Niedziela, 9 sierpnia 2020. Imieniny Klary, Romana, Rozyny

Planują zmiany w kodeksie pracy. Przez przerwę na papierosa będziemy dłużej pracować?

2018-03-05 19:00:31 (ost. akt: 2018-03-05 15:21:57)

Autor zdjęcia: mat. GO

Przerwa na papierosa może sporo kosztować palaczy, jeśli zostaną wprowadzone propozycje zmian w Kodeksie pracy. Czas, jaki spędzą na paleniu, będą musieli odpracować. Czy da się wyliczyć, o ile powinni dłużej być w pracy? I czy to ma sens?

Zawsze denerwują mnie wyjścia na papierosa moich kolegów — mówi Karolina, urzędniczka. — Oni mają co chwilę przerwę, a ja muszę pracować. Gdy chciałam odsapnąć, szef zawsze zawracał mnie do pracy. Chyba muszę zacząć palić, żeby raz na godzinę sobie odpocząć.

— Spotkałem się kilka razy z sytuacją, gdy ktoś dostawał upomnienie za siedzenie z twarzą w smartfonie. Za papierosy? Zdarza się to znacznie rzadziej — opowiada Michał Jelonek, który pracuje w biurze. — Palenie w pracy nie jest wcale złe. Kiedyś, kiedy jeszcze paliłem, co godzinę, półtorej, automatycznie ruszałem się, wychodziłem na zewnątrz, nie patrzyłem się w ekran monitora. Teraz mam budzik, który mi przypomina, by oderwać się od komputera. Tylko że budzik łatwiej zignorować niż chęć zapalenia. Przerwy są konieczne. Jeżeli pracodawca nie zgadza się na przerwy, należy znaleźć innego. Produktywności nie da się mierzyć czasem pracy.

Powołana przez rząd komisja kodyfikacyjna proponuje zmianę w kodeksie pracy: odpracowanie przerwy na papierosa. Pełny projekt komisja ma przedstawić w połowie marca, czyli już lada chwila. Jeśli szef zezwoli na przerwy na papierosa, będzie mógł się domagać, aby osoby z nich korzystające odpracowały ten czas. W tej kwestii nie ma mowy o nadgodzinach.

Jak wobec tego wyliczyć, ile należy odpracować? Raz przerwa na papierosa trwa pięć minut, innym razem dwa razy więcej. Ale pytanie też — ile razy palacz wstaje zza biurka? I jak zinterpretować przerwę w pracy gwarantowaną dla wszystkich pracowników? Przecież można ją dowolnie wykorzystać. Przypomnijmy, że każdemu pracującemu na umowę o pracę przysługuję 15-minutowa przerwa w ciągu 8 godzin pracy, o ile pracuje co najmniej 6 godzin na dobę. Oznacza to, że pracownikom zatrudnionym na przykład na pół etatu i pracującym 4 godziny dziennie, przerwa taka w ogóle nie będzie przysługiwała. Pytań na razie jest więcej niż odpowiedzi.

— W Polsce wydajność pracy jest dużo niższa niż na przykład w Niemczech lub w Danii — zauważa Mirosław Hiszpański, prezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Pracodawców Prywatnych. — Nie bierze się to stąd, że raptem Niemcy zaczęli pracować trzy razy szybciej niż my. Po prostu pracują w lepiej zorganizowany sposób. Nie zaczynają pracy od spóźnienia, picia kawy i wypalania trzech papierosów. A Polacy przez takie zachowania nie pracują przez sześć godzin tygodniowo, a w roku aż 36 dni. To ponad miesiąc! Dlatego my nie dyskutujemy o jednej przerwie na papierosa, ale o efektywności pracy. Średnie wynagrodzenie w Polsce wynosi ok. 4 tys. zł, a z kosztami pracodawcy to prawie 6 tys. zł. Wystarczy to przemnożyć przez miliony palących zatrudnionych. To są niebywałe straty. Dlatego odpracowanie przerwy na papierosa jest dobrym pomysłem. I nie pomogą tu tłumaczenia, że palacze w trakcie palenia wpadają na niesamowite pomysły dotyczące swoich zadań zawodowych. Bo bez papierosa nie da się tego zrobić?
Na pewno trzeba ograniczyć liczbę niekontrolowanych przerw w pracy. W jaki sposób? To zostawiam umowie dwustronnej pomiędzy pracownikiem i pracodawcą.

— To prawda, że przerwa w pracy powinna być przeznaczona na zjedzenie śniadania, a nie na palenie — podkreśla dr Tomasz Wierzejski, ekonomista z UWM. — Tylko czy każdy pracownik, nawet ten niepalący, pracuje cały czas? To, że siedzi się przy biurku, nie znaczy, że się pracuje. Jeden chwilę poświęci na papierosa, a drugi śledzi portale społecznościowe. Mimo wszystko uważam, że przerwy są bardzo ważne. Pozwalają na zastanowienie się czy na rozmowę. Dlatego rachunek jest niesprawiedliwy — nie można obwiniać palaczy o straty. Trzeba szukać korzyści. Sam nie palę, ale palaczy akceptuję. Jeśli komuś papieros sprawia przyjemność, niech pali. Życie jest po to, aby mieć z niego przyjemność.

Czy nowelizacja kodeksu pracy to nowość? Już trzy lata temu w mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim pracownicy-palacze zostawali po godzinach, aby odrobić przerwy "na papieroska". Jak ktoś się na to nie zgadzał, musiał zgodzić się na potrącenie części pensji. Podziałało, palaczy ubyło.

AR

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (57) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Aaaa #2465677 | 94.254.*.* 18 mar 2018 20:04

  Może niech wezmą się za ten zakaz handlowania w niedzielę pracuje po 12 h a teraz w niedzielę mam wolne i muszę to odrabiać aby nie ucieli mi z wyplaty ;/

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. i po sprawie #2456783 | 88.156.*.* 8 mar 2018 14:22

  nie pale to końce wcześniej a kopciuchy niech odrabiają

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. nie palacy #2456555 | 83.6.*.* 8 mar 2018 10:44

  Nie sprawiedliwe jest to dla tych ktorzy nie pala

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. wredna #2456077 | 83.31.*.* 7 mar 2018 14:16

  Zgodnie z kodeksem pracy pracownikowi przysługuje przerwa. niech sobie wykorzysta pracownik ja na co chce. A wszystko co powyżej tej przerwy niech odpracuje. I tyle w tym temacie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Laik #2455745 | 46.149.*.* 6 mar 2018 23:09

  A powinno się też odrabiać przerwy w pracy i pracować 8,5godz a nie 7,5godz a 30 minut na przerwę jak w państwowych zakładach mają. I by nikt nie używał perfum bo czasami wali gorzej niż fajki. Ja nie pale ale Ci co palą u mnie w pracy poświęcają na to swoją przerwę. A Ci co nie palą siedzą dłużej na tych przerwach i żreją cały czas.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (57)