środa, 20 listopada 2019. Imieniny Anatola, Edyty, Rafała

Kto odciąży pielęgniarki? Rzecznik Praw Pacjenta ma pomysł

2018-03-18 08:53:31 (ost. akt: 2018-03-18 09:46:17)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wystosował list do ministra zdrowia. Przypomina w nim, że wkrótce w szpitalach może być za mało pielęgniarek i położnych. Rzecznika martwi też fakt pełnienia przez te osoby dyżurów jednoosobowych. Chmielowiec proponuje powołanie nowego zawodu: asystenta pielęgniarskiego.

Rzecznik Praw Pacjenta w liście do Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia, pisze:
"(...) w mojej ocenie należy podjąć pilne działania celem poprawy sytuacji
we wskazanym obszarze. Zasadnym wydaje się podjęcie ściślejszej współpracy i dyskusji z samorządem reprezentującym pielęgniarki i położne. Nie ulega bowiem wątpliwości, że odpowiednie warunki pracy osób wykonujących zawód medyczny wpływają także na bezpieczeństwo Pacjentów".

I dodaje:
"Wartym rozważenia jest pomysł wprowadzenia nowego zawodu medycznego,
np. asystenta pielęgniarskiego
, który mógłby stanowić realną pomoc dla realizowanych zadań i procedur. W mojej ocenie istnieje w szczególności możliwość modyfikacji systemu nauczania pielęgniarek i położnych poprzez utworzenie dwuetapowego systemu kształcenia: średniego i wyższego, a następnie określenie uprawnień do czynności medycznych w zależności od stopnia wykształcenia".

Przypomnijmy, że pomysł powołania nowej grupy zawodowej w placówkach medycznych pojawił się już w planach m.in. ministra Konstantego Radziwiłła. Były minister zdrowia wnioskował nawet do minister edukacji o umożliwienie kształcenia w zawodzie pielęgniarka i asystentka pielęgniarska w szkole branżowej. Wniosek został odrzucony, bo nie spełniał wymogów formalnych (brakowało m.in. opisu zawodu i uzasadnienia potrzeby kształcenia na tym kierunku).

Wątpliwości wzbudza pytanie, czy znajdą się chętni na wykonywanie pracy zbliżonej do pracy pielęgniarki, ale za jeszcze niższą pensję.

Z raportu Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wynika, że na 1000 mieszkańców przypada zaledwie 5,24 pielęgniarek.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (26) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nn #2496272 | 5.172.*.* 5 maj 2018 09:20

  po co asystent, jak są opiekunki medyczne? tylko zeby jeszcze dyrekcje szpitali chciały je zatrudnić

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Polka #2469694 | 79.188.*.* 24 mar 2018 10:00

  Asystent czy asystentka mogła by się zajmować robotą pisemną pielegniarek i pielegniarzy czyli papierkami jakich ktokolwiek wymaga od pielegniarek i pielegniarzy natomiast pielegniarki i pielegniarze lekami które zleca im lekarz obydwa zawody powinny być dobrze płatne tym bardziej pielegniarkom i pielegniarzom by się należała podwyżka a asystentom i asystentkom pielegniarskim premie za sumienna pracę papierkową oba też zawody by miały lżej ponieważ by razem pracowały w tych godzinach co pielegniarki i pielegniarze razem też z opiekunami im więcej osób tym lepiej dla zdrowia pacjentów gdyż wiecej by było uwagi na pacjentów czasu by zwrócić uwagę na zdrowie pacjenta asystentka czy asystent mogły też zastępować pielęgniarkę czy pielegniarza gdy by byli nie obecni w relacjach z lekarzem nowy zawód zawsze się przyda by te osoby z wyższym wykształceniem miały po prostu miej pracy a więcej uwagi na zdrowie pacjentów gdyż to najważniejsze jest w każdym szpitalu zdrowie pacjentów a im wiecej czasu tym więcej uwagi na zdrowie pacjentów

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. xyz #2468322 | 83.23.*.* 22 mar 2018 13:22

  Wystarczy zwiększyć zatrudnienie opiekunów medycznych!!!Po co stwarzać pozory naprawy problemu i tworzenie zawodu asystent pielęgniarski! Śmiechu warte!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. spostrzegawczy #2466878 | 37.47.*.* 20 mar 2018 16:05

  Ta brunetka w środku jest bardzo podobna do Sylwii Grzeszczak...jak siostra-bliźniaczka...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Ewa #2466297 | 89.228.*.* 19 mar 2018 18:26

  Tak, asystent pielęgniarski, rozumiem że miałby podawać, wynosić baseny, myć karmić pacjentów. Ciekawe ile wyniesie płaca za pracę asystenta pielęgniarskiego??? Najniższą krajową ??? To życzę powodzenia w szukaniu kandydatów i kandydatek. Już widzę ten tłum asystentów ustawiający się pod szpitalami hahaha Za taką pracę w każdym normalnym kraju ludzie zarabiają duże pieniądze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (26)