Piątek, 27 kwietnia 2018. Imieniny Sergiusza, Teofila, Zyty

Ruszają, gdy zawyje syrena

2018-03-10 10:45:00 (ost. akt: 2018-03-23 10:51:54)
Grzegorz Matczyński, dyrektor zarządu wykonawczego oddziału wojewódzkiego Związku OSP RP w Olsztynie

Grzegorz Matczyński, dyrektor zarządu wykonawczego oddziału wojewódzkiego Związku OSP RP w Olsztynie

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Rozpoczynamy plebiscyt na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną. O strażakach-ochotnikach rozmawiamy z Grzegorzem Matczyńskim, dyrektorem oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w naszym województwie.

— Ilu jest dzisiaj w regionie strażaków ochotników?
— Prawie 18 tysięcy, w tym ponad 1700 kobiet. I ta liczba utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat, ale spada liczba samych jednostek. W ubiegłym roku było ich 537, to o trzy mniej niż dwa lata temu. Co gorsze jednak kolejne przymierzają się do likwidacji.
 
— Druhowie nie chcą już gasić pożarów?
— Chcą, ale dzisiaj ludzie wędrują za pracą. Dojeżdżają nierzadko po kilkadziesiąt kilometrów do pracy. Wracają do domu późnym wieczorem i często brakuje im już siły, żeby się angażować w działania OSP. Tym bardziej że rosną wymagania formalno-prawne dotyczące funkcjonowania stowarzyszeń. Trzeba składać sprawozdania, prowadzić rejestry. I to wszystko przeraża ludzi, rezygnują. Do tego dochodzą problemy związane ze wszystkimi wymaganiami, które muszą spełnić przyszli strażacy. Kurs podstawowy trwa 160 godzin. To kilka tygodni zajęć. Teraz słyszymy, że mają zostać też wprowadzone testy wiedzy teoretycznej dla strażaków OSP.

— Wiedzy o czym, o gaszeniu pożarów?
— Tak, wiedzy pożarniczej. Zgodnie z zarządzeniem komendanta głównego PSP taki test mają pisać strażacy, których jednostki są w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym (w naszym regionie takich jednostek jest 188 — red.).

— To strażacy nie wiedzą, jak mają gasić pożary, jak wyciągnąć kierowcę z rozbitego auta?
— Jak przeszli przeszkolenie, to wiedzą.

— Czy jest więcej pieniędzy od państwa na działalność jednostek OSP w regionie?
— I to zdecydowanie więcej, bo w ubiegłym roku było to ok. 5,5 mln zł, podczas gdy dwa lata temu ok. 4,5 mln zł. Szkopuł w tym, że z góry określono, ile na co mają trafić pieniędzy: ile na sprzęt i wyposażenie, ile na remonty. I doszło do sytuacji, że strażacy ochotnicy malowali swoją strażnicę, choć to nie było konieczne, a woleliby za to kupić motopompę. Jednak trzeba pamiętać, że jednostki OSP w głównej mierze, bo w ponad 80 procentach, są finansowane przez samorządy. Dużym wsparciem są tu środki unijne. W sumie dzięki dotacji z MSWiA oraz z RPO i dofinansowaniu samorządów 21 jednostek OSP dostało w zeszłym roku nowe samochody pożarnicze. Dwa lata temu wydatki na ochronę przeciwpożarowa w naszym regionie wyniosły niemal 118 mln zł, z tego aż 77 proc. to koszty utrzymania PSP.

— Ale to oni zwykle gaszą pożary.
— Nie do końca tak jest, bo patrząc na wszystkie akcje straży pożarnej w 2016 roku w województwie, to aż 37 proc. tych interwencji przeprowadzili strażacy OSP, 46 proc. strażacy PSP, a w 17 proc. były to nasze wspólne akcje.

— Czy wraz z likwidacją kolejnych jednostek OSP nie padnie cały nasz system ratowniczo-gaśniczy?
— Jeśliby tak się stało, byłaby to tragedia dla państwa, społeczeństwa. PSP sama sobie nie poradzi, nie dotrze na czas wszędzie. Popatrzymy choćby na powiat iławski, z Iławy do Kisielic jest 40 kilometrów. Dołóżmy do tego złe warunki atmosferyczne, to się okaże, że strażacy PSP przyjadą uratować fundamenty. OSP musi być i myślę, że będzie. Choć może dojść do tego, że jednostki powiedzą: działamy, ale tylko na swoim terenie.

— Czy młodzi ludzie garną się do OSP?
— Mamy w województwie 222 młodzieżowe drużyny pożarnicze, które zrzeszają 2550 członków, w tym 856 dziewcząt. Mamy młodzież, choć dziś młodzi ludzie bardziej interesują się komputerem niż motopompą. Wielu do wstąpienia w szeregi OSP skłania tradycja rodzinna. Dziadek był w OSP, ojciec jest, to syn czy córka też chcą. To jest tradycja, która pokazuje, że nie można spokojnie siedzieć, jak zawyje syrena. Zaczyna się od młodzieżowych drużyn, potem jest OSP, a późnej często PSP.

— W tym roku po raz kolejny organizujemy plebiscyt na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną. Zainteresowanie poprzednimi było bardzo duże, widać druhowie lubią rywalizację.
— Bez wątpienia. Na pewno to zainteresowanie podnoszą też nagrody, sprzęt, który można wygrać w plebiscycie. Ponadto to też okazja do pokazania się jednostki na szerszym forum, to też jest ważne.

ANDRZEJ MIELNICKI
a.mielnicki@gazetaolsztynska.pl

Plebiscyt na Najpopularniejszą OSP
: Wystartował plebiscyt na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną, który potrwa do 1 maja 2018 roku. W każdym powiecie wybierzecie państwo po trzy najpopularniejsze jednostki. Najpopularniejsze OSP na poziomie wojewódzkim wybierzemy z kolei w dwóch kategoriach. Pierwszą stworzyliśmy dla jednostek znajdujących się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, drugą dla drużyn, które nie znajduje się w systemie.
Dodatkowo strażacy ochotnicy będą rywalizować w dwóch kategoriach: Najpopularniejszej Kobiecej Drużyny Pożarniczej oraz Najpopularniejszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

ramka


RANKINGI POWIATOWE

Powiat bartoszyckiPowiat braniewskiPowiat działdowskiPowiat elbląskiPowiat ełckiPowiat giżyckiPowiat gołdapskiPowiat iławskiPowiat kętrzyńskiPowiat lidzbarskiPowiat mrągowski


Powiat nidzickiPowiat nowomiejskiPowiat oleckiPowiat olsztyńskiPowiat ostródzkiPowiat piskiPowiat szczycieńskiPowiat węgorzewskiRANKING: Młodzieżowe Drużyny PożarniczeRANKING: Kobiece Drużyny Pożarnicze


Regulamin: kliknij tutaj
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także