt: 2018-03-20 12:23:46)

Autor zdjęcia: Wikipedia

Chcemy, aby każdy, kto chce, mógł się ogrzać przy Ogniu Wolności. Nie dosłownie, ale w przenośni. Dlatego chcemy sprowadzić do naszego regionu ogień z Grobu Nieznanego Żołnierza z Warszawy.

Szukając pomysłów na uczczenie 100-lecia Niepodległości, szukaliśmy tego, co łączy w sobie lokalny i ogólnonarodowy wymiar tego radosnego święta. Stąd w „Gazecie Olsztyńskiej” pojawił się cykl "100 Twarzy Niepodległej".

Przypominamy w nim sylwetki Warmiaków i Mazurów, którzy poświęcili swoje życie (bardzo często dosłownie), by na Warmii i Mazurach podtrzymać płomień polskości.

Na 8 marca przygotowaliśmy z kolei specjalną wkładkę poświęconą kobietom, które pielęgnowały polskość w ówczesnych Prusach Wschodnich i broniły przed germanizacją nie tylko swoje rodziny, ale też całą społeczność. W planach mamy kolejne publikacje.

Chcieliśmy jednak zrobić coś więcej, coś, co przybliży nam wszystkim Święto Niepodległości. Rozmawialiśmy o tym z samorządowcami, księżmi i społecznikami. Z rozmowy z Jackiem Kostką, prezesem Stowarzyszenia Polskich Miast Cittaslow i burmistrzem Górowa Iławeckiego, zrodziła się idea, która pozwoli wszystkim jeszcze mocniej przeżyć to radosne święto.

Chcemy, aby każdy mógł poczuć Ogień Wolności, który płonie przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Dlatego specjalna delegacja z naszego regionu przywiezie go do Elbląga, Ełku i Olsztyna. Stamtąd przekażemy go do każdego miasta i wsi, które zechcą przyjąć Ogień Wolności. O pomoc prosimy wszystkich ludzi dobrej woli.

Cieszy nas bardzo, że naszej inicjatywie przyklasnęło już wielu samorządowców i społeczników. Swoje wsparcie zadeklarowali arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński oraz Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.

Naszym mottem są słowa Jana Pawła II: "Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej" oraz marszałka Józefa Piłsudskiego: "Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości."

Igor Hrywna, redaktor naczelny „Gazety Olsztyńskiej”


Jarosław Tokarczyk, prezes Grupy WM, wydawcy „Gazety Olsztyńskiej”
Jacek Kostka, prezes Stowarzyszenia Polskich Miast Cittaslow, burmistrz Górowa Iławeckiego:
Nasza inicjatywa jest otwarta dla wszystkich. Nadal nad nią pracujemy. Do współpracy zachęcamy przede wszystkim wójtów, burmistrzów i starostów. Będziemy wdzięczni za wszystkie sugestie i pomoc przy organizacji naszego wspólnego święta.


Arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński: Odzyskana przez Polskę niepodległość była dla nas darem niebios i aktem sprawiedliwości dziejowej. Św. Jan Paweł II przypomina, że „Polska jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej. Miłości budowanej na prawdzie i na autentycznej trosce o dobro wspólne swoich obywateli. Miłości pozbawionej egoizmu i partykularnych, ciasnych interesów. Miłości gotowej do przebaczenia i pojednania. Miłości, której pierwszym imieniem jest pokój”.
W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości popatrzmy na jej dzieje i na jej dziś, by ją nadal kochać i dla niej pracować. Z całego serca wyrażam swoje poparcie dla akcji Ogień Wolności, organizowanej przez „Gazetę Olsztyńską”, która wpisuje się w szereg wydarzeń z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości i jest zaproszeniem aby na Warmii i Mazurach podtrzymywać ogień wolności.


Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski: Światło zawsze było znakiem nadziei i wolności. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku pozwoliło na wyjście z mroku kraju i narodu przez ponad sto lat pogrążonego w mroku zniewolenia. Odbudowując Ojczyznę Polacy na nowo uczyli się jak należycie spożytkować odzyskaną wolność, jak jej bronić. Nasze pokolenie przeżyło podobne doświadczenie wydostając się na wolność spod władzy systemu komunistycznego w 1989 roku.
Sprowadzenie na Warmię i Mazury ognia z Grobu Nieznanego Żołnierza to symboliczny, ale ważny gest. Ogień zawsze współtworzył i przyciągał wspólnotę. Dawał i nadal daje siłę oraz radość. Czy będzie to Betlejemskie Światełko Pokoju, czy olimpijska pochodnia, czy ognisko łączące harcerski krąg, zawsze będzie symbolem braterstwa i jedności — wartości, których tak bardzo potrzebuje dzisiejsza Polska.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. GieTek #2467240 | 94.254.*.* 21 mar 2018 08:01

  Żeby tylko z tego ognia pożaru nie było bo będzie samotna wyspa szczęśliwości w ogniu wolności.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pokolenie #2467178 | 83.9.*.* 21 mar 2018 06:00

  Kościół katolicki i wolność ?! komu ten kit , Co za podłość i obłuda , bandziory wyklęci i kościelni ,dali nam wolność i odbudowali Polskę po 2 wojnie światowej . Co ten biskup tu jakieś farmazony pi...... i ciemnotę wciska ? Wolność ! gdzie ona ? Płomień wolność ? dla kogo to ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Cud #2467045 | 31.0.*.* 20 mar 2018 20:40

   Teraz postkomuchy (byli działacze ZSMP) postawią w każdej zapyziałej mieścinie mauzoleum i będą czcić ,,Ognia"! Czego to ludzie nie wymyślą przed wyborami.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. aaa #2467010 | 89.229.*.* 20 mar 2018 19:35

   podobno w latach 45 - 89 Polska nie istniała, skąd więc te sto?

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. zadzior #2466963 | 188.146.*.* 20 mar 2018 18:23

    Wolność ty moja kochana! Tu w tym kraju cię nie ma i jest co raz mniej .Po kawałku powolutku ,nakazy ,zakazy, ograniczenia ,pozwolenia ,zezwolenia rozporządzenia,przepisy,ustawy . I to wszystko dla twojego dobra NIEWOLNIKU! O gdyby to spalić to zaiste zaświecił by płomień wolności.

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    Pokaż wszystkie komentarze (12)