Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Wyższe emerytury w Michelin

2018-03-20 17:10:00 (ost. akt: 2018-03-20 17:23:01)
Michelin jest liderem technologicznym światowej branży opon

Michelin jest liderem technologicznym światowej branży opon

Autor zdjęcia: Arch. Michelin

Rząd pracuje nad projektem wprowadzenia dodatkowych obowiązkowych programów emerytalnych dla pracowników. Ale niektórzy pracownicy w regionie już mogą korzystać z programu, który podniesie ich emerytury.

Pracownicze programy emerytalne (PPE) stanowią część dobrowolnego III filaru emerytalnego. Tworzą je pracodawcy, którzy poza składką podstawową opłacają też składkę dodatkową. Środki te trafiają do wybranej instytucji finansowej, która zarządza nimi do czasu wypłaty.

W Michelin ten program obowiązuje już od 2001 r. Każdy pracownik firmy może do niego przystąpić po 3 latach zatrudnienia.

Ostatnio firma Michelin Polska podniosła swoim pracownikom składkę na Pracowniczy Program Emerytalny (PPE) do maksymalnego ustawowego limitu, czyli z dotychczasowych 6 do 7 proc. wynagrodzenia brutto.

Wzrost składki do maksymalnego możliwego limitu był wspólną inicjatywą pracodawcy i działających w firmie związków zawodowych NSZZ „Solidarność” i MZZ „Chemik”. Składkę w całości finansuje pracodawca.

— Powiązanie składek z wysokością wynagrodzeń motywuje i sprawia, że wraz z każdą podwyżką pracownik otrzymuje większą kwotę na swoje indywidualne konto emerytalne. Składka PPE jest dodatkowym i bardzo docenianym świadczeniem. Kwoty zebrane na kontach zatrudnionych osób uzupełnią przyszłe emerytury wypłacane przez ZUS i OFE — mówi Agata Trzcianowska, dyrektor personelu fabryki Michelin w Olsztynie.

Obecnie do PPE należy ponad 90 proc. ekipy Michelin w Polsce. Program jest połączony z ubezpieczeniem na życie.

Trwają właśnie prace nad rządowym projektem wprowadzenia dodatkowych obowiązkowych programów emerytalnych dla pracowników. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego obecnie w kraju należy do nich tylko 2,4 proc. zatrudnionych.

Podwyżka z dotychczasowych 6 do 7 proc. oznacza osiągniecie maksymalnego ustawowego limitu, jaki pracodawca może przekazać pracownikowi. Pracowniczy Program Emerytalny (tzw. III filar) finansowany jest przez Michelin i nadzorowany przez państwową Komisję Nadzoru Finansowego. Pracodawca co miesiąc odprowadza składkę na indywidualne konta emerytalne pracowników.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także