Niedziela, 26 maja 2019. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Wynalazki naukowców z UWM walczą o tytuł najlepszego

2018-03-15 10:51:10 (ost. akt: 2018-03-27 13:40:15)
Izabela Wysocka

Izabela Wysocka

Autor zdjęcia: UWM

Patenty opracowane przez naukowców z wydziałów Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Środowisku znalazły się w konkursie Eureka! DGP promującym polskie wynalazki.

Konkurs Eureka, który promuje polskie wynalazki, organizuje „Gazeta Prawna”. W tegorocznej, 5. edycji o miano najlepszego polskiego wynalazku walczy 78 patentów zgłoszonych przez zespoły naukowe z polskich uczelni oraz instytutów badawczych i jednostek naukowych PAN.

W konkursie startują także naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego: zespół naukowy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej w składzie: prof. dr hab. Zbigniew Adamiak, Wiesław Kalinowski, dr Jewhen Żałniarowicz (Yauheni Zhalniarovich) oraz dr inż. Izabela Wysocka z Wydziału Nauk o Środowisku.

Naukowcy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej zgłosili do konkursu nowy implantu z tytanu oraz techniki operacyjnej leczenia zerwania więzadła krzyżowego u psów.
— Prace trwały 8 miesięcy. Za sprawy koncepcyjno-konstrukcyjne odpowiedzialny byłem ja i Wiesław Kalinowski. Natomiast dr Jewhen Żałniarowicz (Yauheni Zhalniarovich) kierował badaniami doświadczalnymi — mówi prof. Zbigniew Adamiak.

W Olsztynie operacje wszczepienia implantów przeprowadzono już u 22 psów. Tytanowe implanty wraz z instrumentarium operacyjnym są już wytwarzane. Wynalazek ma szanse uzyskać także patent europejski.

Dr inż. Izabela Wysocka z Katedry Inżynierii Środowiska w konkursie startuje z wynalazkiem, którym jest biofiltr z aktywnym wypełnieniem do oczyszczania gazów z przykrych zapachów.

Nagrodą w konkursie jest 30 tys. zł dla zespołu wynalazczego i kampania reklamowa o wartości 50 tys. zł dla reprezentowanej przez zespół instytucji w mediach INFOR Biznes. Laureatów poznamy w czerwcu.

lek, mah

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: kliknij tutaj
http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olo #2464075 | 88.156.*.* 16 mar 2018 12:34

    Ile kosztuje wszczepienie tytanowego implantu psu? A ile by kosztowało wszczepienie takiego implantu człowiekowi? Można ten wynalazek opracować w wersji dla ludzi?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Taki sobie #2463404 | 37.201.*.* 15 mar 2018 18:17

    Logo uniwersytetu to porażka

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)