Sobota, 19 stycznia 2019. Imieniny Erwiny, Henryka, Mariusza

Królowa samby z Olsztyna w Rio

2016-02-11 17:15:08 (ost. akt: 2018-02-11 17:20:25)
Katarzyna Kashira Stocka

Katarzyna Kashira Stocka

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Katarzyna Stocka wyjechała Rio de Janeiro, gdzie spełnia swoje marzenia. Bierze udział w imprezach promujących karnawał i wielką paradę taneczną w stolicy samby. 5 lutego ma poprowadzić korowód jednej ze szkół samby.

Przed wyjazdem do Brazylii Katarzyna Stocka dała pokaz w Olsztynie. Chciała przed podróżą pożegnać się z mieszkańcami i publicznością. Występ odbywał się w jednym z pubów na starówce. Było tak ciasno, że nie można było wcisnąć szpilki.

— Siedzieliśmy bardzo blisko miejsca, gdzie występowała Kasia — opowiada Karolina, mieszkanka Olsztyna. — Przede wszystkim zwracała uwagę pięknym wyglądem i stylem tańca. Jest bardzo wysportowana, ale jej taniec to nie tylko technika. To lekkość, swoboda, radość z tego, co robi. Miała niewielką przestrzeń do tańca, więc w pewnym momencie o mało nie nadepnęła koleżance na nogę. Natychmiast wysłała jej przepraszający uśmiech. Nie mogliśmy oderwać od niej oczu. Miała świetny kontakt z publicznością. Okazała się bardzo otwarta. Każdy mógł zrobić sobie z nią zdjęcie.

Katarzyna Stocka tańczy od szóstego roku życia. W jej tanecznej biografii jest Zespół Pieśni i Tańca Kortowo. — Kasia była w zespole kilka lat — powiedziała nam Ewa Kokoszko, menedżerka zespołu. — Według mnie to osoba, ambitna i zdeterminowana. Kasia ma ogromny taneczny talent. Była naszą solistką. Przez dwa lata prowadziła też młodszą grupę. Wszyscy życzymy jej spełnienia marzeń.

Stocka uprawia też jazz, hip hop i African dance. W „Dziadku do orzechów” wystawionym w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej tańczyła partię Klary.

— Obserwowałam ją na scenie, jest prawdziwą profesjonalistką. Nie zadzierała nosa, zawsze była pomocna w sprawach scenicznych. Gdy widzę, jak dąży do celu, jakie stawia sobie zadania, jak spełnia swoje marzenia, pokazuje, że jest osobowością — mówi jedna z towarzyszących jej wówczas w filharmonii tancerek.
Katarzyna jest wykwalifikowaną specjalistką od fitnessu, ale przede wszystkim kocha sambę.

Czy samba, taniec o afrykańskich korzeniach, jest trudna? — Najtrudniejszy jest krok podstawowy — odpowiada olsztynianka. — Kiedy go opanujemy, reszta zależy od naszej wyobraźni, zdolności improwizacji i osobowości. Ważne jest to, jak tancerka reaguje na innych tancerzy, na publiczność i czy umie zwrócić uwagę widzów. W Brazylii wszyscy tańczą sambę od dziecka. Brazylijki mają ją we krwi.
Do Rio de Janeiro pojechała w listopadzie ubiegłego roku. Wynajęła przewodnika Gustavo, który miał jej pomóc w poruszaniu się po mieście. — Zależało mi bardzo, by dostać się do szkoły samby, jakiejkolwiek — opowiadała nam przed kolejnym odlotem 11 stycznia do Rio de Janeiro. — Jeździł ze mną i mnie reklamował. W jednej ze szkół usłyszałam wiele komplementów — że jestem super i że fantastycznie tańczę. Pytano mnie, skąd pochodzę. Wróciłam do Polski, ale Gustavo cały czas zabiegał o moje sprawy i dostałam zaproszenie ze szkoły Alegria da Zona Sul.


Jak opowiada Stocka, podczas wielkiego przemarszu Sambodromo, gdzie idą najlepsze szkoły samby, to ona będzie szła na czele korowodu Alegrii. — Przede mną będzie para z flagą szkoły, za mną ogromne platformy z tancerzami i rekwizytami — opowiada. — Będą mnie filmowały kamery, będę nawiązywała kontakt z publicznością.


Szkoły mają, podobnie jak klubu piłkarskie, swoje flagi, barwy oraz motta. Jedna z nich Academicos de Rocinha wybrała sobie w tym roku hasło „Nova Roma e Brasil, Brasil e a Rocinha”. Znaczy to tyle, że „Brazylia jest nowym Rzymem, a Rocihha jest Brazylią”. Rocinha to nazwa największej faweli w Rio. 

Alegria da Zona Sul, na czele której stanie Katarzyna Stocka, będzie maszerowała jako druga. Uliczne widowiska potrwają do wtorku 9 lutego. Zakończy je parada dziecięcych szkół samby. Właśnie wtedy tym roku kończy się karnawał. Jak zwykle we wtorek przed Środą Popielcową.

Co Katarzyna Stocka będzie robiła w Rio de Janeiro do czasu oficjalnego rozpoczęcia karnawału? — W tym czasie odbywa się bardzo dużo imprez promujących karnawał i szkołę — odpowiada. — Tancerze występują w telewizji, udzielają wywiadów, przygotowują się do parady.

Olsztyńska tancerka poleciała do Brazylii dzięki funduszom zebranym na portalu crowdfundingowym wspieram.to. Powrót do Polski zaplanowała na 17 lutego.

mzg
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Olsztyn #2438242 | 188.146.*.* 11 lut 2018 18:32

    super przygoda super dziewczyna gratulacje

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz