Sobota, 4 kwietnia 2020. Imieniny Benedykta, Izodory, Wacławy

Książka o trudnych wyborach

2018-02-19 09:00:00 (ost. akt: 2018-02-20 13:03:26)

Dobra książka\\\ Tym razem proponujemy pozycję olsztyńskiej pisarki Joanny Jax (Joanna Jakubczak). Autorka stworzyła wzruszającą opowieść o wybaczaniu, miłości, żądzy, nienawiści i chciwości. Jest rok 1934. Nauczycielka spotyka oficera SS.

To pierwsza część powieści Joanny Jax „Saga von Becków”. „Dziedzictwo” opowiada o dramatycznych losach ubogiej Polki i niemieckiego arystokraty. Nauczycielka Maria Tarnowska spotyka w Wolnym Mieście Gdańsku oficera SS Wernera von Becka. Jest rok 1934. Mimo tych przeciwności dwoje młodych ludzi połączyło głębokie uczucie, ale czy ich miłość może zwyciężyć uprzedzenia klasowe i przetrwać wojenną zawieruchę?

W wyniku intrygi ojca Wernera i jego rzekomej narzeczonej Rity kochankowie zostają rozdzieleni na kilka lat. Zrozpaczony Werner poślubia Ritę, ale pamięta przez cały czas o Marii. Ich drogi krzyżują się po kilku latach w okupowanym Krakowie i Olkuszu. Maria wyszła za mąż i wychowuje dwoje dzieci. Chłopiec jest wyjątkowo podobny do Wernera.

Nie zdradzę jednak dalszych losów bohaterów. Zachęcam do przeczytania „Dziedzictwa”. Jest to bowiem opowieść o losach ludzi uwikłanych w tragiczne wydarzenia. Tłem wielkiej miłości Marii i Wernera jest wojna. Bohaterowie muszą więc dokonywać wyborów i podejmować decyzje, które w przyszłości będą miały wpływ na życie ich potomków. „Saga von Becków” (cz. 1 „Dziedzictwo” i cz. 2. „Piętno”) to historia dwóch rodzin rozgrywająca się na przestrzeni prawie osiemdziesięciu lat.

Miejscem akcji jest też powojenny Berlin Wschodni i Warszawa, prowansalska wieś oraz Paryż lat sześćdziesiątych. Finał historii ma miejsce współcześnie w Polsce. Wartka akcja, tajemnice, intrygi i namiętności targające bohaterami powodują, że powieść czyta się z przyjemnością. Atutem książki są niewątpliwie mocno zarysowane postacie, zwłaszcza te złe.

Autorka umiejętnie dawkuje tajemnice i je powoli odsłania, snuje intrygi, które zmieniają losy bohaterów, a przede wszystkim stawia ich przed trudnymi moralnymi wyborami. Miłość, zemsta, nienawiść, wybaczenie, skomplikowane relacje rodzinne — to uczucia opisywane w tej powieści. Polecam tę książkę również ze względu na autorkę. Joanna Jax, czyli Joanna Jakubczak, urodziła się i mieszka w Olsztynie. W 2017 roku czytelnicy przyznali Literacką Nagrodę Warmii i Mazur „Wawrzyn” Joannie Jax właśnie za ten cykl.

Hanna Tomaszewska-Reich

Czytajmy razem! 
Nasza kampania propagująca czytanie książek nabiera rozpędu. Do tej pory o swoich lekturach opowiadali nam nasi czytelnicy. Te recenzje umieszczamy w naszych tygodnikach oraz na www.gazetaolsztynska.pl. Teraz do naszej akcji zapraszamy biblioteki z całego województwa. Pracujący w nich bibliotekarze na naszych łamach będą zachęcali do czytania, do odwiedzania ich wypożyczalni oraz czytelni. Biblioteki, które chcą dołączyć do naszej akcji, proszę o kontakt przez messengera na Facebooku. Dzisiaj dzielimy się z Państwem recenzją, jaką otrzymaliśmy z Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie.
Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB