Handlował pirackimi kluczami do programów komputerowych? Policja zatrzymała 36-latka

2018-03-05 16:00:09(ost. akt: 2018-03-05 16:14:22)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Policjanci z Wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą i Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zlikwidowali nielegalną działalność polegającą na nieautoryzowanej sprzedaży - na portalu aukcyjnym Allegro – kluczy aktywacyjnych do oprogramowania firmy Microsoft i Adobe. Wartość nielegalnego oprogramowania szacuje się na co najmniej 1.000.000 złotych, a oszukanych osób i firm może być kilka tysięcy.
Wszystko zaczęło się w kwietniu 2015 roku, gdy policjanci przeglądając aukcje na jednym z popularnych portali internetowych zaobserwowali, że pod jednym z loginów wystawiane są do sprzedaży programy komputerowe i systemy operacyjne, a dokładnie klucze aktywacyjne – w formie elektronicznej - do systemów operacyjnych firmy Microsoft i oprogramowania firmy Adobe, po cenach niższych niż rynkowe. Dodatkowo opisy zawarte w aukcjach świadczyły o tym, że sprzedający jest oficjalnym partnerem firmy Microsoft i Adobe, a oferowane produkty są legalne.

Policyjni specjaliści postanowili dokładniej przyjrzeć się podejrzanej działalności. W tym zakresie nawiązali bardzo ścisłą współpracę z Działem Bezpieczeństwa Allegro oraz z przedstawicielem pokrzywdzonych firm. Okazało się, że konto podejrzanego o nielegalną działalność 36-latka zostało zarejestrowane na portalu aukcyjnym na dane firmy mającej swoją siedzibę na Seszelach, a rachunek bankowy umieszczony w aukcjach został założony w Irlandii. Dodatkowo logowania do konta na Allegro wskazywały na adresy IP z terenu Królestwa Hiszpanii, a dokładnie z Wysp Kanaryjskich. Policjanci ustalili także, że zgromadzone środki były przelewane na różne rachunki bankowe, m.in. także na konto 30-letniej partnerki mężczyzny, a następnie wypłacane z bankomatów.

Jak przyznają sami policjanci, sprawa była początkowo trudna do rozwiązania, gdyż wszystkie dane występujące w sieci internetowej wskazywały poza granice RP. Sprawę utrudniało także to, że kupujący byli zadowoleni, że nabyli towar po niższej cenie, który sprawnie działał, a ponadto mieli przekonanie, że zakupiony towar jest oryginalny, pomimo że kupowali klucze tylko w formie elektronicznej, które otrzymywali za pośrednictwem wiadomości email.

Zgromadzony materiał dowodowy został przekazany w 2016 roku do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, która wszczęła śledztwo w tej sprawie. Żmudna i drobiazgowa praca policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie doprowadziła do sporządzenia zarzutów. Z uwagi na fakt, że podejrzani nie stawiali się na wezwania prokuratury, a ich miejscem zamieszkania były Wyspy Kanaryjskie prokuratura wydała za nimi listy gończe, a następnie Europejskie Nakazy Aresztowania. W listopadzie 2017 roku para została zatrzymana na terenie Królestwa Hiszpanii, a następnie przetransportowana do Polski. W ubiegłym tygodniu w Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie zostały im ogłoszone zarzuty. Decyzją sądu 36-latek został aresztowany na 2 miesiące, natomiast jego o 6 lat młodsza partnerka na miesiąc.

Analiza zebranego materiału w tej sprawie pozwoli ustalić ile dokładnie mogło zostać oszukanych osób i jak wysokie są straty.

Źródło: KWP Olsztyn

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ZOMOWIEC #2455001 | 213.76.*.* 6 mar 2018 06:14

    Prawo nagłówków Betteridge’a – reguła, zgodnie z którą na każdy nagłówek kończący się znakiem zapytania można odpowiedzieć „nie”.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. muki #2454971 | 6 mar 2018 00:33

    "Policyjni specjaliści" po licencjacie Seba 115kg i Przemek 120kg

    odpowiedz na ten komentarz

  3. niezorientowany #2454883 | 83.6.*.* 5 mar 2018 21:33

    A partnerka miała sześć lat mniej , co to znaczy ?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Met #2454715 | 95.40.*.* 5 mar 2018 17:48

      ESD - z tego co mi wiadomo jest ciągle w sprzedaży. Nie wiem czy "Mikry" - ale np. Symantec - tak.

      odpowiedz na ten komentarz

    2. Fret #2454696 | 213.76.*.* 5 mar 2018 17:31

      Dlaczego POLICJA chroni oszusta i oszustkę i nie podaje nawet inicjałów ???

      Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (6)